Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

+3
Diane
iulianic
pysymotura
7 participanți

In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de pysymotura Joi Iul 22, 2010 2:56 pm

Am nevoie URGENTA de ajutor. Orhideea mea Phalaenopsis e bolnava. De cateva zile i s-au zbarcit toate frunzele si s-au si inmuiat – parca ar fi deshidratate(desi am udat-o cum scrie la carte – nu prea des dar nici atat de rar incat sa moara de sete). Pe deasupra, florile (care sunt cam 40 acum!!!! s-au inchis si par ca se usuca si ele ). A vut o pata pe una din frunze si am tratat-o cu TILT(i-a mers bine pana acum cateva zile cand am mai stropit pt a 3 oara cu aceasta substanta). Acum arata atat de rau…desi e plina de flori, incat nu stiu ce sa fac.Nu vreau sa o pierd pt ca o am deja de 3 ani.

VA ROG AJUTOR!!!!!
Multumesc tare mult
ioana

pysymotura
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 50294
Data de inscriere : 22/07/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de iulianic Joi Iul 22, 2010 3:07 pm

Nu cumva i-au putrezit radacinile? Se vad radacini verzi prin substrat? Cum o uzi?

iulianic
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 291
Reputatie : 30
Puncte : 51894
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de pysymotura Joi Iul 22, 2010 3:14 pm

Da radacinile sunt verzi. Am verificat chiar azi dimineata. O ud cu o sticluta cu pulverizator direct pe radacinile de la suprafata si am grija sa nu cumva sa ramana apa in causul frunzelor. Nu o ud zilnic nici macar acum - cam la doua zile cand substratul se usuca . In plus vasul ei nu sta pe fundul unui alt ghiveci ci ramane o distanta de un deget ca sa se scurga apa. Deci udatul zic eu ca a fost corespunzator. Nu stiu ce sa ii mai fac!!! E o splendoare...are cam 40 de flori toate inflorite si inca cativa boboci si mi-e tare draga ...nici nu ma gandesc sa o pierd! Oare ce pot sa fac sa isi revina?

pysymotura
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 50294
Data de inscriere : 22/07/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Iul 22, 2010 3:38 pm

Bun venit pe forumul-florilor Pysy! VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577 VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 216110 Avand in vedere temperaturile din aceasta perioada si modul tau de udare mai mult ca sigur frumoasa ta este intr-un stadiu avansat de deshidratare.In stadiul acesta eu ti-as recomanda scufundarea plantei ( mai putin tija cu flori) intr-un vas cu apa la temperatura camerei unde sa o lasi de pe o zi pe cealalta. Daca ai gasi la o farmacie fito si atonik ti-as recomanda ca in acea apa sa pui si atonik 1 ml la litru de apa.Apoi scoti planta si o lasi la scurs si reiei ingrijirile. Iti recomand sa faci udarea prin scufundarea ghiveciului intr-un alt vas cu apa saptamanal in perioada aceasta de cuptor. Erau bune poze ale plantei si ceva mai multe detalii: temperatura, umiditate...Mult succes Ioana!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de iulianic Joi Iul 22, 2010 3:45 pm

Daca la doua zile faci pulverizare... e una, dar daca e udare... e alta. Uda prin scufundare cateva minute, lasa la scurs si ai grija sa nu stagneze apa.
Cum ai udat-o in cei trei ani de cand o ai? De "metoda betigasului" ai auzit?

iulianic
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 291
Reputatie : 30
Puncte : 51894
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Joi Iul 22, 2010 7:52 pm

Daca ne-ai arata si o poza de-a ei, poate am reusi sa te ajutam mai mult...
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56188
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Andreea Lun Iul 26, 2010 1:06 am

Si eu am nevoie de ajutor .Planta mea da semne de moarte. VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 351532 Nu vreau sa o pierd.Mai ales ca are o groaza de boboci.Ii cad frunzele pe rand.Au mai ramas 2 si alea pe moarte Sad( Ultimile 2 poze sunt cu bolnavioara.Se vede aceasi floare si in pozele de mai sus http://andreeaeu.sunphoto.ro/Orhidee Soacra mea le uda in felul urmator...Are acelasi vas de sticla pe care il am si eu si e tot timpul cu apa si ghiveciul cu orhidee e plin de flori de cateva luni bune.Deci ea mereu tine florile in apa.Si am facut si eu asa....una da semne de viata,chiar ii da o tija cu floare acum,iar una da semne de moarte,ii cad frunzele si sambata i-a cazut si un bobocel.Mai am sanse sa o recuperez?Ce sa-i fac?
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 111009
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Iul 26, 2010 9:32 am

Andreea ai grija cu cea careia ii merge bine sa nu ajunga si ea asa! La cea cu probleme posibil sa o salvezi dar prea multe sperante nu-s. O scoti din substrat si a stropesti foarte bine cu un fungicid dupa care daca ai gasi foarte rapid atonik sa o lasi de pe o zi pe alta in solutia de atonik si apoi sa o replantezi si sa vezi cum mai evolueaza, mult succes cu bolnavioara! Posibil sa fi ajuns asa de la umiditate mare in lipsa ventilatiei...
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de biba Joi Aug 05, 2010 8:30 pm

Bine v-am gasit VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577
Am si eu o phala care nu mai are radacini (cedat cateva cioturi) dar frunzele sunt f sanatoase. Va rog spuneti-mi unde pot gasi atonik si cum ii spune fungicidului cu care tb tratata. Cand am scos-o din ghiveci am vazut ca avea burete la radacina, de aici i se trage putrezirea radacinilor. De udat am udat-o la 2 sapt prin scufundare. Pe viitor voi aplica metoda betigasului si pusa pe burete.
Arata asa: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Th_DSC02414 VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Th_DSC02412

biba
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 2
Puncte : 50157
Data de inscriere : 05/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Craiova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Aug 05, 2010 8:38 pm

Bun venit pe forumul-florilor Biba! VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577 VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 770165
Planta ta arata bine, se va reface foarte frumos.Atonik gasesti in farmaciile fito sau la diverse magazine on line pe net, i-ar prinde bine o stropire sau o baie cu atonik plantei dar si fara cred ca se va descurca la fel de bine. O poti planta din nou in scoarta fara sa o uzi, scoarta trebuie sa fie umeda, dupa doua saptamani in care ai sa faci numai pulverizari usoare ale scoartei si eventual a frunzelor cu mare grija reiei udarea normala.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de biba Joi Aug 05, 2010 9:00 pm

Diane multumesc pt intampinare si raspuns. VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 877508
Astazi am descoperit ac forum, de fapt o prietena m-a trimis la voi. Am aflat multe noutati (burete, atonik, fungicid) dar tot am unele nelamuriri.
Atonik se poate pune si in apa de udat sau numai pulverizari pe scoarta? Pot folosi metoda cu buretele peste 2 sapt? Pot pune atonik in apa care o pun la burete? Crezi ca mai tb sa tratez radacinile cu fungicid sau cu carbune? Sa pun ghiveciul in minisera ?
Scuze pt avalansa de intrebari Embarassed

biba
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 2
Puncte : 50157
Data de inscriere : 05/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Craiova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Aug 05, 2010 9:09 pm

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577 Cu placereDa, se poate pune in apa de udare, cu solutia cu atonik pulverizezi planta sub frunze, nu scoarta care mare lucru nu absoarbe, bine ca daca doresti sa dai si pe scoarta poti sa dai, metoda cu burete o poti folosi de acum ca ne avand radacini prea bogate planta are nevoie de umiditate mai ridicata, poti pune apa cu atonik si la burete, radacinile par uscate si ok, daca vrei sa tratezi o poti face, nu vad rostul miniserei, acum depinde si de valoare umiditatii din locuinta ta, pentru asta cauti la phalaenopsis si vezi acolo ce conditii ii trebuiesc ca sa se dezvolte normal si incerci sa ii creezi conditii cat de cat similare.Succes!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de biba Joi Aug 05, 2010 9:27 pm

Diane multumesc pt raspuna VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 877508
Pb e ca phala mea nu mai are decat niste cioturi de radacini, radacina aceea lunga este compromisa mai sus, nu-mi explic de ce mai e verde la capete cand ea nu mai are legatura buna cu planta. Deci are cioturi de radacini necicatrizate Crying or Very sad

biba
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 2
Puncte : 50157
Data de inscriere : 05/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Craiova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Aug 05, 2010 10:05 pm

La cat de cald a fost afara si la cum ai tinut-o fara scoarta sigur s-au uscat ranile. Nu plange, am vazut plante tare amarate ca si-au revenit asa ca succes si rabdare!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de biba Joi Aug 05, 2010 10:18 pm

Multumesc VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 877508

biba
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 2
Puncte : 50157
Data de inscriere : 05/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Craiova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Aug 05, 2010 10:19 pm

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577 Cu placere.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045730
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de LENA Vin Aug 06, 2010 2:42 pm

Bun venit Biba ! ...cum te-a invatat Diana e foarte bine a omis sa-ti spuna sa nu tai radacina care zici ca e compromisa dar verde la capete .... las-o asa ca din orice punct poate apare radacini noi dupa pulverizarile cu Atonik
Mult succes VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor 923577
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150912
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor Empty Re: VA ROG AJUTOR!!!! Nu vreau sa-mi pierd orhideea!!! forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum