Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

+3
Diane
mutzy
Camik
7 participanți

In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Camik Vin Mar 25, 2011 2:15 pm

Sursa net ,google traducere...
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://www.cloudsorchids.com/doctor/dpseudo.htm&ei=neuITebaK8Sb4Aa2wImXDg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBwQ7gEwAA&prev=/search%3F
Pentru prima pagina ,incercati click jos de tot in tabel unde scrie ,,click aici"
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52418
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de mutzy Vin Mar 25, 2011 4:04 pm

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 853267 Camik , foarte interesant.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Diane Vin Mar 25, 2011 8:46 pm

Multumim mult Camik. Interesant.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Tilush Sam Mar 26, 2011 4:58 pm

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 853267 ... foarte bun materialul!
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de dyxxi Mar Mar 29, 2011 2:28 pm

Servus,
M-am inscris pe acest forum datorita orhideei mele pe care am primit-o anul trecut in mai. Cu toate ca am o varietate larga de plante de apartament si le iubesc pe toate, "mezina" este cea care m-a imboldit sa caut "ajutor". Este o Phalaenopsis alba, care in momentul sosirii in noul ei camin avea doua tije pline de flori. dupa cca o luna florile s-au ofilit si au inceput sa cada iar ultimii bobocei s-au uscat. Am taiat tijele de la al doilea nod de jos, asa cum am citit pe net, dar tijele s-au uscat de tot. In toamna i-am adaugat pamant de orhidee si am inceput sa ii pun si ingrasamant de orhidee - pana acum o data pe luna. De cca o luna ii apar un fel de degetele noi, imediat de sub frunze. Nu stiu ce sunt. Radacini? (aeriene sau trebuie sa le "indrum" spre pamant?) Tije de flori? Cum recunosti diferenta?
Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi acest post si pentru raspuns.
dyxxi
dyxxi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47810
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de LENA Mar Mar 29, 2011 3:15 pm

Bun venit si discutii cit mai constructive !
Acele " degetele " despre care spui tu , Dyxxi , pot fi si radacini si noi tije florale ... ca sa ai un raspuns cit mai exact , pune o poza cu planta sa se vada bine noile apariti la subiectul cu - phaleonopsis -
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de dyxxi Mar Mar 29, 2011 9:04 pm

Buna,

Multumesc pentru raspuns. M-am grabit sa mai "prind" un pic de lumina. "Degetelele" arata cam asa:

dyxxi
dyxxi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47810
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de dyxxi Mar Mar 29, 2011 9:13 pm

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00879o.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00885e.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00884nz.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00883wcr.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00882tl.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00881pr.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc00880z.jpg/
dyxxi
dyxxi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47810
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de mutzy Mar Mar 29, 2011 9:52 pm

Sint radacini in crestere. Radacinile sint verde-argintiu si virful poate fi verde sau maron. Tija florala este verde.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de dyxxi Mier Mar 30, 2011 10:59 am

Multumesc pentru raspuns. Presupun ca este normal sa-i dea aceste radacini. Smile
dyxxi
dyxxi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47810
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de LENA Mier Mar 30, 2011 4:40 pm

Ai o phala sanatoasa care face radacini deocamdata .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de maimai Vin Apr 01, 2011 7:51 am

In primavara incepe perioada de crestere a frunzelor, radacinilor, pana prin octombrie, atunci deobicei incepe sa le creasca tije noi, dar poti avea surprize si vara, sa ai grija de ele si vei avea niste frumuseti inflorite de Craciun Wink
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68631
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Diane Vin Apr 01, 2011 7:58 am

Maimai nu este o regula, ale mele fac de toate in aceasta perioada: ramificatii noi pe cele vechi, flori, radacini si frunze.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de maimai Vin Apr 01, 2011 8:11 am

Atunci e super, la mine au intrat in perioada de vegetatie si asa a fost in fiecare an, dar cum zici tu, nu-i o regula, am una singura cumparata iarna, a ramas cu 1 frunza, acum i-au crescut inca 2 si face 3 boboci pe o tija laterala, e cea mai intarziata dintre ele, dar macar si-a revenit bounce
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68631
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Diane Vin Apr 01, 2011 4:06 pm

Ce bine! Sa o vezi mare si plina de flori.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Tilush Sam Apr 02, 2011 12:54 pm

Felicitari Dyxxi, te-ai descurat admirabil cu prima orhidee! [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 220206 Planta arata foarte bine. [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 220206
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de dyxxi Sam Apr 02, 2011 2:21 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari.
"Degetelele" se dezvolta minunat si foarte repede, doua dintre ele infingandu-si varfurile in pamant. Le voi lasa in pace sa-si "vada" de treaba lor de radacini. Poate si pentru ca la noi in ap. este f. cald (cca 27 C) fiind perioada in care RADET-ul continua sa "bage carbuni" si afara incalzindu-se.
Oricum, de cum voi observa o noua aparitie verde-verde va voi tine la curent.

In alta ordine de idei vreau sa va felicit pentru acest Forum si cu siguranta voi posta si la alte sectiuni, pentru ca pe langa mezina orhidee imi sunt dragi toate plantele care ma inconjoara, chiar daca nu am intotdeauna timpul necesar pentru fiecare, iar aici pot gasi sfaturi de la persoane care isi iubesc, ingrijesc si respecta plantele.
[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 877508
dyxxi
dyxxi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 47810
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Diane Sam Apr 02, 2011 7:52 pm

Cu placere Dyxxi [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! 923577 Nu poate decat sa ne bucure ca ne esti alaturi, te asteptam cu vesti.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

[UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line! Empty Re: [UTIL]Bine aţi venit la doctor Orhideea On-Line!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum