Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ajutor gerbera - forumul-florilor

2 participanți

In jos

Ajutor gerbera - forumul-florilor Empty Ajutor gerbera - forumul-florilor

Mesaj Scris de alina Lun Sept 27, 2010 10:07 pm

Ajutati-ma, am o problema cu gerbera!Am cumparat-o saptamana trecuta de la o florarie din Timisoara si de vre-o cateva zile, cam 3, una din flori a inceput sa se pleosteasca sta asa intr-o parte si e f moale. am mai observat ca are ca o pata neagra in spatele florii.Sunt trei tije de flori in total si 3 boboci.Nu am udat-o ca era pamantul umed.E bolnava? se raspandeste pe toata floarea?Ce sa fac? Celelalte flori de langa gerbera sunt ok arata bine...........Va rog daca stie cineva ce se intampla sa-mi spuna si mie!!!!!!!!!! Ajutor gerbera - forumul-florilor 851612
alina
alina
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 57
Reputatie : 3
Puncte : 49709
Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 35
Localizare : Caransebes

Sus In jos

Ajutor gerbera - forumul-florilor Empty Re: Ajutor gerbera - forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Sept 27, 2010 10:27 pm

La gerbera florile in general sunt pe cat de frumoase pe atat de sensibile, daca ai bagat de seama in florarii toate sunt sustinute de sarme viguroase.Planta ca sa fie ok are nevoie de o foarte buna aerisire, de spalarea foarte buna a substratului deoarece nu suporta un substrat cu ph foarte acid, dupa spalarea substratului este necesar ca apa sa se scurga foarte bine, se indeparteaza frunzele si florile ofilite pentru e evita aparitia bolilor. Plasarea la soare favorizeaza inflorirea.Sa-ti traiasca si infloreasca!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ajutor gerbera - forumul-florilor Empty Re: Ajutor gerbera - forumul-florilor

Mesaj Scris de alina Lun Sept 27, 2010 11:18 pm

Multumesc pentru sfaturi Diane.Lumina are toata ziua si noaptea chiar ca e un bec ce bate deasupra geamului si lumineaza pervazul toata noaptea.Am sa-i indepartez floarea pleostita cu o foarfeca sterilizata si o sa o ud maine.Sa-i pun putin fertilizator?offff am emotii pale
alina
alina
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 57
Reputatie : 3
Puncte : 49709
Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 35
Localizare : Caransebes

Sus In jos

Ajutor gerbera - forumul-florilor Empty Re: Ajutor gerbera - forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 28, 2010 6:53 am

diane a scris: Plasarea la soare favorizeaza inflorirea.

Cu placere Alina. Atentie! Dupa cum observi nu am spus lumina puternica ci direct la soare. Este suficienta o substanta fertilizatoare lichida pe care sa o diluezi in apa de udat. Formula substantei depinde de cantitatea de apa si de calitatea pamantului: o formula buna este de 100 - 140 ppm N, 20 - 40 ppm P, 150 - 220 ppm K, si se poate obtine din amestecul oricaror fertilizatori care se gasesc in comert. Microelementele sunt foarte importante, asa ca nu uita sa le adaugi ca solutie, in apa de udare.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ajutor gerbera - forumul-florilor Empty Re: Ajutor gerbera - forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum