Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tratamente naturiste forumul-florilor

+14
Victor
Camik
mutzy
Aicelynn
daniela
Mikaela
anamarialarisa
Tilush
monik
andreiacamelia
georgianalazar
Diane
georgiana
LENA
18 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Lun Noi 28, 2011 8:25 pm

Cine doreste reteta de Colonhelp , preparata este foarte ieftina .
- 150 gr tarite psyllium
-250 gr seminte in
-35 gr chimion
-10 gr oregano
- 10 gr coreandru
- 10 gr patrunjel
- 10 gr argila
Se dau prin risnita de cafea , se amesteca
Se amesteca o lingura din compozitie intr-un pahar cu apa sau orce lichid si se bea dimineata si seara inainte de masa cu cel putin 20 min .
Se face o cura sau doua pe an in reprize de cel mult trei luni

LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Noi 28, 2011 8:46 pm

Multumim pentru reteta Lena.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de daniela Mar Dec 06, 2011 5:42 pm

In aceasta perioada de raceli si viroze luati 30 de picaturi de tintura de propolis puse pe un biscuite ,atentie ... nu in apa ,ceai etc. Mareste imunitatea si este antibiotic natural.Se ia 3 luni .

daniela
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 253
Reputatie : 24
Puncte : 52379
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 60
Localizare : deva

http://resiga.sunphoto.ro

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Dec 06, 2011 6:12 pm

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 11740 Multumim. Eu iau numai in perioadele critice dar o sa incerc aceasta cura.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Joi Ian 05, 2012 6:13 pm

Leacul l-am primit de la o prietena, eu nu am incercat.

SPONDILOZA LOMBARA
Discopatia cervicala se vindeca total cu frunza de brusture
In randurile care urmeaza va prezint un tratament naturist cu ajutorul caruia m-am vindecat, dupa lungi suferinte, de discopatie cervicala. Se ia o frunza de brusture (captalan, lipan) lat. Petasites officinalis, care creste din primavara si pana toamna pe toate santurile, pe maluri de rauri si de paraie, pe sub umbra umeda, de paduri. Frunza proaspat culeasa se pune seara inainte de culcare sa stea 10-15 minute in spirt medicinal (albastru), pana cand se impregneaza bine. Se pune pe ceafa o panza subtire, peste care se aplica frunza bine scursa, peste ea se adauga o alta panza si se fixeaza bine pe ceafa. Se poate fixa si cu un batic legat la spate pentru ca frunza sa nu alunece. Se tine pana dimineata. Tratamentul nu trebuie sa depaseasca 4-6 zile la rand. Eu am facut acest tratament toamna, iar dupa prima noapte am putut sa-mi misc capul fara sa mai ametesc, iar frunza era subtire ca o foita de tigara. Noaptea am simtit cum efectiv ceva imi tragea boala din ceafa. Dupa sase zile eram ca nou-nascuta, nu mai aveam nici un fel de problema, nici ameteli, nici dureri. Au trecut de atunci zece ani si n-am mai avut nevoie sa merg nici macar la control medical. Acest tratament este bun si pentru spondiloza lombara si pentru reumatism. Am marea rugaminte sa publicati aceasta reteta deoarece este la indemana oricui. Nici nu va puteti inchipui cata lume sufera de spondiloza si cat de cumplite sunt efectele ei asupra starii sufletesti a bolnavului.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Joi Ian 05, 2012 8:08 pm

Multumim mult pt informatie, Mutzy! Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 1553853163
Acest subiect este foarte bun, felicitari! Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54637
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 68
Localizare : Arges

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Ian 05, 2012 8:10 pm

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 11740 Multumim mult.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Joi Ian 05, 2012 11:24 pm

Cu placere! Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 11740
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Vin Ian 06, 2012 9:58 pm

Mutzy , astept primavara . Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 853267
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Vin Ian 06, 2012 10:07 pm

Cu placere,Lena! Smile
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Decimus Sam Ian 07, 2012 8:02 am

La fix a venit reteta ta intrucat si eu ocazional am episoade de neplaceri de genul celor spuse de tine Mutzy Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 220206
Decimus
Decimus
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 114
Reputatie : 7
Puncte : 45818
Data de inscriere : 20/11/2011
Varsta : 50
Localizare : Tibiscus

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Sam Ian 07, 2012 9:45 am

Trebuie sa asteptam sa creasca brusturii Laughing
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Lun Ian 09, 2012 9:21 pm

Site cu medicamente din plante medicinale
http://www.hofigal.eu/ghid.php

mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty ELIXIR PENTRU IMUNITATE

Mesaj Scris de Diane Sam Oct 06, 2012 8:37 am

Pentru ca vine iarna si odata cu ea apar si bolile va prezint o reteta preluata de pe net ieftina, sanatoasa, la indemana oricui:

ELIXIR PENTRU IMUNITATE

Ingrediente:
- o sticluta cu tinctura de propolis;
- o sticluta cu tinctura de echinaceea;
- o sticluta cu ulei de catina sau 100 gr de catina proaspata sau congelata;
- 100 gr de polen;
- miere poliflora cam cat sa se umple un borcan de 800 gr.

Preparare:
Se pun, intr-un borcan de 800 gr, curat si sterilizat, toate ingredientele, mai putin mierea si se amesteca
bine, cu o spatula de lemn, dupa care, se adauga miere pana se umple borcanul si se amesteca din nou.
Se inchide ermetic si se pune la macerat, la rece (chiar si la frigider) si intuneric (eventual intr-o punga
inchisa la culoare) 4-7 zile, timp in care, de doua ori/zi se agita bine borcanul, dupa care ... este gata.
Se pastreaza in continuare la frigider si se consuma, in fiecare zi, dimineata pe stomacul gol, cate o lingurita.

Atentie!!!
Este si energizant, nu numai intaritor al imunitatii.
Cand este pe terminate puteti prepara inca unul si ...tot asa...
Sanatate si bucurie de viata!

_________________
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Sam Oct 06, 2012 9:54 am

Multumim frumos, Diane! Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 877508 Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 923577
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54637
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 68
Localizare : Arges

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Sam Oct 06, 2012 9:58 am

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 923577 Cu drag. Multa sanatate!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Sam Oct 06, 2012 10:40 am

Multumesc pentru reteta, Diane! Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 877508
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de dorica Joi Oct 18, 2012 11:54 am

Multumim ,Diana !!!!!!!!Am notat ....e de retinut.Pupici!!
dorica
dorica
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 1
Puncte : 49474
Data de inscriere : 15/11/2010
Varsta : 48
Localizare : buzau

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de niko Joi Oct 18, 2012 3:02 pm

Plantele - un dar al naturii

Salcia - aspirina vegetala

Plantele - un dar al naturii, 08-apr-2012

Ai nevoie de aspirină și vrei să fie vegetală?

Alege salcia
Te doare capul, simți că te paște o răceală? Cel mai simplu e să iei o aspirină. E unul dintre cele mai ieftine și comune medicamente. Atât de comun, încât nimeni nu mai stă să citească efectele secundare.

Ştiai că aspirina distruge în timp acidul folic din organism? Iar acidul folic are un rol important - dirijează reacții biochimice esențiale, întărește sistemul imunitar și ne ferește de stres. Ştiai că aspirina produce sângerări gastro-intestinale și reduce valorile de vitamina B12, C și de zinc?
Sunt riscuri pe care nu merită ți le asumi, mai ales că există “aspirina” naturală, extrasă din coaja de salcie. Un produs cu nenumărate efecte benefice și fără urmă de efecte negative.

Ce minuni face extractul din coajă de salcie?
Datorită proprietăţilor antiinflamatoare şi analgezice, acționează eficient în tratarea naturală a durerilor de cap, nevralgiilor, durerilor articulare, durerilor musculare, reumatismului, durerilor menstruale.
Un studiu pe 191 de pacienţi din Israel a dovedit că extractul din scoarţă de salcie administrat în doze de 240 mg salicozidă/zi reușește chiar din prima săptămână ameliorarea semnificativă a durerilor de spate. În comparaţie cu acidul salicilic de sinteză (aspirina din farmacii), acesta a fost bine tolerat de organism, fără efecte secundare la nivel gastric.
Într-un studiu din Germania, 78 de persoane cu dureri au fost împărţite în două grupe egale. Primului grup i s-a administrat extract din scoarţă de salcie standardizat în 240mg salicozidă /zi, iar celui de-al doilea, placebo (comprimate fără nicio substanţă activă). După două săptămâni durerile s-au redus cu aproximativ 39% pentru 95% dintre pacienţii cărora li s-a administrat extractul din scoarţă de salcie, dar numai 2% dintre cei cărora li s-a administrat placebo au simţit efecte pozitive.
Datorită proprietăţilor antiagregant-plachetare, extractul din scoarţă de salcie ajută în vindecarea aterosclerozei, reduce riscul de atac cerebral şi atac de cord.
Se recomandă minim 3 cure de câte 2 luni pe an, în care să se administreze 240mg salicozidă pe zi. Între două cure este bine să facem o pauză de 3 săptămâni.

Ce tip de salcie folosim
Există aproximativ 300 de specii de salcie, precum și nenumărate varietăţi şi forme hibride.
În farmacopee nu se menţionează strict o specie sau alta, dar scoarţa de salcie trebuie să conţină minim 1% derivaţi de acid salicilic.
În România cele mai răspândite sunt salcia albă (Salix alba) și salcia plesnitoare (Salix fragilis) - în zonele de câmpie şi deal, iar salcia căpreasca (Salix caprea) – întâlnită la munte şi deal. Pot fi folosite şi alte specii de salcie, dar trebuie să evităm răchita (Salix viminalis). Este o specie ale cărei ramuri tinere se folosesc la împletit coşuri şi alte obiecte casnice şi nu corespunde din punctul de vedere al conţinutului de salicilaţi.

Cum o recoltăm
Când se desprimăvărează seva începe să circule prin mlădiţele tinere de salcie. Acesta este momentul potrivit de recoltare a scoarţei, deoarece acum se va desprinde uşor de pe crengi. La câmpie perioada începe prin martie-aprilie, dar la munte poate începe abia mai. Un culegător va ţine totdeauna cont de natură. Se vor tăia ramurile tinere, de până la 3 ani, se va face o crestătură de-a lungul crengii, iar apoi scoarţa se va trage ușor. Acest ultim proces ar fi foarte dificil dacă s-ar încerca recoltarea mai devreme sau mai târziu faţă de momentul optim. În final, scoarţa va fi tăiată în bucăţi de 10-15 cm şi se va întinde la uscat. Când devine casantă, uscarea s-a încheiat şi scoarţa se pune la păstrat în saci de hârtie sau de pânză.

Cum o preparăm
Pulbere: scoarţa de salcie se macină fin cu o râşniţă de cafea, se strecoară prin sită şi apoi se pune într-un borcan închis ermetic. Se recomandă să se macine doar necesarul pentru 2-3 săptămâni, deoarece se oxidează şi îşi diminuează capacitatea curativă.
Se va administra o linguriţă rasă de pulbere, de 3-4 ori pe zi.
Decoct: fierbem timp de 5 minute aproximativ 8 linguriţe de scoarţa de salcie într-un litru de apă. Se strecoară şi se lasă la răcit. Se va bea pe parcursul unei zile.
Extractul standardizat de salcie conține 15% salicozidă (salicina) și se recomandă administrarea a 120-240 mg din această substanță pe zi.

Ne luăm precauţii
Datorită faptului că salicozida este metabolizată mai lent, când avem febră foarte mare, extractul din scoarţă de salcie este mai puţin eficient în comparaţie cu produşii de sinteză.
Salicozida poate produce alergii, de aceea planta se administrează cu prudenţă persoanelor cu astm bronşic, bronşită astmatiformă sau cu teren alergic.
Se utilizează cu prudenţă la persoanele aflate în tratament cu anticoagulante (creşte timpul de sângerare).

Suntem atenți la contraindicaţii
Planta este contraindicată în hemoragii, hemofilie, sarcină, alăptare, alergie la salicilaţi, alergie la salcie.

Sălcioară, sălcioară, te pricepi să schimbi și starea
În alchimie, plantele nu sunt folosite doar pentru efectele binefăcătoare asupra trupului, dar şi pentru cele asupra sufletului.
Salcia este recomandată celor care au fost abandonați sau privați în copilărie de căldură sufletească, orfanilor şi melancolicilor. Se consideră că elixirul de salcie preparat după metoda alchimică tămăduiește rănile sufleteşti şi crește puterea de a ne deschide în fața compasiunii.
În terapia florală Bach, se folosesc florile unei specii de salcie: Salix vitellina – Salcia galbenă. Acest remediul floral se administrează celor răscoliți de tristeţe profundă sau persoanelor care trăiesc stări de amărăciune. Sunt oamenii care folosesc deseori expresia “nu pot accepta aşa ceva…”, și se simt victime ale destinului.

De ce e folosită în creștinism și pentru divinație
Biblia povestește că Iisus a intrat în Ierusalim întâmpinat cu crenguţe de salcie şi de palmier. Era ziua de Florii. Obiceiul a rămas, iar la noi se folosesc și astăzi crenguţele sfinţite de salcie, cu care se împodobesc porţile, uşile caselor, dar şi sfintele icoane, pentru a aduce noroc familiei și a o feri de rele.
Salcia reprezintă din timpuri străvechi un simbol al nemuririi şi al castităţii. Ea este folosită în numeroase practici terapeutice şi divinatorii, pentru sănătatea animalelor, pentru belşugul culturilor ori împotriva calamităţilor naturale.



(preluata de pe net)
niko
niko
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 105
Reputatie : 5
Puncte : 42751
Data de inscriere : 15/09/2012
Varsta : 37
Localizare : Drajna

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de daniela Dum Noi 18, 2012 9:42 pm

A venit sezonul racelilor ,in urma cu 1 luna eu am racit cumplit si am inceput cu o tuse ,nenorocire ,stiam de ceai dar am omis sa il fac ,dar o prietena a insistat chiar mia si dat ,spine albastru ,se face ceai se adauga miere si se bea 3 .3 cani ,minune in 4 zile am putut dormi dupa o luna de chin,Asa ca nu uitati de el !

daniela
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 253
Reputatie : 24
Puncte : 52379
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 60
Localizare : deva

http://resiga.sunphoto.ro

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Noi 19, 2012 6:16 am

Multumim Daniela. Mult mai bune tratamentele naturiste in multe cazuri.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Mier Noi 21, 2012 1:35 pm

E mai cunoscut sub numele de scai vanat (Eryngium planum).
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Aicelynn Lun Dec 03, 2012 7:09 pm

Probabil ati mai auzit, dar eu vreau sa amintesc (mai ales celor care au dureri articulare si musculare) de maceratul de tataneasa. Adica lasi la macerat o mana de tataneasa (daca ai de unde sa o culegi sau macar sa o primesti de la cine are posibilitate) in 250 ml spirt medicinal. Si cu tinctura asta sau cum s-o numi masezi zona afectata. Am zis de asta pt ca am vazut ca in cazul mamei mele a facut minuni, mai ales ca nici un alt balsam sau unguent din farmacie sau plafar nu si-a facut efectul.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de daniela Lun Dec 03, 2012 7:20 pm

Fetelor am si eu o chestie pe care am aflato acum si care de 2 saptamani ma ajuta sa trec peste necazuri,nu vreau sa va supar dar eu nu am stiut ce sa mai fac si acum 2 saptamani o cunostinta mi-a spus ia STRESCLIN este de plante si te ajuta sa treci peste necazuri,putin nelamurita ,dar neavand ce pierde eu fiind terminata psihic si fizic am incercat ,este minunat ,am reusit cel putin acum sa TRAIESC si asta e mult lucru .Este de plante si chiar merita !!

daniela
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 253
Reputatie : 24
Puncte : 52379
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 60
Localizare : deva

http://resiga.sunphoto.ro

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Dec 03, 2012 7:25 pm

Seara buna Daniela! Stiu ca iti este greu, ma bucur ca te-a ajutat dar incearca sa nu il folosesti pe perioada indelungata.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Dec 04, 2012 8:51 am

Imi pare rau sa aud ca unii au necazuri mari, dar poate daca citesti prospectul sa vezi din ce plante este facut, vei reusi sa iti dozezi cate o infuzie din aceste plante in masura in care se gasesc prin farmacii sau plafare, pt a suplimenta lipsa lui cand vei face o pauza in tratament. De ex, (iar o dau ex pe mama mea, saraca) mama are probl serioase cu somnul, medicul i-a prescris o reteta de medicamente pe baza de plante, dar nu ia decat cand simte ca e neaparat nevoie, in rest, isi face infuzii cu plante din care a citit pe prospect ca e compus medicamentul respectiv, nu au un efect atat de puternic ca medicamentul in sine, dar ajuta. Eu, personal, merg pe ideea alternativelor naturiste la medicamentele amare si unele provoaca dependenta, dar acum fiecare isi cunoaste mai bine organismul si face cum considera ca e mai bine pt el, nu?
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49647
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Feb 13, 2013 8:11 pm

INAMICUL COLESTEROLULUI RAU: STAFIDELE
-
Stafidele sunt cele mai populare fructe uscate, folosite atât la
pregătirea deserturilor tradiţionale, cât şi la prepararea salatelor
sau a mâncărurilor exotice. Acestea se obţin din struguri fără
sâmburi, cultivaţi de-a lungul ţărmului Mării Mediterane, în Grecia,
Cipru sau Turcia, prin uscare la soare sau în cuptoare speciale.
-Nu îngraşă
Stafidele sunt bogate în fructoză, un zahăr natural care poate fi
transformat de organism, cu uşurinţă, în energie. S-a constatat că
datorită lipsei grăsimilor şi a sării nu îngraşă, aşa cum se credea.
Din acest motiv, se numără printre puţinele fructe dulci recomandate
în curele de slăbire, bineînţeles consumate în mod limitat.
-Previn depresia
Stafidele conferă un important aport de energie, au rolul de a tăia
pofta de mâncare şi reduc riscul apariţei bolilor cardiovasculare.
Datorită fructozei, o excelentă sursă de energie, consumul regulat de
aceste fructe uscate combate oboseala şi previne depresia, fiind un
tonic excelent. În acest sens, în special sportivilor, persoanelor în
vârstă, tinerilor şi celor care depun un efort deosebit, fizic sau
intelectual, li se recomandă cel puţin 50 g de stafide brune pe zi.
-Tratează constipaţia
Stafidele nu sunt bogate doar în fructoză şi nu sunt recomandate doar datorită conţinutului mare de fructoză. Fibrele prezente în aceste
fructe uscate contribuie la reducerea colesterolului rău, îmbunătăţesc
funcţia intestinelor şi previn sau tratează constipaţia.
-Problemele cu stomacul "încărcat" pot fi date uitării cu ajutorul unui
pumn cu stafide înmuiate într-un pahar cu apă şi lăsate peste noapte
la macerat. Dimineaţa, acestea trebuie consumate pe stomacul gol,
pentru a grăbi digestia şi pentru a elimina resturile alimentare
neabsorbite de intestin.
-Împiedică retenţia de lichide
Cantitatea uriaşă de potasiu previne retenţia de lichide, fluidizează
sângele şi ajută la reducerea tensiunii arteriale. Stafidele sunt
bogate şi în antioxidanţi, denumiţi polifenoli, care au un rol
important în prevenirea apariţiei tumorilor maligne prin ajutarea
celulelor să-şi păstreze funcţia normală, şi tratează stările febrile.
-Reduc aciditatea stomacală, reglează digestia
Magneziul din stafide reduce aciditatea stomacală, iar dacă le
consumaţi în loc de desert vă puteţi regla digestia.
-Constituie un aport important de fier
Aceste fructe uscate reprezintă o importantă sursă de fier, fiind
recomandate în cazul anemiilor uşoare. Femeile însărcinate, cu grave
carenţe de acest mineral, riscă să nască un copil cu aceleaşi
probleme, care poate fi predispus la anemie. Pentru a preveni lipsa de fier din organism, viitoarele mămici trebuie să adopte o alimentaţie
bogată în acest element. Dintre produsele nonanimale, stafidele sunt
cele mai indicate în acest sens.
-Reglează hormonii
Stafidele conţin şi boron, un mineral important pentru menţinerea
oaselor sănătoase, care intervine în reglarea hormonilor şi în
metabolismul vitaminei D. Boronul este indicat şi în osteoporoză,
întărirea oaselor şi reducerea durerilor osoase, iar vitamina A, care
chiar dacă este prezentă într-o cantitate mică, este benefică pentru
sănătatea ochilor.
-Recomandate femeilor de 50-70 de ani
Specialiştii sunt de părere că dieta pe bază de stafide are şi rolul
de a creşte libidoul. În India există chiar un ritual în care
cuplurile proaspăt căsătorite consumă la nuntă lapte cu stafide,
pentru îmbunătăţirea libidoului. Dacă aveţi probleme de această
natură, trebuie să ştiţi că pot fi rezolvate foarte simplu cu doar o
mână cu stafide brune. Pentru început spălaţi-le bine cu apă şi apoi
fierbeţi-le în puţin lapte. Consumaţi acest amestec după ce s-a răcit,
de trei ori pe zi, până vă redobândiţi vigoarea sexuală.
Potrivit studiilor, consumul zilnic de stafide, însoţit de câteva
minute de mers pe jos, reduce considerabil riscul apariţiei bolilor
cardiovasculare în cazul femeilor cu vârsta între 50 şi 70 de ani.
Specialiştii au ajuns la concluzia că o cană cu stafide pe zi reduce
pofta de mâncare şi nivelul colesterolului rău şi creşte, în schimb,
cantitatea de colesterol bun, care previne ateroscleroza.

Reţetă gustoasă şi sănătoasă
Pentru a prepara această reţetă simplă de salată de varză cu stafide,
aveţi nevoie de o varză roşie, o linguriţă cu vârf cu pudră de
scorţişoară, o cană cu stafide aurii, câteva linguri cu ulei, sucul de
la o jumătate de lămâie, un păhărel cu vin roşu, sare, piper şi o
linguriţă cu miere. Primul pas constă în tăierea foarte fină a verzei
şi adăugarea unei linguriţe rase cu sare. Amestecaţi bine pentru ca
varza să se înmoaie. Apoi adăugaţi câteva linguri cu ulei, sucul de
lămâie şi piperul măcinat. Puneţi stafidele, mierea şi scorţişoara în
vin şi lăsaţi-le să stea circa 30 de minute în frigider. Turnaţi acest
amestec peste salata de varză, acoperiţi cu o folie de plastic şi
puneţi totul la rece timp de o oră înainte de a servi.
Pont! Stafidele brune sunt mai indicate decât cele aurii, deoarece
conţin mai mulţi nutrienţi, precum vitaminele A şi C, calciu şi
potasiu.
Sfat! Consumaţi câteva grame pe zi! Acidul oleanolic din stafide
distruge bacteriile cauzatoare de carii şi de boli gingivale.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Mary Joi Feb 14, 2013 10:38 am

F bune materialele si utile,multumim Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 877508
O curiozitate: stafidele oare sunt recomandate si pt persoanele cu probleme de diabet? (sunt destul de dulci...)
Mary
Mary
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 800
Reputatie : 18
Puncte : 50864
Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 50
Localizare : cu gindul printre flori

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Joi Feb 14, 2013 10:54 am

Daca nu se depaseste aproximativ 150 g glucide in 24 ore.... Asta insemnand sa calculezi si glucidele din celelalte alimente consumate in tipul zilei.
Din cate stiu, unii medici nu recomanda consumarea strugurilor in cazul bolnavilor de diabet.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Sam Feb 23, 2013 10:05 pm

LAMAIA CONGELATA !

Multe restaurtante, baruri si braserii utilizează sau consuma lamaia întreaga si nimic nu este pierdut. Cum se poate folosi de lămâia întreaga, fără pierderi?
E simplu ... puneti lamaia in congelator. Odată ce lamaia este congelata, utilizati răzătoarea si radeti lamaia intreaga (nu este nevoie să o cojiti) si presarati pe alimente. Presarati-o pe salate, inghetata, supa, taitei, sos de spaghete, orez, sushi, peste, ]n ceai si alte bauturi, etc. Gustul tuturor alimentelor va fi îmbunătătit în mod neasteptat.
Cel mai probabil, va ganditi la lamaie doar pentru continutul ei de vitamina C. Nu mai mult.
Care sunt avantajele majore ale folosirii lamaii intregi, altele decât pentru a preveni producerea deseurilor si a adăuga un gust nou pentru mancarurile tale? Ei bine, coaja de lamaie contine de 5 până la de 10 ori mai multe vitamine decat sucul de lămâie în sine. Si da, asta este ceea ce ai pierdut. Dar, de acum, în urma acestei proceduri simple de a congela lamaia întreaga si a o rade pe felurile dvs. de mâncare, puteti consuma toate substantele nutritive.
De asemenea, este bine să stiti că coaja de lamaie are proprietati regenerative pentru sănătate, prin eradicarea elementelor toxice din organism.
Deci, puneti lamaia in congelator si apoi dati-o pe razatoare si adaugati in alimente în fiecare zi. Acesta este un element-cheie în a face produsele alimentare mai gustoase si pentru a vă ajuta să trăiti mai sănătos si mai mult!
Acesta este secretul lamaii! Mai bine mai târziu decât niciodată!
Lamaia este un produs miraculos in distrugerea celulelor canceroase. Este de 10.000 de ori mai puternic decat chimioterapia. De ce nu suntem informati de acest lucru?
Pentru că există laboratoare interesate în a face o versiune sintetica care le va aduce profituri uriase.
Puteti ajuta acum un prieten la nevoie, informându-l de faptul că sucul de lamaie si lamaia, sunt benefice in prevenirea si tratarea bolii.
Gustul este placut si nu produce efectele oribile ale chimioterapiei. Câti oameni vor muri în timp ce acest secret este bine păzit astfel încât să nu pună în pericol multimilionarii marilor companii farmaceutice?
După cum stiti, copacul-lamaie este cunoscut pentru varietățile sale de lămâi si lime. El este creditat cu multe virtuti, dar cel mai interesant este efectul pe care îl produce asupra chisturilor si al tumorilor. Aceasta planta este un remediu dovedit împotriva cancerului de toate tipurile.
Unii spun ca este foarte util in toate variantele de cancer.
De asemenea, este considerata avand un spectru anti-microbian împotriva infectiilor bacteriene si ciuperci, eficienta împotriva parazitilor interni si viermilor, regleaza tensiunea arteriala prea ridicata si este un antidepresiv, combatand stresul si tulburările nervoase.
Sursa acestei informatii este fascinantă: vine de la unul din cei mai mari producatori de medicamente din lume, care spune că, după mai mult de 20 de ani de teste de laborator inca din 1970, s-a dovedit că extractele distrug celulele maligne din 12 tipuri de cancer, inclusiv cel de colon, san, de prostata, pulmonar si pancreas ... Compusii acestui copac s-au dovedit a fi de 10.000 de ori mai eficienti decât produsul Adriamycin, un medicament chimioterapeutic utilizat în mod normal în lume, pentru a încetini cresterea celulelor canceroase.
Si ceea ce este si mai uimitor: acest tip de terapie cu extract de lamaie distruge numai celulele maligne canceroase si nu afectează celulele sănătoase.

Sa va fie de folos !




Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56168
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Tratamente naturiste forumul-florilor - Pagina 3 Empty Re: Tratamente naturiste forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum