Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

4 participanți

In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de marianabalan1985 Lun Mar 04, 2013 2:45 pm

Mi-am cumparat la oferta o orhidee mare cu 9 frunze ..si o tija..problema mea e ca nu shtiu cum sa o ingrijesc ..am citit mult pe site ..insa ce nu shtiu eu e ce sa fac ca mi se pare mare pentru ghiveciul mic care il are si k are radacinile iesite rau din ghiveci...dati-mi niste sfaturi pls!

marianabalan1985
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 40715
Data de inscriere : 04/03/2013
Varsta : 38
Localizare : almassora,spania

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de OrchidShine Lun Mar 04, 2013 4:00 pm

Bun venit pe forum Mariana am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 427902
Eu nu sunt tocmai omul potrivit pentru a-ti da sfaturi dar am cateva phale si imi infloresc de 3 ani asa ca cateva sfaturi imediate as avea:
-sa nu cumva sa tai radacinile care sunt pe afara oricat de inestetice ar parea;
-sa nu o muti fiindca ele se dezvolta cel mai bine cand sunt radacinile cat mai ,,inghesuite,, in ghiveci,
Mai multe nu as vrea sa ma bag sa iti spun fiindca sunt persoane mult mai experimentate pe aici.
Momentan sa nu faci vreun gest nechibzuit dintre cele pe care le-am precizat mai sus am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 900932
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 164
Reputatie : 11
Puncte : 43694
Data de inscriere : 05/07/2012
Varsta : 37
Localizare : Craiova

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de Victor Lun Mar 04, 2013 4:06 pm

Bine ai venit pe forumul nostru, Mariana! am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 877508 am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 923577
Sfaturile lui Shine sunt foarte bune, in rest asteptam o poza cu planta, sa stim cum sa te indrumam.
Sa-ti traiasca phala si sa te bucure cu multe flori! am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54637
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 68
Localizare : Arges

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de mutzy Lun Mar 04, 2013 5:33 pm

Bine ai venit pe forumul florilor, Mariana! am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! 770165
Pentru ca o saptamana s-ar putea sa nu poti pune poze, spune ce tip de orhidee este. Dupa sumara ta descriere s-ar putea sa fie phalaenopsis.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de marianabalan1985 Lun Mar 11, 2013 6:50 pm

da este o phalaenopsis alba...deocamdata o las asha cat despre poze nu shtiu sa postez..Smile

marianabalan1985
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 40715
Data de inscriere : 04/03/2013
Varsta : 38
Localizare : almassora,spania

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de mutzy Lun Mar 11, 2013 7:07 pm

Gasesti informatii aici. https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/t19-cum-punem-fotografii-in-mesajele-noastre#39
Poti sa-ti faci cont pe Image Shack. Incarci poza pe site si copiezi link-ul pentru forum pe care-l pui in mesajul tau.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

am o orhidee alba si are radacini mari  si multe iesite in afara ghiveciului?! Empty Re: am o orhidee alba si are radacini mari si multe iesite in afara ghiveciului?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum