Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ajutor phale

+12
elenac_tinescu85
Mary
acidula
mepp
mishu
LENA
mutzy
maimai
Diane
gabi_borza
Tilush
Petruta Suceava
16 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Mier Noi 30, 2011 11:20 pm

In perioada verii o udam cand radacinile deveneau sidefii iar acum o ud cam o data la doua saptamani insa am observat ca acestea sunt tot verzi chiar si atunci.
Cand am cumparat-o in februarie era inflorita,doua tije bogate.Nu am cumparat-o de la reducere,am cumparat-o din florarie.
Nu cred ca a avut apa care a stagnat in axis pentru ca mereu am fost atenta la aspectul asta.
Ceva ce am observat:dupa ce s-a dezvoltat prima frunza noua s-a format pe ea o pata maronie, dar nu parea ceva grav,insa dupa un timp (aprox 2 luni) locul unde frunza se prindea de axis a devenit negru si asa a inceput sa se usuce,iar cea de-adoua frunza noua a cazut practic pentru ca era prinsa inca de aceasta.
Ma gandesc ca poate are vreo bacterie ?
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de mutzy Mier Noi 30, 2011 11:29 pm

Din pacate, din ce spui, e posibil. Sad Vedem maine ce spun si cei cu mai multa experienta.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Mier Noi 30, 2011 11:49 pm

Frunza cea mai recenta a cazut in seara asta,am remarcat ca era foarte umeda,adunase un lichid,aspect pe care nu l-am remarcat la frunzele care s-au despins in trecut.Lichidul asta l-a adunat in decurs de o zi,maxim doua.Poate e si asta un indicator pentru vreo posibila boala?
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de mutzy Joi Dec 01, 2011 8:50 am

Pozele Emei.
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
[img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png]
Planta sta langa un geam pe care il deschizi din cand in cand?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Diane Joi Dec 01, 2011 11:13 am

Buna Ema! Bun venit pe forumul-florilor! Ajutor phale - Pagina 4 923577 Ajutor phale - Pagina 4 216110
Imi pare rau ca ne cunoastem intr-un moment nu prea bun pentru tine si planta ta. Chiar daca tu nu ai pus apa sa ajunga la axis asta s-a intamplat cu siguranta inainte. Acolo este un putregai umed. Este bine sa cureti tot ce vezi pata apoasa sau frunza bolnava si pe locul curatat sa pulverizezi praf de scortisoara. Ar fi bine sa ii ramana macar o frunza sanatoasa. Multa sanatate plantei si succes in recuperarea sa!
PS Ar fi interesant sa ne dai detalii si despre locul in care sta si de ce conditii dispune. Multumim.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Joi Dec 01, 2011 11:42 am

Toata vara a stat in balcon,dar nu in lumina directa,si nu a dat semne cum ca ar fi deranjata de conditii.Din octombrie mi-am schimbat locatia si planta am luat-o cu mine,unde mai statuse si inaintea verii.E asezata in apropierea unui geam vestic,cam la 1 metru distanta de calorifer si geam.
Geamul il deschid pentru aerisire cateva minute dar nu bate direct pe ea,e mai departe,si nu e un geam care da direct afara,da in balcon, care e inchis.
Temperatura in camera nu este foarte mare,in jur de 23 grade ziua.

Ca si interventie pentru recuperare,in afara de curatat ce e afectat si pudrat cu scortisoara mai pot face si altceva sau doar astept sa vad cum se manifesta in continuare?
Iar referitor la udat, ce imi puteti spune pentru viitoarea udare?

Va multumesc pentru interes si sfaturi!
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de mutzy Joi Dec 01, 2011 12:03 pm

Uda asa ca pana acum, cand radacinile sunt argintii. Cand substratul este mai degradat se usuca mai greu.
De cat timp a inceput sa-i mearga rau?
Succes! Sa ne tii la curent cu evolutia ei, merci!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de LENA Joi Dec 01, 2011 3:14 pm

Imi pare rau pt planta ta , Ema ... fetele au dreptate referitor la procedura de a recupera phala dar nu ti-au spus cit dureaza posibila reabilitare ... daca-ti reuseste si asta e posibil numai daca face un keyki , posibil sa o vezi facind o tija cam in 3-4 ani ... asta ti-o spun din experenta .
Cit despre udare e bine sa uzi plantele dimineata ca in eventuala greseala de a scapa apa intre frunze sa aiba timp pina seara sa se usuce .
Mai incearca sa-i administrezi un fertilizant la fiecare udare si atonik .
Inarmeazate cu rabdare si totul va fi bine .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Joi Dec 01, 2011 7:08 pm

Lena,merci de sfaturi!maine merg sa caut atonik,sper sa gasesc.Nedumerirea mea e daca trebuie sa aplic si un fungicid sau nu...
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Decimus Joi Dec 01, 2011 7:26 pm

Mai poti incerca sa o tratezi cu apa oxigenata si apoi tamponezi cu un servetel. Repeti operatia cateva zile pana cand solutia nu mai are efervescenta (bule). Grija mare la uscarea coletului ulterior operatiunii.


Ultima editare efectuata de catre Decimus in Joi Dec 01, 2011 9:54 pm, editata de 2 ori
Decimus
Decimus
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 114
Reputatie : 7
Puncte : 45818
Data de inscriere : 20/11/2011
Varsta : 50
Localizare : Tibiscus

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de LENA Joi Dec 01, 2011 9:52 pm

E corect si ce spune Decimus ... nu cred sa fie nevoie de fungicic .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Joi Dec 01, 2011 9:57 pm

Nu prea am inteles ce trebuie sa fac exact...puteti sa-mi dati mai multe detalii despre operatiune sau eventual un link unde o gasesc descrisa mai in amanunt?
"Grija mare la uscarea coletului ulterior operatiunii"- mai exact,ce pot eu face in sensul asta?

Multumesc de idee!
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de maimai Joi Dec 01, 2011 10:04 pm

Bine ai venit printre noi Ajutor phale - Pagina 4 923577 Ema
Imi pare rau pentru floricica ta, intradevar va dura mult timp pana va face din nou flori, daca vrei sa ai totusi flori mai repede cumpara-ti inca una, cica e bine sa fie in pereche, ele comunica intre ele, iar cea sanatoasa ii transmite energie pozitiva celei bolnave si scapa.
Am facut si eu asa, am plantat 2 phale in acelasi ghiveci, una cu frunze cu pete maronii (pete care se fac de la prea multa umezeala, dar daca le decupezi isi revin), si una sanatoasa, acum amandoua au tija in crestere, cea cu frunzele vai si amar a inceput sa faca si frunza noua, deci succes.
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68631
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Decimus Joi Dec 01, 2011 10:05 pm

Tamponezi cu un servetel dupa tratament si incerci cand uzi planta sa nu ajunga apa de udat la coletul cu frunze.
Decimus
Decimus
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 114
Reputatie : 7
Puncte : 45818
Data de inscriere : 20/11/2011
Varsta : 50
Localizare : Tibiscus

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de maimai Joi Dec 01, 2011 10:05 pm

Ema. a scris:Nu prea am inteles ce trebuie sa fac exact...puteti sa-mi dati mai multe detalii despre operatiune sau eventual un link unde o gasesc descrisa mai in amanunt?
"Grija mare la uscarea coletului ulterior operatiunii"- mai exact,ce pot eu face in sensul asta?

Multumesc de idee!
Absorbi cu un servet de bucatarie, sau betisoare de urechi, depinde cata umezeala a ramas acolo.
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68631
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Joi Dec 01, 2011 10:16 pm

Maimai,multumesc de sfat!mai am o orhidee dar e in alta camera si stiu ca nu e bine sa le schimb locul.In plus,citisem undeva ca atunci cand dau semne de boala e bine sa fie izolate pentru a nu le contamina si pe cele sanatoase.
Apa oxigenata,daca inteleg bine,o aplic pe colet direct sau trebuie dizolvata in apa in care scufund planta?
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Decimus Joi Dec 01, 2011 10:21 pm

O aplici direct, fara diluare. Cel mai bine ar fi cu o seringa de 2 ml sau cu o pipeta.

PS: Succes Ema in operatiunea de salvare. flower


Ultima editare efectuata de catre Decimus in Joi Dec 01, 2011 10:35 pm, editata de 1 ori
Decimus
Decimus
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 114
Reputatie : 7
Puncte : 45818
Data de inscriere : 20/11/2011
Varsta : 50
Localizare : Tibiscus

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Joi Dec 01, 2011 10:24 pm

Am inteles!maine pun in aplicare metoda...va tin la curent cu evolutia si sper sa am vesti bune
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Ema. Vin Dec 02, 2011 12:38 pm

Va mai deranjez cu o intrebare:cum ma sfatuiti sa administrez atonik-ul?
Ema.
Ema.
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 9
Reputatie : 0
Puncte : 45328
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Roman

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Diane Vin Dec 02, 2011 1:47 pm

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/t290-atonik-un-ajutor-de-nadejde-forumul-florilor
aici poti citi despre atonik, modul de administrare, comentarii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de LENA Vin Dec 02, 2011 4:11 pm

Explicatiile au fost date , mie nu-mi ramine dacit sa-ti urez bafta , Ema . Ajutor phale - Pagina 4 923577
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150892
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Petruta Suceava Dum Ian 08, 2012 3:28 pm

Buna tuturor si La multi ani pentru 2012. Sa aveti flori sanatoase si harnicute! Nu v-am mai tinut la curent cu starea phalelor mele (5 la numar), pe care le-am identificat fara radacini la mijlocul lui august. De atunci ne tot chinuim reciproc. Una din plante are un pui intre frunze, a scos si tija, insa de vreo saptamana am constatat ca frunzele de la pui dau aceleasi semne de deshidratare ca si frunzele plantei mama. Recunosc ca am cam exagerat cu stropitul substratului. Sa fi putrezit radacinile? Nu trebuia sa las tija, a vlaguit mama? Oricum maine tai tija, insa nu stiu ce sa fac cu planta. Sa o scot din ghiveci sa verific radacinile?
Ajutor phale - Pagina 4 P1050809c


Ajutor phale - Pagina 4 P1050810g


La alt ghiveci cu probleme coletul este foarte inalt. Au tot cazut frunzele. Sa scot floarea sa o plantez mai adanc? Nu prea are stabilitate asa.
Ajutor phale - Pagina 4 P1050811


Ajutor phale - Pagina 4 P1050812a



Petruta Suceava
Petruta Suceava
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 108
Reputatie : 2
Puncte : 46704
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 55
Localizare : Gura Humorului

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de maimai Dum Ian 08, 2012 3:41 pm

La prima eu m-a uita sa vad cate radacini are, si stropit cu Atonik, eu sincer n-as taia tija, daca ea considera ca o poate hrani.........poate va avea mai putine flori sau va creste mai incet, dar nu trebuie taiata, se vede ca si mai sus creste radacina.
Puiul se pare ca nu are radacini proprii, sau nu se vede in poza, in orice caz, pe el l-as indeparta, daca ar fi crescut pe tija poate facea radacini proprii, dar asa trage si de la mama, e ca un "parazit" sa zic, daca poti sa-l desprinzi, isi va reveni si mama si va face flori in continuare.
Dar mai asteapta si alte pareri, eu asa as face.
La a 2-a ai dreptate, ar fi bine sa o muti mai jos, si poate de la umezeala vor intra in perioada de vegetatie mugurasii de radacina care se vad.
Succes
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68631
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Victor Dum Ian 08, 2012 5:06 pm

La multi ani, Petruta! Multumim pt urarile tale, si noi iti uram sa ai flori frumoase si sanatoase!! Ajutor phale - Pagina 4 877508
Pentru a te putea ajuta, trebuie sa stim starea radacinilor interioare.
In functie de starea radacinilor, alegi sa pastrezi tija sau sa o tai.
A 2-a planta trebuie plantata mai adinc, pina la baza radacinilor.
Daca scoti plantele din vas, te rog sa postezi poze cu radacinile sanatoase, dupa ce elimini pe cele putrede.
Deasemeni, vrem sa stim starea substratului, si componenta lui.
Ar trebui sa ai si 2 vase transparente, eventual mai mici, sigur volumul radacinilor este mic, in raport cu vasele tale.
Succes!
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54637
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 68
Localizare : Arges

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Petruta Suceava Dum Ian 08, 2012 5:13 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Puiul nu are radacini, este iesit dintre frunze. Dar ma doare inima sa-l rup. I-as mai da sanse. In ceea ce priveste tija nu-i problema sa o tai, eu as vrea sa salvez ambele plante, daca se poate. Maine verific radacinile si va tin la curent.
In al doilea caz daca ingrop planta mai adanc nu va putrezi coletul? Nu stiu daca se observa, dar toate varfurile radacinilor sunt innegrite.
Si acum va prezint a treia bolnavioara. Se vede ca am lipsit la cursurile de prim ajutor, nu prea mi-a iesit resuscitarea. Am replantat floarea in august, am stropit cu Atonik, a scos pui, frunze, totul parea OK. De cateva zile s-au ingalbenit brusc vreo 5 frunze de la baza. Am scos-o din pamant si am vazut ca nu mai avea nici o radacina sanatoasa. Cele pe care le vedeti sunt radacini aeriene. Cum sa procedez in continuare? Momentan am pus-o in Atonik, dar mai departe nu mai stiu.
Ajutor phale - Pagina 4 P1050813v


Ajutor phale - Pagina 4 P1050814p


Ajutor phale - Pagina 4 P1050815e





Petruta Suceava
Petruta Suceava
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 108
Reputatie : 2
Puncte : 46704
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 55
Localizare : Gura Humorului

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Victor Dum Ian 08, 2012 5:30 pm

Radacinile putrezesc, din cauza ca vasul este mare, in raport cu volumul radacinilor. Multi fac greseala, ca atunci cind transplanteaza o planta si elimina radacinile putrde, pun planta in acelasi vas, cu toate ca acum volumul radacinilor este mult mai mic. Acel pui iesit dintre frunze, nu trebuie eliminat, s-ar putea ca el sa supravietuiasca si planta sa moara.
Prima phala postata, o plantezi intr-un vas transparent de 7-8 cm diametrul, pina la nivelul primelor radacini de sus.
La fel procedezi si cu a2-a. Daca plantele nu au stabilitate, pune-le intr-o masca de ceramica.
Dupa aceasta operatie, pulverizezi plantele cu atonik(dimineata) timp de o saptamina, zilnic, apoi saptaminal.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54637
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 68
Localizare : Arges

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Petruta Suceava Dum Ian 08, 2012 6:14 pm

Am scris in mesajul anterior ca as vrea sa salvez ambele plante. Afirmatia ar putea fi de-a dreptul amuzanta, daca nu as fi asa necajita de starea florilor. Intre timp nu am avut stare si le-am scos din ghiveci. Tot ce era in pamant este putred (la prima), iar la a doua mustatile ce se vad nu sunt putrede dar nici sanatoase n-as spune ca sunt. Nu m-am indurat insa sa le tai, poate or mai fi bune de ceva, desi n-as crede.
Ajutor phale - Pagina 4 P1050816z



Ajutor phale - Pagina 4 P1050818p


Intr-adevar le-am plantat inapoi in acelasi ghiveci pentru ca nu aveam altele mai mici (transparente) si la noi nu se gasesc. Nici nu stiam pe atunci cat de importanta este marimea acestuia. Acum voi comanda de pe internet pentru ca alta solutie nu am.
In ceea ce priveste substratul, am folosit scoarta naturala de pin rupta in bucati cat mai mici, dar care erau destul de mari, amestecata cu bucati alese de scoarta din pungile cu pamant de orhidee din comert. Am oparit scoarta, am tinut-o de seara pana dimineata in apa, am pus plantele, nu am udat doua saptamani. Dar ghiveciul era imens pentru doua - trei radacini cate mai erau sanatoase....... Nu mi-a placut in mod deosebit nici cum se comporta scoarta naturala de pin. Parca tot timpul era uscata.
Acum chiar ca nu mai stiu ce sa fac cu ele.
Petruta Suceava
Petruta Suceava
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 108
Reputatie : 2
Puncte : 46704
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 55
Localizare : Gura Humorului

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Petruta Suceava Dum Ian 08, 2012 6:16 pm

Substratul in care pun plantele trebuie sa fie ud sau uscat?
Petruta Suceava
Petruta Suceava
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 108
Reputatie : 2
Puncte : 46704
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 55
Localizare : Gura Humorului

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de mutzy Dum Ian 08, 2012 6:28 pm

Poti sa faci vase mici pentru phale din pet-uri taiate, inaltimea vasului sa fie cam cat diametrul lui, gauri la baza vasului pentru drenaj. Ca vase masca se pot folosi cani de portelan.
Scoarta se pune uda.
Eu nu as taia puiutul.
Tulpina nu este bine sa fie bagata in compost pentru ca o sa putrezeasca. Daca planta nu are stabilitate o proptesti cu bete de frigarui.
Radacinile chiar daca nu-s perfecte mai ajuta planta, eu nu as mai taia din ele.
Succes!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62269
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Petruta Suceava Dum Ian 08, 2012 6:53 pm

Multumesc. Radacinile care se vad sanatoase, erau aeriene. Ce fac, le ingrop?
Petruta Suceava
Petruta Suceava
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 108
Reputatie : 2
Puncte : 46704
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 55
Localizare : Gura Humorului

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 4 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum