Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum alegem plantele

3 participanți

In jos

Cum alegem plantele Empty Cum alegem plantele

Mesaj Scris de Luciana84 Sam Apr 24, 2010 11:50 pm

Primul pas pe care il fac atunci cand imi place o planta este sa ma interesez daca pot sa-i ofer conditiile necesare unei cresteri sanatoase. Fac lucrul asta pentru ca urasc sa-mi iau o floare si apoi sa vad ca mi se topeste in casa...
Apoi, ma uit la planta in general, sa mi se para sanatoasa, cu frunze fara pete, radacini putrede sau daunatori. Nu pun accentul pe flori, deoarece prefer o planta sanatoasa care sa imi infloreasca mai tarziu, decat una plina de flori, dar bolnavioara. Si, de ce sa mint, plantele fara flori sau cu flori trecute, dar sanatoase, sunt si la reduceri.
Si, in final, desi este usor off topic, prefer sa-mi iau bulbi (atunci cand planta este bulboasa), decat sa o iau gata inflorita, intrucat asa planta se acomodeaza mai usor la conditiile oferite de mine, dar aici parerile sunt impartite, desigur. Laughing
Luciana84
Luciana84
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 28
Reputatie : 0
Puncte : 51201
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum alegem plantele Empty Re: Cum alegem plantele

Mesaj Scris de Diane Dum Apr 25, 2010 7:58 am

Sunt intru totul de acord cu tine Luciana, singurul impediment la noi in zona este ca nu se prea gasesc reduceri iar cand se gasesc totusi plantele sunt de cele mai multe ori numai bune de aruncat.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045720
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cum alegem plantele Empty Re: Cum alegem plantele

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 26, 2011 6:24 pm

Cu toate ca este un topic la care nu s-a mai vb de un an de zile, as vrea totusi sa spun ca asta este unul din motivele pt care nu imi place sa-mi cumpar flori. Prefer sa le pun din butasi, bulbi, orice alta maniera care permite formarea de planta noua supusa conditiilor oferite de mine, nu conditiilor oferite de sera. Bineinteles ca incerc sa le ofer conditii cat mai bune, dar nu vi s-a intamplat sa cumparati o planta si sa ajungeti cu ea acasa, sa para sanatoasa si pesteo sapt sa se ofileasca cu totul? Fara sa aibe daunatori, sau uscaciune mare in sol (in momentul cumpararii), fara sa fie aparent o problema? Dar conditiile de sera limiteaza posibiltatile plantei de adaptare la conditiile din casele noastre. Sunt cazuri de reusita, cand iti cumperi o planta si te bucuri de ea mult timp, insa conditiile de transport isi pun amprenta pe sanatatea ulterioara a plantei.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Cum alegem plantele Empty Re: Cum alegem plantele

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum