Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

+31
mutzy
acidula
Diana23
dana1
ludmila
carmenn_cta
maimai
adina-miahela chis
florina
laurica
Pufulets
fdana
georgiana
Andreea
marirogo
georgianalazar
kati
Camik
andreea_nicol88
Lorrie
nik
andreiacamelia
monik
vincent75
iulianic
bitex75
Tilush
krissstin
ramona
LENA
Diane
35 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Iul 09, 2010 12:04 pm

Ne bucuram ca esti alaturi de noi indiferent de gandurile si ideile pe care le ai vizavi de plante. Daca nu aveam atata timp la dispozitie as fi procedat si eu ca tine, uneori as arunca amaratele sa nu se mai chinuie nici ele nici eu dar cand vezi ca totusi munca nu e in zadar te legi de orice speranta.Acum cu atonik m-am linistit, salvarea plantelor este certa. Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 68216
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Vin Iul 09, 2010 12:54 pm

Eu le fac cadou, cand ma supar pe ele... What a Face
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de iulianic Vin Iul 09, 2010 3:15 pm

Ma asteptam ca atitudinea mea sa genereze reactii, de aceea ma gandeam daca n-ar fi fost mai bine sa tac.
Bitex75, nu disper in niciun fel. Tot ceea ce fac este cu deplina relaxare si constienta.
Diane, ai omis un element deosebit de important. Pe langa timp, mai este nevoie de spatiu. Esential in cazul meu.
Tilush, plante daruiesc si eu, dar frumoase, sanatoase si neaparat inflorite.
Azi am fost la Baumax cu intentia de a-mi darui mie o orhidee. Prea inflorite, comune, iar unele in stare critica. Sa cumpar si sa le bag la terapie intensiva sau sa astept ocazii mai bune?

iulianic
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 291
Reputatie : 30
Puncte : 51874
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de monik Vin Iul 09, 2010 4:38 pm

Daaaa Iulia, vreaaauuuu, da-mi te rog tot ce nu mai are loc la tine sau sunt suferinde, saru'mana mult de oferta si intentie. Mie imi plac provocariel, am pierdut o gramada de persoane si flori dragi in ultima vreme si e ca un fel de terapie pentru mine ingrijirea suferindelor. Si nu e nevoie sa ma pandesti, spune ora si locul si ma prezint Smile . Daca nu, daca vezi prin Baumax Sun Plaza vreo tipa cu parul valvoi, scurt cam cat sa acopere ceafa, imbracata toata in negru, cu o fata lunga si care da tarcoale in special orhideelor si rar cumpara ceva si atunci obligatoriu de la reduceri (asta daca nu ma da absolut pe spate vreo minunatie si am si bani in portofel) apai eu mi-s aceea. Si mi-ar face mare placere sa ne intalnim cu sau fara orhidee, lasand orice gluma la o parte. O sa-ti dau pe PM un measj cu nr. de tel si poate bem un suc sau cafea impreuna.
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53483
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de bitex75 Vin Iul 09, 2010 7:41 pm

Iulianic. Scuze ca nu te-am inteles corect. De obicei cind avem astfel de reactii si ne confesam inseamna ca ceva ne roade... Dar poate gindesc eu strimb. Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 262734
Spatiu n-am nici eu. Dar caut toate variantele bune de ... depozitare. Incepand cu cele necesare si terminind cu cele ce tin de hobbyuri. Crezi ca degeaba mi-am suspendat phalele?
Cit despre timp acesta este si... nu este. Eu incerc sa il fur... cam cum era intr-o reclama mai demult. Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 751774
Daca vrei sa gasesti orhidee faine cauta si in Hornbach (eu am fost doar la cel din Militari). Nu vreau sa se fac reclama dar au orhidee frumoase, diverse si bune ca pret.
Imi pare rau de pierderile tale Monik.
Am urmat un pic sfaturile voastre si am luat si eu flori la reducere. Un dendrobium nobile inca inflorit si care avea si un puiut si o phala. Dendrobiumul se simte minunat pe burete. Puiutul creste si tot cauta lumina. Desi e chiar in geam...vrea mai multa. Iar phala...cred ca e bine.
O seara buna fetelor. Weekend placut. Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 68216

bitex75
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 107
Reputatie : 7
Puncte : 51078
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de kati Vin Iul 09, 2010 9:06 pm

Intr-un fel si eu sunt de acord cu Iulianic. Nici eu nu mai am rabdare cu orhideele care nu fac flori foarte mult timp. De aruncat nu le pot arunca dupa ce le-am bibilit si cocolosit atata amar de vreme, insa le caut noi stapani iubitori si cu o rabdare mai de fier ca a mea Wink Si sper ca la ei sa infloreasca frumos, iar eu ori imi caut una gata inflorita (dar nu cele mai scumpe, la pandesc pe cele la oferta), ori nu mai cumpar nimic din cauza spatiului, care din pacate foarte repede se umple Mad
kati
kati
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 156
Reputatie : 9
Puncte : 51516
Data de inscriere : 16/04/2010
Localizare : Brasov

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Sam Iul 10, 2010 10:18 pm

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 004vpf
Radacini noi dupa 2 saptamini de cind le tin in solutie cu atonic
Cit sale mai tin asa ?
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Dum Iul 11, 2010 6:46 am

Lena la capitolul asta experimentam, daca astepti sa iti spuna cineva cat sa le mai ti asa nu cred ca vei primi pre curand un raspuns, alegerea iti apartine, la cum arata acum radacinile o poti replanta dar tot asa de bine poti sa o mai lasi si in solutie.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de monik Dum Iul 11, 2010 10:29 am

Are dreptate Diane Lena alegerea e a ta. Eu cred ca as mai lasa-o sa mai cresca un pic radacinutele ca sa nu risc sa le pierd ca mie mi s-a intamplat (bine nu aveam atonik atunci) si am pierdut planta cu totul. Asculta-ti si intuitia ca la mine a dat roade "metoda" asta. Am pus deja si voi pune in continuare pozele pe la topicurile respective cu efectele bilelor si atonikului in cazul meu
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53483
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Iul 13, 2010 8:24 pm

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130863resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130866resize
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130853resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130852resize
la phala din bol se vede cresterea radacinilor si aparitia unei frunze noi
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130901resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7130903resize
la puiul de cattleya se dezvolta noii pseudobulbi la baza celor batrani si a aparut si o noua serie de radacini pe cand cea mare se duce tot mai adanc in substrat




Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Iul 16, 2010 2:13 pm

Revin cu poza la puiul de cattleya:Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7160033resize aceasta este evolutia noului pseudobulb si a radacinilor dupa numai trei zile, dupa tratarea cu Atonik in conditii de lumina buna, temperatura relativ mare (25-29) si umiditate 75-80%.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de georgianalazar Vin Iul 16, 2010 5:28 pm

Interesant.....ma bate gandul sa iau si eu, Atonik....... pt ca azi am intrat in posesia unei minunate orhidee.....le astept cu drag si pe celelalte dar , un ,,ajutor" e binevenit intotdeauna.........
georgianalazar
georgianalazar
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 698
Reputatie : 15
Puncte : 51244
Data de inscriere : 16/07/2010
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Iul 16, 2010 8:35 pm

Din punctul meu de vedere este un ajutor miraculos, merita fiecare banut.Sa-ti traiasca frumoasa !
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de georgianalazar Sam Iul 17, 2010 8:10 am

Multumesc frumos!!!! Si ale voastre sunt frumoase.......si multeeeeee!!!
Eu deocamdata am o ,,bijuterie'' mititica....dar o iubesc asa cum e si stau cuu ochii pe ea ca pe ........nu stiu ce......prefer puii mici pt ca se obisnuiesc si cresc sub ochii mei.
georgianalazar
georgianalazar
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 698
Reputatie : 15
Puncte : 51244
Data de inscriere : 16/07/2010
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de marirogo Mier Iul 21, 2010 1:39 pm

Am si eu 4 orhidee amarate...Pana acum mi-a fost rusine sa le arat, din cauza ca sunt asa necajite.Asta, pentru ca nu stiu sa le ingijesc. Am pierdut de-a lungul anilor, multe, dar dupa ce am citit despre reusitele voastre cu atonikul, am inceput sa-l folosesc si eu. L-am folosit la udare dupa ce le-am udat cu apa, si la pulverizarea frunzelor. Cea din dreapta a inceput sa dea radacinute si varfuri de mugurasi, iar oda berri a dat keiki.
Sper sa le salvez si sa invat mai multe despre ingrijirea lor.

http://marirogo.sunphoto.ro/orhidee/18323772
marirogo
marirogo
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 292
Reputatie : 18
Puncte : 50840
Data de inscriere : 05/07/2010
Varsta : 54
Localizare : baia-mare

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 21, 2010 4:07 pm

Violeta sunt semne bune, felicitari! Toti am pierdut una sau mai multe orhidee desi sunt si persoane care n-ar recunoaste asa ceva Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 566597 Acum o saptamana m-a rugat cineva sa o ajut cu o phalaenopsis, avea marea majoritate a radacinilor putrede, dupa curatare a mai ramas cu cateva bunicele, inca din prima zi am bagat-o de tot in solutie si acum dupa o saptamana are multiple cresteri de radacini pe cele existente si una noua din colet ca si o frunzulita noua, am facut si poze, cand am timp le postez.Totul este sa nu abandonezi si sa nu iti pierzi increderea. Georgiana nu ne prezinti si noua la topicul potrivit mica bijuterie?
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Iul 27, 2010 7:21 pm

Revin cu noi poze din care vedeti cresterile plantelor prezentate in data de 13.07.10: un keiki de phalaenopsis, un phalaenopsis care nu mai avea radacini pana la punerea lui in bol cu solutie de atonik, un pui de cattleya care se topea vazand cu ochii pana la stropirea cu solutie cu atonik.
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270468resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270469resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270470resize
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270483resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270484resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270485resize
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270455resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270458resize
Sa va prezint si evolutia radacinilor vandei care au beneficiat de acelasi tratament cu solutie cu atonic:
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270414resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270415resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270416resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270417resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270418resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7270419resize
si pe langa acestea mai sunt cateva ramificatii rasarite mari de un mm.Sper ca si alte persoane care au folosit aceasta solutie sa vina sa prezinte evolutia plantelor lor.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de kati Mar Iul 27, 2010 9:59 pm

Diane, nu vreau sa stric atmosfera, insa vandei mele i se strica radacinile de cand am pulverizat-o cu Atonik. Si la o Cattleya mi-a murit o radacina dupa prima pulverizare cu Atonik (de pe o zi pe alta). Am mai vorbit cu cineva, si iata ce mi-a povestit: cum a pus in solutie cu Atonik o Cattleya cu pui, brusc, a doua zi au murit si puiul si radacinile.
Nu vreau sa sperii pe nimeni, doar sa spun ca mai exista si rezultate negative, nu doar pozitive. Eu una nu o sa mai folosesc Atonik, doar la plantele cu pamant.
kati
kati
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 156
Reputatie : 9
Puncte : 51516
Data de inscriere : 16/04/2010
Localizare : Brasov

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Iul 27, 2010 10:22 pm

Eu n-am avut cu aceasta solutie nici o experienta negativa, poze ceva ale plantelor inainte si dupa ai?Alegerea iti apartine Kati dar cred ca este cazul sa iei si alti factori in calcul.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Mier Iul 28, 2010 8:31 am

Eu am in solutie atonik destul de multe, Kati si nu am avut surprize de genul asta. Esti sigura ca ai facut dilutia corecta?... Chiar si asa, orhideele nu mor de pe o zi pe alta. Trebuie cautat motivul , sa nu ai si alte surprize neplacute la cele ramase.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 28, 2010 5:23 pm

Acum sa va prezint "puii atonikului" le spun astfel ca au aparut ca urmare a stropirii cu atonik: doi pui de dendrobrium phalaenopsis si pui de laelia ca si de miltoniopsis prezentati aici pe 27.06.2010 in pagina trei a acestui topic.
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280521resize
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280497resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280498resize Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280499resize
Acesta atat a crescut intr-o luna dupa ce timp de un an nu a avut nici o crestere cat de mica
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280524resize
Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 P7280526resize

Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de kati Mier Iul 28, 2010 6:02 pm

diane a scris:Eu n-am avut cu aceasta solutie nici o experienta negativa, poze ceva ale plantelor inainte si dupa ai?Alegerea iti apartine Kati dar cred ca este cazul sa iei si alti factori in calcul.

Nu am facut poze inainte de a folosi atonik, nici nu m-am gandit, cum nu fac nici cand le pun ingrasamant. Iar acum sa pozez radacinile moarte - nu are sens.
Nu am ce alt factor sa iau in calcul, fiindca nu am schimbat nimic la ele, nici locul plantelor macar.
kati
kati
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 156
Reputatie : 9
Puncte : 51516
Data de inscriere : 16/04/2010
Localizare : Brasov

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de kati Mier Iul 28, 2010 6:11 pm

Tilush a scris:Eu am in solutie atonik destul de multe, Kati si nu am avut surprize de genul asta. Esti sigura ca ai facut dilutia corecta?... Chiar si asa, orhideele nu mor de pe o zi pe alta. Trebuie cautat motivul , sa nu ai si alte surprize neplacute la cele ramase.

Eu ma bucur ca nu ati avut surprize neplacute, va dati seama ca nici nu va doresc nici tie, nici altora care folosesc atonikul. Insa, cum nu am fost singura care am avut reactii negative, doar din acest motiv am scris aici pe forum.
Trebuie sa mai adaug ca (,) cunostinta mea, careia i-a murit puiul de Cattleya, i s-a mai uscat si o tija florala de la phala, dupa ce a pulverizat-o cu atonik. Deci ceva tot o fi.
Sunt 100% sigura ca am facut dilutia corecta, cu astfel de treburi nu imi permit sa gresesc.
Nu am niciun alt motiv ce sa caut, toate orhideele sunt bine mersi.
Am pulverizat cu atonik si alte tipuri de plante, si nu am vazut nicio schimbare grozava la ele, cresc in continuare la fel, ca si pana acum.
Insa, nu o sa mai insist pe tema asta.
Va doresc bafta tuturor celor care folositi atonik, si sa aveti doar reactii pozitive din partea plantelor voastre.
kati
kati
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 156
Reputatie : 9
Puncte : 51516
Data de inscriere : 16/04/2010
Localizare : Brasov

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Mier Iul 28, 2010 8:33 pm

La phala prezentata mai sus dupa ce am mutat-o in scoarta i-a stagnat si murit o radacina noua .
Acum am pus-o la reanimare dupa metoda mea cu bile si astept
Pot sa va mai spun ca ia crescut o ramificatie pe tija , numai ca eu vroiam radacini mai intii .
Ce pot sa-ti spun , Kati e ca la o parte le merge cu atonic iar la altele nu ... inca nu m-am lamurit din ce cauza .
Ma bucur ca la ale tale le merge extraordinar de bine , Diana .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 28, 2010 9:14 pm

Nespus de bine Lena si nu numai celor prezentate aici, la toate.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Joi Iul 29, 2010 12:51 pm

Cand m-am referit la dilutie, m-am gandit la ce am citit pe un forum:- Simona2-" Eu am folosit un capac la 1 l de apa si le-a mers foarte bine plantelor."
Dilutia folosita de mine este mult mai mare decat cea folosita acolo si n-am observat nimic rau pana in prezent... Eu pun 1.5ml-2ml la un bidon de 2l apa. Intr-un capac cred ca intra mult mai multa sol si ar putea arde radacinile de orhidee.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Andreea Joi Iul 29, 2010 4:28 pm

Studiez de 2 zile miraculosul atonik pe forum,astazi mi-am luat inima in dinti si mi-am cumparat si eu o sticluta mica pe care am dat 9 lei.O sa diluez 1 ml la 1 l de apa ,astazi doar o sa le pulverizez si sambata viitoare o sa le si ud pe toate.Iar orhideea aia care sta sa moara o sa o pun in solutie diluata cu apa sa vad daca isi revine.Vin cu vesti in ceea ce priveste florile dupa tratament.Sper sa le mearga bine.Oricum cu orhideea nu am sperante prea mari,dar poate un miracol o invie.
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110989
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Iul 29, 2010 4:44 pm

Andreea la inceput nici eu nu aveam nici o speranta dar timpul a dovedit ca pot exista sperante chiar daca noi nu le vedem, eu ce phalaenopsis am avut cu probleme le-am bagat la solutie de pe o zi pe alta si pot sa iti spun ca sunt din cale afara de multumita. Succes! Fa si poze plantei in fiecare etapa.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Andreea Joi Iul 29, 2010 4:58 pm

Gata,le-am stropit cu apa diluata,dar am fost foarte surprinza de culoarea solutiei....uau....albastru foarte inchis....astept sa vad cum reactioneaza la pulverizat...peste vreo 2 saptamani o sa le si ud cu solutie diluata.Si pozele http://andreeaeu.sunphoto.ro/Reanimare_si_inradacinare
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110989
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Joi Iul 29, 2010 5:46 pm

Bafta!!!... vad ca ai nevoie... mai ales pt phala.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor - Pagina 5 Empty Re: Atonik un ajutor de nadejde forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum