Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

+9
M@C
gabi_borza
gabi
maimai
mutzy
crismatei79
Mihaela_P01
mishu
Diane
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Ian 04, 2010 11:37 am

La unele orhidee poate aparea innegrirea varfurilor de crestere si a frunzelor tinere care avanseaza catre tulpina si ce-i mai grav uneori catre pseudobulbii tineri; in acest caz avem de-a face cu o carenta de calciu care se manifesta in special in perioada calduroasa cand planta creste, acest lucru se poate remedia prin aplicarea de calciu.

Petele galbene adancite pe frunze care ulterior devin negre apar iarna ca urmare a noptilor prea reci sau a apei reci folosita la udare. Inrosirea frunzelor se datoreaza luminii excesive sau unei fertilizari insuficiente cu azot.

Ingalbenirea, necrozarea, caderea bobocilor florali se poate datora caldurii in exces sau intoxicatiei cu etilena degajata de florile ofilite di apropiere. Ridarea pseudobulbilor denota insuficientei apei sau necrozarea radacinilor.

Boli si daunatori
Virozele se manifesta pe frunze sub forma de pete neregulate sau dungi, la inceput galbene, care apoi evolueaza spre necrozare; pentru prevenirea virozelor se recomanda distrugerea insectelor care sunt vectorii bolii si sterilizarea uneltelor cu care se lucreaza, cu o solutie naturala de fosfat trisodic sau apa de var cu un pH foarte ridicat.

Putregaiurile negre foarte raspandite apar la baza plantei si pe radacini, partile atacate innegrindu-se, prezentand adesea o margine galbena; taierea partilor atacate si tratarea cu fungicide este absolut necesara.

Putregaiurile bacteriene au ca forma de manifestare aparitia de pustule mari pe frunze, urmate de un putregai moale pe toata suprafata lor; trebuie taiate imediat partile atinse de boala pentru a se evita contaminarea plantelor vecine, iar pe taieturi se aplica o pudra de hidroxid de cupru. Se scade usor temperatura si umiditatea relativa pentru a se diminua extinderea bolii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Sam Ian 09, 2010 6:37 pm

https://www.youtube.com/watch?v=Ly2UrH5ORdI&NR=1
acest videoclip ilustreaza fosrte bine problemele de sanatate ale orhideelor cu bulbi si pseudobulbi.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mishu Mar Apr 12, 2011 10:29 pm

Cred ca am contractat la phala alba paduchi lanosi (ganganii mici, de culoare alba, cu picioruse multe). I-am localizat in spatele florilor. Ce tratament imi recomandati pentru a scapa de ei?
mishu
mishu
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 156
Reputatie : 10
Puncte : 47930
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 50
Localizare : Undeva in vestul Romaniei

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Mar Apr 12, 2011 10:33 pm

De regula o ploaie buna si aerul liber scapa plantele imediat de acest invadator dar in cazul phalelor iei bete din acelea pentru igiena urechilor, le inmoi in alcool sanitar si treci la curatarea locurilor in care i-ai vazut.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Mihaela_P01 Dum Apr 17, 2011 10:13 pm

Pe suprafata pamantului am observat la Begonii niste gaze mici, gen purici. Am verificat frunzele si tulpinile dar nu am observat nimic. Ce pot fi acele ganganii si cum pot scapa de ele?

Mihaela_P01
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 29
Reputatie : 0
Puncte : 48143
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 40
Localizare : Londra

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Apr 18, 2011 6:37 am

Posibil colembole, apar din cauza umiditatii foarte ridicate, daca lasi pamantul sa se zvante bine intre udari vei scapa de ei.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty orhidee cu probleme

Mesaj Scris de crismatei79 Vin Mai 06, 2011 10:41 pm

Buna Fetelor!

Am si eu o problema cu una dintre frumusetile mele, florile s-au umplut de punctulete gri inchis , iar pe crengute am observat un lichid lipicios, deja am izolat-o de teama ca se pot contamina si celelalte ;(
Va multumesc anticipat pt raspuns si felicitari pt. forum, este minunat!

crismatei79
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47020
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 44
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Vin Mai 06, 2011 10:47 pm

Poti pune o poza?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61889
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Vin Mai 06, 2011 10:51 pm

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/t562-bine-ai-venit-la-doctor-orhideea-on-line
Bun venit pe forumul florilor Crismatei! FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 923577 FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 216110
La adresa de mai sus gasesti simptome si modalitati de tratare a diverselor probleme la orhidee. Petele acelea ar putea sa nu fie nocive dar la fel de bine ar putea fi botritis caz in care va trebui sa le distrugi si planta sa o tratezi. Picaturile lipicioase pot fi de glucoza eliminata de planta dar pot fi si semne de daunatori (afide).
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de maimai Sam Mai 07, 2011 8:02 am

Buna Crismatei si bine ai venit.
Personla ma intereseaza cum arata floricica ta, am si eu una inflorita in decembrie, nu s-a ofilit nici o floare de atunci, dar toate s-au umplut de pete gri, prima data ce-a care a inflorit prima si pana in varf toate rand pe rand.
O fi semn ca trec florile, dar treptat, nu stiu, de aceea sunt curioasa.
Unde este lipicios, sunt picaturi mici transparente, sau zone pe frunza rosiatice-maronii care este lipicioasa?
Daca sunt picaturi e glucoza si e semn bun, daca nu e boala.
(ca si o paranteza, ieri am fost la cosmetica si am fost tratata cu ser extras din orhidee, pentru ca este floarea care tine cel mai mult, iar cand vrea sa se ofileasca nici atunci nu se usuca, se zbarceste numai un pic si cade- deci secretul tineretii este in orhidee Wink )
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68251
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de crismatei79 Lun Mai 09, 2011 5:45 pm

Multumesc mult pt promptitudine, cat si pt ajutor!
Smile da, o sa postez o poza in curand; in legatura cu lichidul este sub forma de picaturi pe tija mai mult spre varf!
P.S. si fluturasul meu roz cu probleme este inflorit tot din decembrie, deci s-ar putea sa ai dreptate maimai poate au aparut din cauza durabilitatii acestor flori minunate;)

crismatei79
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47020
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 44
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de gabi Vin Mai 27, 2011 2:57 pm

am o orhidee care are frunzele acoperite cu o secretie lipicioasa. cum o pot scapa de ea?

gabi
Membru nou
Membru  nou

masculin Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 46802
Data de inscriere : 27/05/2011
Varsta : 56
Localizare : sibiu

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Vin Mai 27, 2011 3:08 pm

Buna Gabi! Bun venit pe forumul florilor! Cu un tampon inmuiat intr-o solutie de apa cu alcool si sapun eco in proportii egale, merge si numai cu apa, trebuie urmarita planta in continuare sa vezi daca nu are afide.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Lun Iul 04, 2011 7:28 pm

Am vazut pe phalele mele, zilele trecute, niste bestii mici, cat un fir de ata de 4-5 mm lungime cat si o zona cu niste oua ca niste margele mici si verzi. Trei petale sant ciugulite. Se pare ca ar fi omizi si respectiv oua de omizi. Am curatat tot ce am vazut. Am cumparat un insecticid- Reldan 40 EC. Daca stropesc pe flori si pe boboci oare o fi bine?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61889
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Iul 04, 2011 7:49 pm

La phale stropirea pe flori mai merge dar bobocii uneori si de la cea mai mica atingere se ofilesc si cad, uni sunt foarte sensibili, mai bine aduna tot ce vezi si ce se poate aduna si urmareste planta respectiva permanent. Eu asa as proceda dar tu fa cum crezi ca este mai bine pentru planta ta.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Lun Iul 04, 2011 8:07 pm

Bestiile crezi ca pot ataca si radacinile pentru ca acolo e cam greu de vazut?
Nu prea ma trage inima sa le stopesc, poate doar pe radacini daca crezi ca ar trebui.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61889
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Iul 04, 2011 8:13 pm

Da, posibil, omizile rod cam tot daca intradevar sunt omizi.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de gabi_borza Mier Iul 06, 2011 11:02 pm

Dar unde anume ai vazut acele "bestii"? Pe frunze sau in substrat, printre radacini?
gabi_borza
gabi_borza
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 48087
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Mier Iul 06, 2011 11:23 pm

Pe tijele florale si pe flori. Cateva flori sunt ciugulite.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61889
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Joi Iul 07, 2011 7:54 pm

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Img0550ao.th
FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Img0547r.th
Astea sunt florile ciugulite. Nu am mai vazut daunatori pe partile aeriene ale plantelor, in compost e imposibil de vazut ceva. Poate am scapat de ei fara sa le atac cu chimicale. FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 309210
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61889
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty pentru daunatori

Mesaj Scris de M@C Sam Iul 30, 2011 1:02 pm

Pentru omizi va recomand FASTAC 10 EC o fiola la 2 litri de apa si se stropeste floarea si pamantul.(Mentionez ca am scapat si de cosenile cu fastac, dar am folosit alternativ si un insecticid, deoarece cosenilele dezvolta rezistenta la otrava) Am incercat pe orhidee din acelasi motiv. Dar nu se stropesc bobocii. Iar in pamant se poate adauga o lingurita de Sintogrill Super. Se mixeaza cu pamant sau scoarta ,in jurul radacinii, la un vas 15-20 cm
M@C
M@C
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 18
Reputatie : 2
Puncte : 46219
Data de inscriere : 28/07/2011
Varsta : 47
Localizare : Brasov

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de gabi_borza Sam Iul 30, 2011 1:23 pm

Fastac e bun, este un piretroid sintetic si omoara insectele in cateva minute. Sintogrill eu personal nu v-as sfatui sa folositi, mai ales daca il folositi in casa. Diazinonul, substanta activa din acest produs, este un organofosforic foarte toxic pentru om si animale. Am vazut pisici intoxicate cu diazinon, si care din pacate nu au supravietuit.
gabi_borza
gabi_borza
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 48087
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de M@C Lun Aug 01, 2011 3:36 pm

Buna :angel33::
Aseara bobocul printesei mele phalaenopsis dadea sa infloreasca. Azi dimineata am avut surpriza sa gasesc o floricica deschisa la maxim iar petala din varf data peste cap. Adica rasucita inspre spate.. Floricica este puternic si viu colorata foarte diferita de celelalte. Oare am pus prea mult fertilizator si orhideea a luat-o razna? 😕
Si o alta intrebare. Deoarece nu am fost atenta o frunza a fost arsa de soare. Exista vreun tratament pentru arsuri solare la plante? Embarassed Va rog sa nu radeti de mine,dar ma gandesc daca ar trebui sa curat frunza, sau sa o tai, sau sa o las in pace?!? Multumesc. I love you
M@C
M@C
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 18
Reputatie : 2
Puncte : 46219
Data de inscriere : 28/07/2011
Varsta : 47
Localizare : Brasov

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Aug 01, 2011 4:48 pm

Intotdeauna ultimele flori deschise au culoarea mai vie si se mai intampla ca una sau doua flori la inflorire sa nu fie la fel ca celelalte, reminiscente ale hibridizarilor. Lasi frunza in pace, acolo se usuca, eventual cureti mai tarziu uscaciunea, daca n-a fost arsa rau nu are nimic, ramane patata, atat.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Mar Aug 02, 2011 9:00 pm

Si ingrasamintul are efect asupra intensitatii culorilor la flori si chiar la frunze.
Acea petala cred ca s-a dus dupa lumina.
Fertilizatorul la cit timp il folosesti, si in ce concentratie?
Pentru arsuri de la soare nu exista tratament, in timp, acea frunza va cadea singura.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54257
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de M@C Mar Aug 02, 2011 11:30 pm

Am folosit fertilizator special pentru orhidee o data la doua saptamani. Dar am pus in pamant betisoare fertilizante .Oricum sunt multumita de cum arata printesa mea phalaenopsis. :angel33:: Dar sunt trista ca i-am ars o frunza prin expunere directa la soare. pale Oricum va multumesc mult pentru sfaturi. FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 923577 Am stropit din nou cu solutie Fastac pentru ca au aparut niste musculite ciudate si chiar mici paianjeni in jurul orhideelor. Se pare ca orhideele sunt atractive pentru tot felul de ganganii FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 262734
Va doresc tuturor numai bine. FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 625321
M@C
M@C
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 18
Reputatie : 2
Puncte : 46219
Data de inscriere : 28/07/2011
Varsta : 47
Localizare : Brasov

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de M@C Lun Aug 15, 2011 11:19 am

Buna ziua dragii mei,
Am si eu o intrebare:- Daca orhideea are nevoie de calciu cum putem sa-i facem rost de calciu? Din ce? Si cum anume se foloseste? Va multumesc mult de tot si va doresc Flori cat ma sanatoase! FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 2474380249
M@C
M@C
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 18
Reputatie : 2
Puncte : 46219
Data de inscriere : 28/07/2011
Varsta : 47
Localizare : Brasov

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Lun Aug 15, 2011 11:53 am

Eu folosesc coaja de ou. Pun coaja de ou in cuptor, o las pina se usuca bine(un sfert de ora, la foc potrivit), apoi o macin in risnita de cafea. Eu pun cam o treime de lingurita la ghiveci.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54257
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Mary Lun Oct 10, 2011 9:40 am

Mutzy, am si eu aceeasi problema ca si tine la doua phale, cu flori ciugulite, eu am apucat sa vad fugind un fel de paianjen micut si rapid negru dar nu l-am putut poza si nici prinde...cred ca el mi-a ciugulit florile. Ma gandeam daca pot da cu Tratament total cu tripla actiune pe care tocmai l-am cumparat pt alta problema, dar cum sa dau pe floare? ca sigur o sa pice FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE 851612
Diana , am schimbat substratul la o phala luata la reducere (Dedeman) si sa vezi ce am gasit, o lighioana mica poate reusim sa o identificam, la fel ai gasit si tu in substrat sau era altceva?
FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Mini_11101008481162649
Mary
Mary
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 800
Reputatie : 18
Puncte : 50484
Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 50
Localizare : cu gindul printre flori

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Oct 10, 2011 10:27 am

Eu am gasit alte lighioane, niste miriapozi cam la 2 cm lungime.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum