Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

+16
Victor
duduta190578
dorica
mutzy
Ani
Andreea
Aicelynn
Mary
estefana
LENA
kathy kathy
cleo
Firuta
Camik
Diane
Mikaela
20 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Mary Mier Iun 08, 2011 4:48 pm

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 159470 Diana, am retinut drunken
Mary
Mary
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 800
Reputatie : 18
Puncte : 50874
Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 50
Localizare : cu gindul printre flori

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Vin Iun 17, 2011 4:14 pm

Sar si eu cu gardenia mea, o am din aprilie, am cumparat-o cu cativa boboci (acum e plina)unul era pe cale sa se deschida, dupa 3 zile s-a deschis si m-a imbatat cu mirosul, ceilalti sunt si mai mici si mai mari, astept cu rabdare ca am intelesca dureaza intre 45 si 50 de zile de vizualizare pana la inflorire. Am asezat-o pe un pat de pietris umed, intr-un loc cu lumina buna, dar fara soare, nu o pulverizez ca am inteles ca nu ii place sa ii umezesti bobocii si nu am cum sa fac asta pt ca sunt prera multi, oricat i-as feri. Dar daca nu ii este suficient de multa umezeala de la pietris, mai are si alte colege violete pe langa ea sa ii tina umezeala. Singura problema este temperatura, am monitorizat problema, dar in camera unde o tin sunt 24 grade, iar noaptea nu stiu daca are suficienta racoare, mai este problema si cu zilele innorate, am citit ca daca este nor mai mult de 3-4 zile la rand ii cad bobocii, trebuind sa ai in dotare pt acest caz o lampita cu lumina fluorescenta. A mea a pierdut 3 boboci cat timp am fost plecata (o sapt), sotul meu a udat-o, dar nu i-a pus apa si in tavita cu pietris, cat despre aerisire, probabil ca nici nu s-a facut cat timp a fost si el la servici de dimi pana seara. Dar am remediat situatia si se pare ca incearca, saracuta, sa se acomodeze, cel putin de cand m-am intors (2 sapt) nu i-a mai cazut nici un boboc. Nu a inflorit, dar macar sunt toti bobocii la locul lor. E fitoasa si pretentioasa, dar daca reusesti sa o faci sa infloreasca, merita asteptarea si efortul. Poate reusesc sa pun si niste poze cu ea!
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Diane Vin Iun 17, 2011 4:30 pm

Aicelyn sa-ti traiasca si infloreasca abundent! Merita ingrijirile daca iti place parfumul sau.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045720
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Vin Iun 17, 2011 5:11 pm

Imi place parfumul, imi place floarea superba care o face, imi place frunzisul des si verde lucios, imi place totul la ea. De cand o vazusem prima data mi-a ramas gandul la ea. Am vrut sa o cumpar, dar m-a rugat sotul sa ma potolesc pt ca nu mai avem unde sa punem flori, saracul a facut modificari in sufragerie ca sa imi pot pune eu toate plantele, sa ma vada fericita, mi-a facut suporti Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 566597 , tot felul. In fine, cand am vazut-o a doua oara, am inceput sa plang ca un copil mic ce vede o jucarie si nu vrea mami sa i-o cumpere. Mi-a luat-o el, eu am avut unele reticente pt ca nu eram sigura ca pot sa ii indeplinesc toate cerintele, dar am intrat pe net, am cautat informatii cat de multe si impreuna am gasit solutia. Sper ca ii merge bine si nu e doar o parere falsa de a mea, stiu ca ea poate suferi efectele unei schimbari in mediul ei ambiant si dupa vreo 2 sapt. Am citit undeva aici o metoda super care rezolva carentele de fier, cu macerat de urzica, pt ca asta era alta problema. Am intrebat in magazine de sulfati de fier, in caz ca e nevoie, sa am repede pe ce sa pun mana, dar, cum au patit si altii, nu am gasit. Inca nu e nevoie, dar bine ca am gasit o metoda practica, naturala si usor de procurat.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Diane Vin Iun 17, 2011 8:46 pm

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 11740
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045720
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Sam Iun 18, 2011 10:34 am

By the way, azi am observat ceva la gardenia mea. Prima data am crezut ca sunt frunzulite noi, dar azi am observat mai bine ca de fapt sunt noi bobocei, micuti de tot Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 864960 . Nu am cuvinte sa va spun cat m-am bucurat, pt ca boboceii care ii are deja erau acolo de cand am cumparat-o, doar ca erau si ei micuti atunci, acum s-au mai marit, dar astia micii s-au format acum, la mine in casa, deci ii merge bine pana acum Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 309485 . Altfel nu cred ca mai facea boboci, dar acum sa vad daca pot sa ii pastrez Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 309210 Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 143877
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Sam Iun 25, 2011 10:41 pm

Buna seara si bine v-am regasit dragele mele.Eu nu ii fac nimic deosebit gardeniei mele,chiar as putea sa zic ca seara trec cu pulverizatorul cu apa si peste ea.Infloreste continuu din mai.O tin pe un balcon deschis,spre N-E.Unde o ploua,o bate vantul si o parleste soarele dimineata Laughing Am auzit ca ii face bine daca este udata cu apa,in care a fost tinuta un cui ruginit.O sa incerc si eu.Aaa,din cand in cand o mai ud cu apa cu atonik,dar nu am mai folosit atonik-ul de vreo 3 luni.O puteti vedea in toata splendoarea ei aici : http://andreeaeu.sunphoto.ro/Gardenia Acum are alti boboci Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 262682
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Diane Dum Iun 26, 2011 10:01 am

Frumoasa! Felicitari pentru ingrijiri!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045720
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 12:20 pm

Diane a scris:Frumoasa! Felicitari pentru ingrijiri!

Multumesc ! Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 310219
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 26, 2011 2:51 pm

Oooo, Andreea, ai acolo o frumusete de gardenie! Sa-ti traiasca mult si bine, sa infloreasca mereu, sa te bucuri de ea! Ai prins tu un butas si ti-a crescut, sau asa o ai de cand ai cumparat-o (sau primit-o)? Te intreb asta pt ca am auzit ca se tine mai bine si se obisnuieste mai repede in casele noastre daca ii desprinzi un butas decat daca o pastrezi pe cea cumparata, care e obisnuita cu conditii de sera. A mea sta asa cu bobocii, dar nu i-ar desface. De parce i-ar fi teama sa nu-i fura cineva florile! Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 566597 Oricum, eu o astept, am inteles ca ii trebuie mult pana isi desface bobocii. A ta in cat timp si-a deschis florile e cand au aparut bobocii?
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 6:17 pm

Buna Aicelynn,gardenia mea a primit-o mama mea cadou in 2010 cadou de 8 martie.Am luat-o la mine acasa prin iunie si de atunci e in grija mea.Bobocii se desfac greu,dureaza cam o luna si ceva,nu am dat importanta foarte mare,dar cert e ca dureaza mult.Eu mi-am dat seama ca florile te parasesc atunci cand le sufoci cu dragoste.Multu succes !
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 26, 2011 6:34 pm

Aaaa, pai nu ma cum sa nu le iubesc cand le vad atat de frumoase. Am avut o singura floare la ea, pana acum, dar nu o am decat de la sfarsitul lui aprilie. A-a desfacut greu si ea, dar a tinut cam o sapt, apoi a inceput sa se ingalbenesca si a cazut. Nici nu stiam cat ar trebui sa tina o floare, daca a cazut pt ca asa este cursulei normal, sau nu i-a placut ceva. Mai astept.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 6:50 pm

Asta este cursul normal.Ai tras concluzia buna Wink Intr-adevar se ingalbenesc si apoi cad.Si cu iubitul...stiuuuuuu ca si eu le iubesc , dar eu am sufocat flori din prea multa dragoste pana le-am omorat.Le udam prea mult,si le putrezeau radacinile,credeam eu ca sufera de sete...toata ziua stateam deasupra lor,le piculeam si in cele din urma ma paraseau.Acum le ud cand vad ca au chiar nevoie. Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 665117
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 26, 2011 7:05 pm

Aaa, nu asa! Ma si speriasem, eu le fac un tur dimineata, verific de flori trecute, ofilite, frunze trecute, le curat daca e cazul, le vorbesc eu acolo ce le vorbesc si apoi le mai fac un tur laamiaz, sa vad daca e prea cald si au nevoie de pulverizare, apoi sera le ud, daca e cazul si la care e cazul. Cam asta fac eu. Sper sa nu le sufoc si eu. Insa imi tot sta gandul la gardenia ta, cum ai "dresat-o"? A mea parca e tare fitoasa. Sau dureaza mai mult pana se obisnuieste, daca se obisnuieste... Oricum, un butas tot ii iau, sa mai fac una si sa vad cum seadapteaza.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de LENA Dum Iun 26, 2011 7:15 pm

Cel mai bine e sa uzi florile dimineata nu seara , Aicelin .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150902
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 7:16 pm

Sincer iti spun,nu i-am facut nimic deosebit.In iarna a stat la o temperatura de 23C , cum e in toata casa,ca nu am cum sa le ofer florilor o temperatura mai scazuta,lumina asa si asa ca e foarte intunecos apartamentul si din cand in cand udata cu atonik.Eu zic sa ai rabdare si totul o sa fie bine.Iar de udat eu le ud cu apa de la robinet statuta de 2,3 zile si doar sambata...asta iarna.
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 7:19 pm

Lena,ai foarte mare dreptate , dar eu le ud numai seara,de cand le am.Dimineata e prea greu la mine cu trezitul.Ma trezesc la 9,ma imbrac repede,fug la serviciu si la 7 seara ajung acasa.Udatul la mine este pe la 9,10 seara.Insa fetele trebuie sa urmeze sfatul tau.
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de LENA Dum Iun 26, 2011 7:35 pm

Eu am spus cum e cel mai bine dar nici eu nu pot sa le ud dimineata o fac dupaamiaza si caut sa nu fie prea tirziu ... cred ca plantele se adapteaza si la posibilitatile noastre . Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 923577
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150902
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iun 26, 2011 7:36 pm

Asa este Lena. Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 923577
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 26, 2011 7:48 pm

Si eu le udam dimineata, asta pana de vreo 2 sapt cand am citit pe undeva pe net ca e mai bine sa uzi florile seara. Uite asa te iei dupa toate site-urile si iti faci rau singur. Lena, multumesc pt sfat, de acum inainte am sa tin cont numai de parerile oamenilor cu experienta, informatiile luate din reviste si puse in site-uri nu sunt mereu cele mai bune. Sper sa fie bine gardenia mea, prea mi-e draga Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 665117
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 4:04 pm

[quote="Camik"]In privinta gardeniei (eu am avut) mai bine urmezi sfatul Dianei si mai cumperi o phala.
Daca ii schimbi mediul ei unde a fost invatata (in sera) cu greu o mai reabilitezi.Incepe cu caderea bobocilor apoi ingalbenirea frunzelor.Daca nu ai o temperatura mai scazuta noaptea cam pe la 15 grade si ziua cald cam 22 nu o sa vezi flori.Daca nu respecti udatul ,adica pamantul sa fie mai tot timpul umed dar nu sa musteasca de apa iar ii cad bobocii si nu se mai deschid.Este pretentioasa si fitoasa rau ,mai bine cresti orhidee decat gardenii.
Asta e parerea mea ,daca nu e scumpa si chiar vrei sa achizitionezi una poti sa incerci.



sunt de acord; Gardenia este foarte pretentioasa; eu am incercat in nenumarate rinduri sa cumpar de la diferite supermaket-uri si totdeauna le-am pierdut....cu toate astea imi sunt atit de dragi cind le vad in magazine, dar nu, la mine nu au mers, din pacate Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 674151

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 4:10 pm

cleo a scris:Am primit-o cadou de 8 martie, anul trecut. A crescut in inaltime a facut bobocei , dar frunzele se ingalbenesc aparent fara motiv si cad, am citit pe aici tot ce s-a scris, am aplicat dar tot nici o schimbare in comportament!
exact asa pateam si eu, picau frunzele fara vreun motiv, ca de ingrijit le-am ingrijit... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 675596

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 4:16 pm

LENA a scris:Pt un aport de fier pt gardenia : taiati 4-5 fire de urzica de 1 cm , se pun in 1 l apa , se lasa pina a doua zi si cu aceasta apa se uda planta ... la a doua udare am observat diferenta la planta mea .
Daca tot a trecut furtuna, si slava Domnului ne-am racorit un pic si nici nu cred ca au fost pagube (inca nu am fost iesita), am plecat sa-ti urmez sfatul... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 220206

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 4:48 pm

Da afara inca ploua, m-am lasat pagubasa deocamdata, dar totusi le-am dat Gardeniilor (mai am 4 fire in 4 ghivece ) un ingasamint pt. flori pe care l-am primit de la Sieberz (ca am tot comandat de la ei anul asta), si inca nu am incercat acest fertilizant la Gardenii ; afara gradina ride Laughing florile care sunt in ghivece mai mici, dar ele sunt mai inalte, sunt toate rasturnate de vint; salca de la strada are crengi rupte si...prepelitele au facut si ele o baie, care cred ca nu le-a stricat ca tare mai sufereau de caldura; deocamdata ramine totul asa cum este pina se potoleste ploaia, dar sper sa nu potoleasca prea repede... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 380930

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 4:59 pm

Andreea a scris:Buna seara si bine v-am regasit dragele mele.Eu nu ii fac nimic deosebit gardeniei mele,chiar as putea sa zic ca seara trec cu pulverizatorul cu apa si peste ea.Infloreste continuu din mai.O tin pe un balcon deschis,spre N-E.Unde o ploua,o bate vantul si o parleste soarele dimineata Laughing Am auzit ca ii face bine daca este udata cu apa,in care a fost tinuta un cui ruginit.O sa incerc si eu.Aaa,din cand in cand o mai ud cu apa cu atonik,dar nu am mai folosit atonik-ul de vreo 3 luni.O puteti vedea in toata splendoarea ei aici : http://andreeaeu.sunphoto.ro/Gardenia Acum are alti boboci Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 262682
splendida si ideea cu cuiul ruginit; cred ca o sa o incerc si eu; ba chiar ma gindesc sa bag un cui ruginit chiar in pamintul din ghiveci; se zice ca cuiele ruginite produc aciditate mai mare solului; si hortensiilor daca le pui de jur imprejur citeva cuie ruginite (celor de culoare roz, nu la cele albe) ele vor reusi sa infloreasca albastru-pt. ca se stie culoarea albastra la hortensii nu prea reuseste, dar sunt persoane care au incercat aceasta solutie si le-a reusit. Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 80137

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 5:23 pm

Andreea a scris:Buna Aicelynn,gardenia mea a primit-o mama mea cadou in 2010 cadou de 8 martie.Am luat-o la mine acasa prin iunie si de atunci e in grija mea.Bobocii se desfac greu,dureaza cam o luna si ceva,nu am dat importanta foarte mare,dar cert e ca dureaza mult.Eu mi-am dat seama ca florile te parasesc atunci cand le sufoci cu dragoste.Multu succes !
si aici este mere dreptate; am si eu o colega care iubeste mult florile, dar totusi nu le "bibileste" cum le "bibilesc" eu; la fel si cu pasarile (puii de pasari domestice pe care le avem pe linga casa); si ea are un noroc imens; asa spunea o alta colega la o sueta-este norocoasa si are mina buna-; deci colega asta are o gardenie plina de flori, e splendida, pe cind ale mele ...daca primesc vreun pui de floare de la ea, sigur merge bine, deci concluzia este ca prea multa dragoste sufoca florile... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 566597

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 5:27 pm

Andreea a scris:Asta este cursul normal.Ai tras concluzia buna Wink Intr-adevar se ingalbenesc si apoi cad.Si cu iubitul...stiuuuuuu ca si eu le iubesc , dar eu am sufocat flori din prea multa dragoste pana le-am omorat.Le udam prea mult,si le putrezeau radacinile,credeam eu ca sufera de sete...toata ziua stateam deasupra lor,le piculeam si in cele din urma ma paraseau.Acum le ud cand vad ca au chiar nevoie. :$%:
chiar ma vad in aceasta descriere pe mine insami; m-a si pufnit risul, chiar daca nu e de ris ci e de plins dupa atitea plante ...deci totusi prea multa dragoste sufoca si in final duce la moarte... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 14396

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Ani Mier Iul 20, 2011 5:37 pm

LENA a scris:Eu am spus cum e cel mai bine dar nici eu nu pot sa le ud dimineata o fac dupaamiaza si caut sa nu fie prea tirziu ... cred ca plantele se adapteaza si la posibilitatile noastre . Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 923577
si eu ud florile seara, ca dimineata...dar in ultima perioada deja nu prea mai aveam rabdare, in fiecare seara cite 2 ore numai asta faceam (ma refer la florile din gradina), ca din cauza caldurii sufera mult si cum seara la tara toata lumea uda gradina, presiunea la apa e prea mica, asa ca iti trebuie o gramada de timp numai pt. asta; bine, eu ud mult si cu apa de ploaie din bazin, dar nici acolo nu e pompa foarte buna si tot presiune mica am, asa ca ploita de azi a fost de aur...si sper sa mai ploua; ma ingrozesc cind ma gindesc la luna august care se anunta fara precipitatii si foarte calduroasa; atunci bineinteles e problema mare cu presiunea la apa si iaca asa...dar cred ca e cazul sa ma retrag, ca azi cred ca v-am facut capul "calendar"; nu am scris atita de cind sunt inscrisa pe forum; daca am gresit cuiva cu ceva, rog iertare... Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 310219

Ani
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 20
Reputatie : 1
Puncte : 48110
Data de inscriere : 02/03/2011
Varsta : 58
Localizare : Timis

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Aicelynn Joi Iul 21, 2011 6:53 pm

Gardenia mea si-a pierdut toti bobocii si am ramas cu o tufa verde! Pana la urma voi incerca cu un butas pe care sa-l "dresez", am inteles ca ai mai multe sanse de reusita dintr-un butas decat de la o planta cumparata pt ca butasul se va adapta mai bine la conditiile oferite de noi decat planta crescuta in sera. Oricum, seara nu am cum sa-i ofer temp mai scazute de 19-20 grade, iar ziua ajunge mercurul termometrului pana la 26-27 grade cand afara e canicula. Umiuditate are, lumina are, o ud moderat si regulat (acm nu stiu cum a fost udata cat timp am fost eu plecata de acasa). Acum o las in pace, dar la toamna ii iau un butas, sau la primavara? Cum e mai bine?
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49657
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Andreea Dum Iul 24, 2011 6:12 pm

Buna seara draga Ani ... am vazut ca te-ai regasit in descrierile mele.Sper ca acum nu repeti greselile.
Aicelynn parerea mea este sa lasi gardenia in pace.Se obisnuieste ea cu noile conditii.Eu zic sa nu ii rupi nici o crenguta.Acum asteapta sfaturi si de la alte fete.
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110999
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

Sfaturi pt .cresterea Gardeniei - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi pt .cresterea Gardeniei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum