Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

+9
M@C
gabi_borza
gabi
maimai
mutzy
crismatei79
Mihaela_P01
mishu
Diane
13 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Mary Lun Oct 10, 2011 11:25 am

Deci erau alte lighioane Mad ....poate in celelalte ghivece le gasesc si pe alea bom
Mary
Mary
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 800
Reputatie : 18
Puncte : 50794
Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 50
Localizare : cu gindul printre flori

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de M@C Lun Oct 10, 2011 8:23 pm

Am aflat o noua sau veche metoda, mai babeasca dealtfel, pentru musculitele ce adora orhideele si orice alte plante. Se fierbe un ou tare, dupa care apa in care a fiert oul se lasa la racit si mai apoi se stropeste pamantul de la flori.
Eu am incercat gandind ca rau nu are ce sa faca. Am scapat de musculite, dar acum nu sunt sigura daca din cauza solutiei, sau pentru un alt motiv. FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 2474380249
M@C
M@C
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 18
Reputatie : 2
Puncte : 46529
Data de inscriere : 28/07/2011
Varsta : 47
Localizare : Brasov

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Lun Oct 10, 2011 8:36 pm

Multumim M@C pentru pont.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Vin Feb 01, 2013 6:44 pm

" Vreau sa fac o atentionare catre toti iubitorii de plante, indiferent de soi.
Exista o bacterie extrem de periculoasa, ELWIRIA.
Pina nu demult ataca doar culturile de cartofi, ceapa, morcovi, apoi a inceput sa atace pomii si pina la urma ataca si florile, inclusiv orhideele.
Popular, aceasta bacterie se numeste, foc bacterian.
La orhidee ataca masa radiculara, radacinile putrezesc, planta incepe sa piarda din frunze, apoi se usuca.
La celelalte plante, ataca ramuri intregi, se usuca, ca si cum ar fi fost arse de foc, de aceea i se spune, foc bacterian.
Daca bacteria intra in substrat, trebuie sa schimbam substratul si vasul sterilizat.
Daca radacinile se usuca, fara sa fie inecate in apa, substratul capata un miros urit, inseamna ca avem de-a face cu Elwiria.
Este contagioasa si se transmite la toate plantele din vecinatate, prin curenti de aer, muste, albine sau contact direct.
Eu am descoperit Elwiria la un cymbi.
l-am scos din substrat si l-am pus in alt vas, dupa ce i-am taiat o tija in crestere si bineinteles toate radacinile terminate.
Am sterilizat radacinile si planta cu Phisan,
Norocul meu a fost ca era singur pe balcon si nu s-a raspindit la restul de plante.
Maine voi trata toate plantele cu phisan, preventiv. "
Buna seara ,
din pacate , exista posibilitatea ca , la mine in balcon , sa fi poposit aceasta nenorocire despre care vorbeste dl Victor : rezultatul :
-vreo 5 phale cu radacini 0, implicit moartea lor
-vreo 8 cu varful coletului desprins pur si simplu , la unele radacinile inca viabile , altele pe duca ...am tot zis ca din cauza udatului s-a intamplat chestia asta , dar din vara nu am mai udat plantele pe frunze absolut deloc , si nu pricepeam deloc fenomenul ....la 5 dintre ele am keiki , sper sa supravietuiasca ...
-2 oncidium cu aproape toti puii ..dusi (s-au inmuiat frunzele din centru , s-au topit, apoi intreg bulbul )
- aseara , la unul dintre cimbi , un pui de vreo 15-20 cm s-a retezat pur si simplu de la suprafata (el era verde , bine merci , iar la baza era innegrit , s-a inmuiat si s-a desprins ) nu am indraznit sa umblu in ghiveci sa vad ce este acolo ... mi-e groaza pur si simplu ..
din pacate , toate orhi stau /au stat pe balcon si au fost udate la un moment dat in aceeasi apa -problema o am de asta vara , dar nu am stiut ce naiba este ;
Acum , am o intrebare pentru dl Victor , a carei postare am vazut-o si, zic eu , mi-a dat un raspuns pentru problemele mele : cum fac sa salvez ce a mai ramas ??!! ( va,rog , nu-mi spuneti ca trebuie sa schimb substratul la toate , ca , pur si simplu , nu cred ca sunt in stare ) acest phisan despre care vorbiti mai sus ar putea rezolva ceva?!!
Cu speranta unui raspuns salvator , va multumesc anticipat !

carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Vin Feb 01, 2013 6:57 pm

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 635139 Of Carmen!!!!!! Pana acum de ce nu te-ai alarmat???? Imi pare nespus de rau pentru tine si pentru toti cei ce si-au pierdut plante dragi. Sunt sanse dar avand in vedere stadiul avansat dupa parerea mea slabe sperante. Incearca cu phisan, cel putin stai linistita stiind ca ai incercat totul. Insanatosire grabnica plantelor tale! FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 309210 FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 309210 FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 309210
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Vin Feb 01, 2013 7:07 pm

Multumesc Diane !
m-am alarmat eu inca din vara , dar am zis ca e de la dusurile pe care le faceam phalelor !chiar daca eu tamponam in interior , am zis ... poate a ramas ceva acolo !!
am tot citit pe forum , dar nimeni nu mai patise asa ceva ! la fel si cu "topirea " radacinilor !!
de-abia cand am citit postarea dl Victor, mi-am zis ca s-ar putea sa fie , si la mine , chestia asta !
e groaznic ! nu stiu ce sa fac ! imi vine sa le arunc pe cele afectate deja (desi nici celelalte nu sunt in siguranta , probabil ca vor da semne , daca este asa contagioasa ) , dar tot mai sper ca le voi salva !
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Vin Feb 01, 2013 7:15 pm

Imi pare foarte rau, Carmen!
Daca nu ai posibilitatea sa schimbi substratul, atunci trebuie sa scoti plantele afectate din substrat si sa dezinfectezi substratul cu phisan 20, il lasi sa se zvinte si dupa 2-3 ore poti sa replantezi plantele.
Partea vatamata trebuie curatata cu un cutit sterilizat in spirt, apoi frunzele si ce ai curatat sa fie arse sau sigilate intr-o punga si aruncate la gunoi.Boala se propaga rapid si trebuie tinut cont de toate aceste precautii.
Apoi, toate plantele din casa, tratate cu phisan, pe dosul frunzelor.
La o saptamina, le aplici un tratament cu champion, pt cicatrizarea ranilor.
Champion este si un bun bactericid.
La o luna reiei tratamentul foliar cu phisan.
Doua tratamente ar trebui sa rezolve problema.
Succes!
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Vin Feb 01, 2013 7:26 pm

multumesc foarte mult pentru sfaturi !
deci exista sanse de salvare pentru ele !
atunci ... o sa ma pun pe treaba !
o sa duc copilul la mama soacra sa o sa ma mobilizez pentru treaba cu phisan !
sper din toata inima sa functioneze ! FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 309210 FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 309210
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Vin Feb 01, 2013 7:28 pm

Dupa tratamentul cu phisan, trebuie sa incepi unul cu atonik, pt reducerea stresului si pt refacerea masei radiculare.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Vin Feb 01, 2013 7:36 pm

O rugaminte am si eu Carmen : sa ne spui si noua despre evolutia ulterioara a plantelor . Multumesc.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Vin Feb 01, 2013 7:43 pm

luni merg sa fac cumparaturi : phisan, champion ,atonik (al meu am vazut ca este expirat )
luni seara trimit copilul la mama-soacra si.. cu Domnul inainte !
(maine dimi plec la tara pentru 2 zile, ca altfel ... jar manca elwiria asta !!(mi-a mai venit inima la loc , drept sa spun , ca eram amarata rau de tot !! )
o sa mai intru luni sa cer si alte lamuriri , in caz ca ma impotmolesc cu ceva , si ...va tin la curent !!
mii de FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 837411 si ... sa nu patiti ca mine !!
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Mar Feb 05, 2013 12:04 pm

buna ,
din pacate , vestile nu sunt bune deloc ; phisan si champion nu am gasit (de phisan nici nu auzise vanzatoarea, champion nu avea ) , asa incat am fost nevoita sa le fac drum plantelor afectate in mai mare masura !(la serviciu )
totusi , cu ce as putea sa le tratez pe cele ramase , cat de cat , sa nu stau sa astept sa moara ?
o zi buna va doresc !
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Mar Feb 05, 2013 12:30 pm

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 635139 sincer nu credeam ca le vei gasi pe piata iar daca le gaseai nu iti garantez ca problema se rezolva. Speram insa sa gasesti si macar tu sa te declari multumita de utilizarea acestor solutii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Mar Feb 05, 2013 5:06 pm

In loc de champion, poti sa folosesti alt produs pe baza de cupru, Alcupral, Turdacupral,etc.Este o solutie de moment, pina gasesti physan 20. Aceasta boala este foarte greu de combatut si este foarte costisitor din punct de vedere material.Physan este destul de scump, in jur de 80 lei si nu ai garantia ca se rezolva problema 100%
Numai in faza incipienta a bolii, physan are eficienta in procent mare(80-90%)
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Mier Feb 06, 2013 10:44 am

Multumesc mult pentru aceste informatii Dl Victor !
la mine nu cred ca mai este vorba de faza incipienta ...
din pacate , m-am resemnat si ... ce-o fi o fi !
le-am dus pe la serviciu pe cele mai afectate , ramane sa vad cum evolueaza cele ramase !
o zi buna si sanatate !
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Victor Mier Feb 06, 2013 10:51 am

Cu placere, Carmen. FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 877508
De multe ori solutiile cumparate pt tratarea unor boli, costa mai mult decit o planta cumparata din magazin.
In cazul tau, cam 110 lei ar costa tratamentul.
Este adevarat, ramai su solutiile(atonik si physan)
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de carmenn_cta Mier Feb 06, 2013 12:03 pm

Este adevarat ca era costisitor , dar daca erau sanse sigure de scapare faceam pe dracu-n patru si dadeam banii !
mi-am luat deja atonik , el imi va folosi in continuare , sunt sigura !
toate bune!
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de ankanckutza Mier Mar 27, 2013 8:06 pm

buna seara.... si eu am gasit ceva gongute la orhideele mele, pe care nu le observ decat cand le ud, cred ca stau doar in substrat si cand le ud prin scufundare ies la suprafata, cum as putea scapa de ele?
sun ca niste puricei maronii si imi sar pe maini cand bag planta in apa, cu ce sa stropesc?
ankanckutza
ankanckutza
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 19
Reputatie : 1
Puncte : 40566
Data de inscriere : 22/03/2013
Varsta : 37
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Mier Mar 27, 2013 8:08 pm

La cat timp uzi orhideele? Gongute apar cand este umiditatea ff mare in substrat. Reducand umiditatea ai sa scapi de gongute.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Mier Mar 27, 2013 8:11 pm

Probabil ca sunt colembole, nu sunt periculoase, apar cand substratul este ud mult timp. Lasa substratul sa se usuce mai bine si o sa dispara. La cat timp le uzi?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de ankanckutza Mier Mar 27, 2013 11:12 pm

Le ud o data pe saptamana si pana acum le-am pus ingrasamant odata la 2 luni, si in rest doar apa de la robinet putin calduta ca nu am prea avut apa de ploaie stransa, le-am udat cu apa de ploaie dor de vreo 3 ori.. nu le ud decat cand nu mai vad vasul aburit...
ankanckutza
ankanckutza
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 19
Reputatie : 1
Puncte : 40566
Data de inscriere : 22/03/2013
Varsta : 37
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 28, 2013 6:33 am

Incearca sa uzi la o saptamana si jumatate cand vezi ca sunt radacinile alburii nu cand nu mai este vasul aburit.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de ankanckutza Joi Mar 28, 2013 5:45 pm

multumesc tuturor pentru raspunsuri... asa o sa fac
ankanckutza
ankanckutza
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 19
Reputatie : 1
Puncte : 40566
Data de inscriere : 22/03/2013
Varsta : 37
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 28, 2013 5:47 pm

Cu placere Ancuta. Sa auzim de bine. Te asteptam cu vesti.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Joi Mar 28, 2013 5:51 pm

Cu placere, Ancuta! Cand le vedem si noi?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de ankanckutza Sam Mar 30, 2013 11:10 am

eu le-as pune sa le vedeti dar nu stiu cum , poate ma intruiti voi..
ankanckutza
ankanckutza
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 19
Reputatie : 1
Puncte : 40566
Data de inscriere : 22/03/2013
Varsta : 37
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de mutzy Sam Mar 30, 2013 11:23 am

Pentru ca aici suntem off topic ti-am raspuns la topicul respectiv. O sa sterg eu aceste mesaje dupa ce o sa vad ca ai gasit raspunsul meu.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

FORUMUL - FLORILOR  BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE - Pagina 2 Empty Re: FORUMUL - FLORILOR BOLI SI DAUNATORI LA ORHIDEE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum