Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor

2 participanți

In jos

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor Empty LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Ian 07, 2010 11:13 am

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor Dsc07657resizeLEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor W500

LEANDRU - NERIUM OLEANDER

Originar din zonele mediteraneene si unele zonele mai calde ale Chinei si Indiei, leandrul este un arbust decorativ cu flori simple sau involte divers colorate (nuante de roz, alb, galben pai, galben lamaie sau roz cu tenta portocaliu deschis, rosii, cyclamen, altele au in mijloc o mica rozeta galbena foarte interesanta, creionata cu firicele rosii)si parfumate, prezinta ramuri elastice cu frunze lanceolate, dure, netede colorate verde oliv sau variegate.Florile grupate in ciorchini se formeaza in varfurile tinere ale ramurilor
In ghiveci poate ajunge la 1.5m – 2m inaltime.
Deoarece rezista bine la conditiile atmosferice leandrul poate fi tinut in gradina de primavera pana toamna tarziu.
- temperature: 0 – 25 grade C
- lumina puternica cu soare direct
- substratul: pamant de gradina in amestec cu nisip si gunoi de grajd putred
- umiditatea: la o temperature de peste 15 grade C se pulverizeaza de cel putin patru ori pe saptamana, vara necesita stropiri zilnice
- udare: agreaza umiditate permanenta
- transplantare anual primavera
- inmultire prin butasire in apa (vara)
- daunatori cosenilele
- dupa inflorire ramurile se scurteaza de la jumatatea lor pentru a stimula ramificarea plantei si noile infloriri
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor Empty Re: LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Joi Ian 07, 2010 12:23 pm

In tinerete admiram aceasta floare si chiar vroiam sa am si eu pina am auzit ca frunzele sint otravitoare .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150912
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor Empty Re: LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Ian 07, 2010 12:39 pm

Da, e bine ca ai amintit acest aspect foarte important pe care eu am uitat sa-l mentionez.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor Empty Re: LEANDRU - NERIUM OLEANDER forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum