Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plantele si sanatatea

4 participanți

In jos

Plantele si sanatatea Empty Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de alina Mier Sept 29, 2010 11:49 pm

Apartamentele, birourile, salile de clasa si alte asemenea spatii inchise unde ne desfasuram activitatile cotidiene nu au, de obicei, influente pozitive asupra sanatatii noastre. Furati de ritmul alert al vietii, nici macar nu bagam de seama ca, de exemplu, starea generala ni se deterioreaza, atunci cand ne petrecem (prea) mult timp intr-un interior.
Sigur ca, odata ce stresul si alte dezechilibre ale organismului au pus stapanire pe noi, deseori „ne adresam medicului sau farmacistului”, cum suna un binecunoscut slogan. Exista totusi si metode blande care ne ajuta sa iesim din impas, iar plantele de interior reprezinta o solutie excelenta. Conform unui studiu realizat in landul german Bavaria s-a stabilit ca plantele plasate in birouri imbunatatesc perceptia angajatilor asupra starii lor de bine, marind factorul de confort din interiorul respectiv. Cercetatorii au instalat plante in 94 de birouri in care lucrau 139 de angajati, unde s-au masurat nivelul de umiditate si cel de luminozitate – factori importanti pentru ambele regnuri. De asemenea, la lucratori s-a masurat perceptia lor asupra schimbarii atmosferei in incaperi, ca si asupra starii lor de bine, prin intermediul unor chestionare. S-a luat in calcul totodata problema reducerii zgomotului datorita plantelor si disparitia temerilor ca plantele ar reprezenta o sursa de praf si de germeni pentru mediul interior.
Incalzirea centrala sau instalatiile de climatizare pot usca aerul, determinand astfel probleme respiratorii sau iritatii ale pielii. Nivelul optim de umiditate din punct de vedere al confortului este de circa 60%. Rezultatele mentionate demonstreaza ca plantele de interior obisnuite maresc nivelul de umiditate cu 2-5%, oferindu-le ocupantilor o atmosfera mai agreabila. Lucratorii au mai relevat faptul ca mediul creat in birourile cu plante este mai proaspat, face ca persoanele respective sa fie mai putin stresate, ca munca sa para mai umana. La modul general, nivelul calitativ al mediului interior creste.
In SUA s-a realizat o cercetare de alta natura, insa vizand aceeasi relatie dintre om si plante. Doua grupe de operatori pe calculator au fost luate drept „tinte”, acestora controlandu-li-se mai intai pulsul, presiunea arteriala si conductibilitatea pielii – semne fiziologice a caror crestere duce la stabilirea unei mariri a gradului de stres. Rezultatele au aratat ca indicatorii mentionati, in cazul operatorilor care aveau plante in birouri, revin mai rapid la normal. De asemenea, s-a demonstrat inca un fapt important: concentratia imbunatatita a personalului ii permite acestuia sa aduca unele corectii muncii, mai rapid, facandu-l totodata mai productiv cu 12%. S-a lansat astfel ideea absolut justificata ca angajatorii ar trebui sa fie direct interesati de orice mijloace de reducere a stresului.
Dincoace de Atlantic, in Marea Britanie, s-au publicat oficial cifre care demonstreaza ca o persoana din cinci trebuie sa-si ia concediu, din motive de surmenaj. Numai intr-un an (referindu-ne la efecte strict economice) industria britanica a pierdut aproape 7 milioane de zile de lucru – echivalentul a peste 7 miliarde lire sterline! – din cauza surmenajului ori a unor maladii legate de surmenaj.Si in Norvegia s-au studiat probleme similare, referitoare la deficitul de confort al angajatilor. Coerenta rezultatelor este evidenta: plantele reduc tulburarile minore, deseori legate de „sindromul cladirilor bolnave”. O prima cercetare a vizat tot doua grupe de persoane. S-a stabilit ca sesizarile referitoare la tulburari minore au scazut spre jumatate, imediat ce in birouri au fost introduse plante. Iata, spre exemplificare, cateva date referitoare la imbunatatirea starii de sanatate:
- oboseala: – 20%
- dureri de cap: – 30%
- dureri de gat/ gat uscat: – 30%
- tuse: – 40%
- pielea fetei uscata: – 25%
- stare generala de bine: +84%.
Inlaturarea efectelor negative ale raditiilor X, respectiv a mirosului produselor chimice utilizate acolo unde se lucreaza cu acestea, prin introducerea in interioarele respective a plantelor, constituie un alt avantaj pentru angajatii din domeniu. Totusi, subiectul de fata este departe de a fi fost epuizat, astfel ca vom reveni si cu alte informatii.
Sursa: Revista Magazin
Eu zic ca e mare lucru sa ai plante in casa.Sanatate curata.Pe langa faptul ca elimina oboseala, durerile de cap primesti oxigen si altele mai faci si terapie prin culori si e minunuat sa vezi atatea culori ce parca iti ,,imblanzesc,, privirea si aduc culoare in viata ta!!!!!!!!FLOWER POWER Plantele si sanatatea 877508 flower Plantele si sanatatea 675596 Plantele si sanatatea 546568 Plantele si sanatatea 866953

alina
alina
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 57
Reputatie : 3
Puncte : 49419
Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 35
Localizare : Caransebes

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Diane Joi Sept 30, 2010 6:30 am

Multumim pentru articol, interesant! E placut sa vezi tineri preocupati de mediu.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Aicelynn Sam Iul 23, 2011 10:47 pm

Asta e motivul pt care am plante in fiecare incapere din casa (mai putin in baie, dar daca imi maresc gemuletul sa intre mai multa lumina, mi-ar placea si acolo, macar una). Adevarul e ca imediat ca mi-am adus plante si in dormitor, starea generala s-a imbunatatit imediat, bucataria e mai vesela, iar sufrageria este o sera de flori Plantele si sanatatea 566597 Dar oricat de multe as avea, parca niciodata nu sunt suficiente, daca vad ceva ce-mi place, nu imi fac probleme de spatiu (de care nu mai prea dispun Plantele si sanatatea 340514 ), gasesc eu cum sa-i fac loc undeva unde sa-i placa, improvizez, construiesc, daram, zidesc... Mereu imi spune mama soacra cand intra in sufragerie "mmm, ce aer curat e aici". Si adevarul e ca se simte diferenta dintr-o camera cu mai putine plante fata de una cu mai multe. Plus senzatia de comfort care o am cand stau printre ele, fie ca citesc, ma uit la tv (ceea ce se intampla 1/sapt), sau pur si simplu le fac o vizita. Citisem pe undeva ca fiecare casa ar trebui sa adaposteasca din motive de sanatate macar un ficus si un crin al pacii (nu pot sa retin denumirea lui nici cum)
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49357
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Diane Dum Iul 24, 2011 10:12 am

Spathiphyllum Plantele si sanatatea 566597 purifica aerul din incaperi.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iul 24, 2011 10:27 am

Asa, spathiphyllum Plantele si sanatatea 566597 Pana data viitoare iar uit, nu stiu de ce am o problema cu retinerea denumirii acestei plante care, de altfel, mi-e tare draga. M -am bucurat sa aflu ca se dezvolta bine si la lumina artificiala, asa am reusit sa imi pun si in dormitor un exemplar micut, un puiut cu 2 frunze mici si dragalase. Nu stiu in ce masura purifica earul violetele africane Plantele si sanatatea 851612
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49357
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Aicelynn Vin Iul 29, 2011 4:13 pm

Ce sunt plantele halucinogene?

Universul plantelor ne descopera o multime de varietati. Unele plante ne ofera vindecarea de boli grave, altele ne hranesc, altele ne produc disconfort, iar unele chiar moartea.

Plantele halucinogene au fost cunoscute si folosite din timpuri stravechi atat pentru uz medical, cat si religios. Acestea sunt plante care actioneaza asupra mintii si corpului celui care le consuma, purtandu-l intr-o alta lume, departe de realitate.

Substantele chimice din aceste plante sunt cele care produc halucinatii. Aveti grija cand consumati urmatoarele plante.

Urmatoarele plante sunt toxice si administrate necorespunzator dauneaza sanatatii mentale si sanatatii corpului:

nucsoara,
Wisteria sinensis,
catusnita (Nepeta Cataria),
magnolia alba (Galbulimima Belgraveana),
marihuana,
cannabis,
menta narcotica (Lagochilus inebrians),
Peganum harmala,
matraguna (Atropa belladonna)
maselarita (Hyoscyamus niger),
doamna mare (Mandragora officinarum)
Laur indian (Datura metel),
Tabernanthe iboga,
obligeana (Acorus calamus), care in cantitati excesive produce halucinatii puternice,
Mimosa hostilis,
Coriaria thymifolia,
specia de cactus Lophophora williamsii,
Salvia divinorum,
Methysticodendron amesianum,
specia de petunie Petunia violacea,
planta viselor Calea zacatechichi.

Atentie! Cititi bine etichetele produselor pe baza de plante care promit relaxare si voie buna. Daca regasiti aceste plante pe etichete, nu uitati ca va pot face rau, deoarece unele sunt toxice si otravitoar
Sursa: sanatatecuplante.ro
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49357
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de acidula Dum Sept 11, 2011 10:42 pm

Stiam ca daunatoare pentru animalutele de companie (dar si pentru om) sunt dieffenbachia, amarillys,kalanchoe. In general acele plante care produc acel lichid laptos cand sunt rupte.
acidula
acidula
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 377
Reputatie : 15
Puncte : 46814
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 53
Localizare : SE

Sus In jos

Plantele si sanatatea Empty Re: Plantele si sanatatea

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum