Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

4 participanți

In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de alina Mar Sept 28, 2010 9:11 pm

Buna seara tuturor.Am tot citit pe diferite site-uri ca ghivecele de plastic sunt daunatoare florilor si ca cele mai bune sunt cele de lut sau de ceramica.... drept urmare am cumparat si eu cateva ghivece de lut( numai asa am gasit)si mi-am pus florile din vechile ghivece de plastic in cele noi.Nu sunt foarte mari au cam 10 cm h si cam 7-8 cm in diametru(am mai citit undeva ca ghivecele nu trebuie sa fie mari, e ok sa fie mai micute, nu stiu cat e de bine....).dar sper sa le mearga bine la florile mele in ele.Voi cum credeti ca e mai bine? sunt ok astea de lut? Exclamation ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica 703705
alina
alina
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 57
Reputatie : 3
Puncte : 49709
Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 35
Localizare : Caransebes

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 28, 2010 9:27 pm

Da Alina indicate sunt ghivecele mai mici, de preferat cele de lut.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de monik Mar Sept 28, 2010 9:31 pm

Eu am ajuns la concluzia ca fac tot posibilul sa le mut pe toate in ghivece de lut (in afara de orhidee) pentru ca alor mele le place mai mult asa. Mai ales vara, plasticul se incinge foarte tare si nici nu mentine umezeala asa cum o fac cele de lut.
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53483
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de alina Mar Sept 28, 2010 10:17 pm

Va multumesc!Am prins curaj! ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica 68216
alina
alina
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 57
Reputatie : 3
Puncte : 49709
Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 35
Localizare : Caransebes

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 28, 2010 10:23 pm

Fain avatarul! Este mai frumoasa papusica cu verdeata.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de oanadi Mier Mai 18, 2011 9:37 pm

am luat niste ghivece de lut de la Marginea-Suceava dar la o saptamina dupa ce am plantat flori direct in ele cineva mi-a spus ca se vor crapa din cauza apei turnata la flori. Voi ce stiti? Asa este?

oanadi
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 47273
Data de inscriere : 18/05/2011
Varsta : 51
Localizare : ROMANIA

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de Diane Mier Mai 18, 2011 9:39 pm

Bun venit pe forumul florilor Oana!ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica 216110 ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica 923577 Daca vasele sunt bine prelucrate sunt rezistente, daca nu posibil sa se sfarame.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de monik Vin Mai 20, 2011 7:56 am

Oana, Diane are dreptate, eu am ghivece de lut de cel putin 20 de ani unele si nu au nimic. In cel mai rau caz s-a dus urma de lac cu care erau date dar nu s-au sfaramat si nici spart. Daca te utiti in albumul din semnatura mea, o sa le si vezi (begoniiile si nu numai) ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica 923577
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53483
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica Empty Re: ghivece de plastic vs.ghivece de lut sau ceramica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum