Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Hai sa vorbim despre busuioc

+2
Diane
Aicelynn
6 participanți

In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 1:12 pm

Eu am facut un experiment (pt ca asa il pot numi) si, ca un gradinar versat si intelept ce sunt, Hai sa vorbim despre busuioc 340514 m-am apucat de cultivat busuioc. Vroiam cu orice pret busuiocul mei in ghiveci, rosu si verde. Fara sa intreb pe nimeni, m-am apucat de treaba Hai sa vorbim despre busuioc 674151 . Am luat semintele si le-am semanat intr-o jardiniera. Cu riscul ca veti rade de mine, va marturisesc ca eu nu am vazut niciodata cum arata o tufa de busuioc,sau cat creste. Aveam impresia ca se face dintr-o samanta un firicel lung de vreo 15 cm si cam atat. Hai sa vorbim despre busuioc 547590
Soacra mea, experimentata in ale gradinaritului, mi-a explicat ca e cam mult si des. Mi-a explicat si cum creste el si cat si cum se tunde. Iar acum ma uit in jardniera mea, plina si indesata cu firicele de busuioc si acum ma intreb: ce fac cu atat busuioc?! Hai sa vorbim despre busuioc 613220 Am vrut eu mult, dar nici chiar atat de mult. Asa ca azi am operatiunea de rarire a busuiocului, imi pastrez cateva firicele in ghievece pe pervaz, iar restul mi-a primis mama-soacra sa-l puna afara, in gradina blocului. Si uite asa m-am umplut de busuioc. Dar adevarul e ca imi place mult gustul care il da la mancare, mirosul ce-l emana, unde mai pui ca are si efecte terapeutice?
Voi ati cultivat busuioc in ghiveci? Cum ati procedat? Cat ati pus, unde ati amplasat ghivecele si cum e cu tunderea? Hai sa vorbim despre busuioc 675596 Si inca ceva, rezista si iarna daca e in casa? Voi la ce folositi busuioc si ce efecte terapeutice stiti ca are? Vreti sa vorbim despre asta? bounce
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Diane Lun Iun 20, 2011 1:31 pm

Hai sa vorbim despre busuioc 793795 Hai sa vorbim despre busuioc 751774 Da, am busuioc la ghiveci si am si de gradina, imi place mirosul si aroma, terapeutic mai rar dar ascult cu placere tot ce ai de spus pe aceasta tema. Rezista peste iarna si e la fel de frumos tot timpul anului, eu nu-l tund desi imi umbreste fereastra (de la bucatarie) il las in pace.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 2:26 pm

U,u,u bounce si mai stiu utilizari medicinale, casnice si culinare. Dar unde sa le incadrez? Hai sa vorbim despre busuioc 262734 Daca tot suntem la plante condimentare, in general cand intr-o reteta se spune ca trebuie si busuioc, dar nu se mentioneaza de care, atunci se foloseste cel dulce sau comun. Este bine sa nu tai frunzele, sa le rupi cu degetele, isi pastreaza aroma mai bine. Toata lumea stie ca e bun la orice mancare cu rosii, pui, oua, orez, paste, fasole, ardei, vinete. Sunt in jur de 64 specii de busuioc, cel rosu fiind cotat cel mai aromat, ar mai fi unul apreciat pt aroma puternica si unica cel lamaios si varietatile cu arome picante. Vrei sa transformi uleiul de masline intr-unul aromat? Doar sa pui intr-un borcanel cat vrei tu demare (eu il voi folosi pt salatele de vara, dupa ce mai creste Hai sa vorbim despre busuioc 546568 ) cateva frunze de busuioc, presari putina sare si torni peste ulei de masline cat vrei tu de mult sau putin si ti la frigider. Stiu si cateva intrebuintari casnice, dar unde sa le includ? Ca le cele medicinale, ma duc acolo, dar alea casnice? E bine aici, sau deschidem alt topic? Ar fi mai multe plante cu intrebuintari casnice. Pot sa mai deschid un topic?
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Diane Lun Iun 20, 2011 2:31 pm

Scrie aici totul despre busuioc. Da, poti deschide. Toti dorim sa stim lucruri noi si interesante, noi acest aspect l-am neglijat pana acum. Multumim.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 3:25 pm

K, hai sa vedem aspectele terapeutice.
Busuiocul dulce, cel traditional: frunze - efect sedativ; sub forma de ceai
Busuiocul sacru (ocimum sanctum): : frunze - rol benefic in diabet, in perioadele de stres, imbunatateste capacitatea de concentrare si memoria, are si efect antialergic
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Diane Lun Iun 20, 2011 3:36 pm

Daca imi dai voie as completa si eu: antiseptic intestinal si pulmonar, diuretic, antiinflamator renal, antifungic, febrifug, afectiuni ale aparatului respirator, cefalee, anorexii, colite de fermentatie.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 3:46 pm

Hai sa vorbim despre busuioc 793795 Veeezi? Si ma lasi sa vorbesc aici de una singura! Hai sa vorbim despre busuioc 282286507 Treaba cu "febrifug" nu o stiam! E bine sa tin minte. De fapt am s-o notez in carnetelul meu cu plante tamaduitoare. De fapt, de ce sa mint? Nimic din ce ai scris tu nu stiam! Hai sa vorbim despre busuioc 751774 Cand te gandesti ca frunzulita aia amarata face atatea?! Hai sa vorbim despre busuioc 904387
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Diane Lun Iun 20, 2011 3:50 pm

Pai cum era treaba cu batranii????? Hai sa vorbim despre busuioc 751774 Se foloseste in uz intern, gasesti in plafar ulei esential de busuioc (este foarte eficient) sau la baie, masaje, inhalatii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 3:53 pm

Intrebuintari casnice ale busuiocului: dezinfectant natural, se poate prepara o solutie pt curatat suprafete casnice. De exemplu, pt a curata frigiderul care ne gezduieste si ne pastreaza mancarea, pt a-l curata natural si sigur, fara sa introducem alte subtante chimice si poate toxice, preparam o solutie dintr-o ceasca de apa, o ceasca de infuzie concentrata de busuioc si o lingura de bicarbonat de sodiu. Hai sa vorbim despre busuioc 11740
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 3:54 pm

Da, da, treaba cu batranii! Hai sa vorbim despre busuioc 745339 Hai sa vorbim despre busuioc 751774
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de LENA Lun Iun 20, 2011 9:11 pm

Tu ce soi de busuioc ai cultivat Aicelyn ... presupun ca cel mai aromat ste si cel mai bun in terapie ... poate ai timp sa pui o poza .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Iun 20, 2011 9:21 pm

Timp as avea, dar am o problema cu pc-ul si pana nu-i reinstalez sistemul nu-mi incarca nici o poza. De fapt, multe nu mai incarca el, dar ii vine de hac zilele astea. Eu am cultivat busuioc dulce cu frunze mari (de fapt inca il cultiv, e mititel deocamdata, l-am pus de vreo 2 sapt) si un soi de busuioc rosu, "rubin-rosu" se numeste, dar denumirea in latina nu o stiu. Oricum, promit sa exemplific cu poze de indata ce remediez problema la calculator.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de ludmila Lun Iun 20, 2011 11:01 pm

Si eu am cultivat busuioc.....am pus o jumatate de pliculet intr-un pahar de unica folosinta. Vai ce a iesit acolo....o sa va arat maine poze. Mama imi spunea la un moment dat ca busuiocul alunga tantarii. Voi stiati de asa ceva?
ludmila
ludmila
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 22
Reputatie : 0
Puncte : 47130
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de mutzy Lun Iun 20, 2011 11:20 pm

Busuiocul se corceste foarte usor. Daca sant tinute mai multe feluri in apropiere unul de celalalt, anul urmator, vor apare corcituri.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 21, 2011 10:27 am

Da, si eu asa am auzit, ca alunga mustele si tantarii, dar nu am stiut ca se corceste. Deci la anul cine stie ce voi avea acolo Hai sa vorbim despre busuioc 80137
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 21, 2011 11:13 am

Imi place sosul de rosii cu busuioc, aluatul de pizza cu busuioc (si oregano), mancarea chinezeasca cu busuioc! Voua ce va place cu busuioc?
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 21, 2011 11:17 pm

Uite si busuiocul meu, unul din ghivece cu busuioc rosu si busuioc verde in amestec, o poza mica pt exemplificare

Hai sa vorbim despre busuioc 21062011302

Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de dana1 Mar Aug 09, 2011 12:56 pm

Hai sa vorbim despre busuioc Dscf1449j
busuiocul din gradina mea..
dana1
dana1
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 401
Reputatie : 6
Puncte : 47960
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 45
Localizare : moldova-bt

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Joi Aug 11, 2011 9:35 am

Hai sa vorbim despre busuioc 87850 Deja e cu floricele! Hai sa vorbim despre busuioc 220206 Al meu e mai intarziat, inca nu a facut floricele, dar deja imi umbreste geamul de la bucatarie, este soi din acela mare, cu frunze mari, tare imi place cand ud, cum il ating un pic, cum ma rasplateste cu tone deparfum Hai sa vorbim despre busuioc 277985
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Aug 26, 2012 7:49 pm

Nici anul acesta nu m-am lasat pagubasa si am pus o jardiniera de busuioc! Tare mandra eram de el cum creste semet si tare mai imi placea sa-l mangai ca sa imi rasfete nasul cu parfumul lui. Norocul meu ca l-am avut in casa, pt ca ma imbolnavisem de amigdale si aveam o febra incapatanata. Nu vroia sa scada cu medicamente, dar mi-am amintit de cuvintele Dianei si mi-am facut o infuzie de busuioc. Acum nu stiu daca si-au facut medicamentele efectul mai tarziu, sau busuiocul m-a ajutat, sau amandoua, dar cert e ca mi-a scazut febra.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Diane Dum Aug 26, 2012 8:00 pm

Ambele probabil. Bine ca acum esti ok. Pe al meu l-au invadat lanosii. L-am taiat, curatat si o luam de la inceput. Cu solutii n-am reusit sa indepartez invadatorii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Aicelynn Mier Aug 29, 2012 3:57 pm

:^><: Ah, urasc chestiile astea! Le detest din tot sufletul! Din busuiocul meu de anul trecut au vrut sa-si faca o salata acarienii, dar cred ca nu le-a placut stropeala cu macerat de usturoi Hai sa vorbim despre busuioc 566597 Anul asta nu am avut probleme, chiar m-am bucurat de un busuioc zdravan si sanatos! Dar l-am si pulverizat, nene, zilnic in zilele caniculare si am asezat paharute cu apa pe langa plante, see pare ca le-a ajutat treaba asta
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Hai sa vorbim despre busuioc Empty Re: Hai sa vorbim despre busuioc

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum