Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

+5
sisilica
liliana
Diane
petronela
Admin(Lili)
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Admin(Lili) Mar Dec 15, 2009 9:20 pm

Arbust caduc, stufos, din care au fost selectionate varietati compacte, pitice, care se comporta bine in ghiveci si rezista in casa.

Origine: hibrizi proveniti din China.
Frunze: 5-7 cm lungime, compuse din 5-7 foliole, verde-stralucitor, usor dintate.
Flori: mici, duble, cu petale dese, cateodata intoarse. Au toate culorile, in afara de negru si albastru.
Lumina: in plin soare, dar nu arzator.
Pamant: mranita pentru trandafiri pamant de telina (vegetal) cu 20% fertilizant organic pe baza de balegar. Ingrasamant: aprilie-septembrie, o data pe luna, ingrasamant lichid pentru trandafiri.
Umiditatea aerului: stropiti dosul frunzelor in fiecare zi, daca temperatura depaseste 15°C, sau scoateti ghiveciul in balcon.
Udare: 2-3 ori pe saptamana, fara a o lasa sa se usuce complet in timpul infloririi. O data pe saptamana, in perioada de repaus vegetativ.
Transplantare: anual, in martie.
Cerinte specifice: trebuie sa ierneze intr-o atmosfera racoroasa, feriti de inghet.
Dimensiuni: 10-30 cm inaltime.
Inmultire: butasirile se fac in vitro, doar de profesionisti.
Longevitate:1-2 ani.
Daunatori si boli: pete negre, fainare, paduchi, paianjeni-rosii.
Specii si varietati: numeroase. Grupul Meillandina se adapteaza bine in ghiveci si traieste mult timp in casa; din el fac parte: Opalina, alb cu inima galben-pal, cu port tarator; Gentle Touch are flori semiduble usor parfumate de culoare roz-pal si este una din cele mai vandute varietati; Rosamini este foarte stufos.
Sfat: taiati florile ofilite. In martie, taiati toate ramurile la 1/3 din inaltimea lor pentru ca planta sa nu moara.

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Cauf0l11


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Ian 20, 2011 10:16 pm, editata de 2 ori
Admin(Lili)
Admin(Lili)
Community Manager
Community Manager

feminin Mesaje : 406
Reputatie : 127
Puncte : 1048241
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Galati

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Rosa

Mesaj Scris de petronela Sam Feb 13, 2010 8:56 pm

Buna,
Eu tocmai mi-am cumparat un ghiveci cu Rosa, dar nu stiu nimic despre intretinerea lui. Cum sa fac sa nu moara? L-am asezat pe pervaz, are caldura si lumina. Nu stiu cat traieste si nici cum trebuie intretinut. Am nevoie de ajutor! Multumesc!

petronela
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 51966
Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 13, 2010 9:38 pm

Bun venit pe forum Petronela sa-ti traiasca trandafirul si sa te bucure cu frumusetea lui! In postarea de mai sus poti citi de ce anume are nevoie trandafirul tau, in general este usor de ingrijit, daca ai cumparat o planta sanatoasa nu vei avea probleme dar daca e prinsa de gerul din aceasta perioada posibil sa ai probleme.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de petronela Vin Feb 19, 2010 11:09 pm

Multumesc mult! Da intre timp cred ca din cauza caldurii de pe pervaz s-a ofilit. Nu stiu ced sa fac acum. Help!!!!!!! Multumesc!

petronela
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 51966
Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 20, 2010 9:26 am

Muta ghiveciul undeva mai la rece, si cand pamantul se usuca uzi din nou cu grija, sa speram ca isi revine si nu este totul pierdut.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de petronela Sam Feb 20, 2010 8:33 pm

L-am mutat, l-am curatat de frunzele moarte si am taiat florile care se ofilisera si astept. Sper sa-i dea alte frunze pe tijele care acum sunt aproape goale.Ce zici?

petronela
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 51966
Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 20, 2010 8:52 pm

Daca cracutele nu se usuca isi va reveni fara probleme, daca dau semne de uscare atunci nu mai sunt sperante, probabil a fost prins de ger fiind prea au ceea ce la afectat.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de liliana Mar Feb 23, 2010 10:20 am

Anu trecut am primit un trandafir pitic,a inflorit toata vara ,in toamna l_am tuns si a stat peste iarna in casa .Acum iau dat niste lastari care tot cresc si nu prea vreau sa se inalte. Ce sa fac ,sa_l tund ?

liliana
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 51861
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Mar Feb 23, 2010 11:19 am

Bun venit pe forum Liliana! Da tunde fara problema, de tine depinde aspectul plantei tale.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de sisilica Sam Feb 27, 2010 2:18 pm

tocmai am primit o mini rosa .....de 1 martie (anticipat ) il las asa si doar il ud .are floricele si bobocei ..sau tinand cont ca e martie urmez sfaturile de mai sus din prezentare ???
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51921
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de monik Sam Feb 27, 2010 2:35 pm

Dragele mele mai pricepute, minirosele aste rezista si afara si daca da cat de mari se fac? Pentru ca eu nu prea am loc in mica mea curte si in rest am buxus si trandafiri normali care se fac mari iar un piticut din asta daca nu creste macar asa la minim 60 de cm inaltime nu are sanse printre ursii ceilalti (liliac, magnolie si un molid in afara de ce am spus mai sus) Si am vazut astazi unii draguti in brico, un galben cum e japonezul Dianei si tare m-ar fi tentat sa iau dar in casa nu are sanse iar fara, daca nu se face mare nici atat. Aveti vreuna pus in curte de mai mult timp sa-mi puteti spune? multumesc anticipat


Ultima editare efectuata de catre monik in Sam Feb 27, 2010 2:40 pm, editata de 1 ori
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53583
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 27, 2010 2:37 pm

Sa-ti traiasca martisorul si sa-l vezi mare si cu flori.Avand in vedere ca substratul il are proaspat poate ramane asa daca crezi ca are destul spatiu ca sa se dezvolte, dar daca este in ghiveci mic il transplantezi fie in unul mai mare fie la gradina.Succes!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 27, 2010 2:39 pm

Traiesc afara la gradina bine merci Monik si cresc si ei maricei, sa se mai incalzeasca putin si iti voi arata eu unul de anul trecut din martie plantat in gradina cum arata acum dupa un an.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de sisilica Sam Feb 27, 2010 2:58 pm

asta e martisoul meu
https://2img.net/r/ihimizer/g/dscn5840.jpg/
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51921
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de monik Sam Feb 27, 2010 3:31 pm

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 220206 ce frumos, ce frumos, ce frumos, sa-l stapanesti sanatoasa mult si bine de acum incolo. Dar am o mare curiozitate: cum vei purta acest martisor? Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 566597
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53583
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 27, 2010 3:36 pm

Superb martisorul! Daca vad eu bine tu ai acolo doi trandafiri nu numai unul.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de sisilica Sam Feb 27, 2010 3:41 pm

da...cred ca sunt doi in ghiveci
@monik...asta nu e tot martisorul..eventual o sa port doar snuruletul Wink
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51921
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de sisilica Sam Feb 27, 2010 4:20 pm

m-am uitat atenta ..sunt chiar 4 ..doar ca unu e taiat la vreo 3-4 cm deasupra pamantului .
ce ziceti sa-i mut intr-un ghiveci mai mare sau sa-i raresc in ghivece diferite ?
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51921
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de LENA Sam Feb 27, 2010 4:47 pm

Eu am un trandafir rosu inchis de 2 ani si-l tin iarna in boxa la repaos iar acum l-am adus in balcon ca a inceput sa-i dea muguri .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150992
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 27, 2010 4:55 pm

Faci ce crezi tu ca este mai bine in functie de spatiu si posibilitati. Daca era al meu acum era deja in gradina.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de LENA Sam Feb 27, 2010 5:02 pm

Nu uita ca la mine este inca iarna ... stau intre munti , e bine vara ca e mai racoare .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150992
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de sisilica Sam Feb 27, 2010 5:26 pm

diane draga ..n-am gradina .O sa-l mai las asa pana iau pamant sa le transplantez si pe celelalte .
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51921
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 27, 2010 5:43 pm

Fetelor eu tocmai aceea v-am spus ca faceti cum e mai bine si mai practic pentru voi in functie de spatiu si de posibilitati.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de aura13 Dum Iul 18, 2010 1:01 am

buna tuturor!

ma bucur tare mult ca am gasit acest forum pentru ca am si eu o maaare problema cu un trandafir pitic si nush ce sa fac sa-l pastrez in viata;
am primit acest trandafir in martie inflorit, a fost fff frumos f mult timp, prima serie de flori s-au trecut apoi a mai inflorit de 2 ori cate 3-4 boboci in acelasi timp, apoi de-odata au inceput sa i se usuce frunzele, acum mai are doar 2 lastari dati de curand cu frunze in rest e chel; zilele trecute am vazut si niste gandacei fff mici care se plimbau pe niste ate ca de paianjen intre frunze, l-am bagat imediat sub dus si vad ca acum n-au mai aparut, dar in continuare i s-au uscat frunzele;
ajutati-ma va rog sa-mi recuperez trandafirasul Sad(

multumesc anticipat pt raspunsuri!
aura13
aura13
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 50422
Data de inscriere : 18/07/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Dum Iul 18, 2010 10:04 am

Bun venit pe forumul-florilor Aura! Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 923577 Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 877508 Trandafirasul tau ar fi foarte fericit in conditii de gradina, nu pot sa ma gandesc decat ca i-ai dat prea multa apa.De fertilizat l-ai fertilizat? Ce conditii de crestere ii oferi?
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de aura13 Dum Iul 18, 2010 6:48 pm

diane a scris:Bun venit pe forumul-florilor Aura! Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 923577 Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 877508 Trandafirasul tau ar fi foarte fericit in conditii de gradina, nu pot sa ma gandesc decat ca i-ai dat prea multa apa.De fertilizat l-ai fertilizat? Ce conditii de crestere ii oferi?

multumesc Diane de raspunsul rapid!

din pacate nu am unde sa-l plantez in gradina ... si da, e posibil sa-i fi dat prea multa apa (uneori il udam si eu si mama cand nu ne sincronizam)
ca si conditii de crestere pot sa spun urmatoarele: nu i-am schimbat ghiveciul de cand l-am primit pt ca a avut mai tot timpul flori si stiam ca nu se schimba atata timp cat e inflorit, apoi au inceput sa-i moara frunzele si mi-a fost frica sa i-l mai schimb si nici nu l-am fertilizat pt ca nu stiu exact cu ce si de unde sa cumpar fertilizator (nu prea am experienta in cresterea floricelelor, insa acum am cateva care sunt ff frumoase, mai putin acest trandafiras Sad ).
crezi ca mai am sanse sa-l recuperez? - mie mie se pare ca are niste muguri de frunze pe tulpinile ramase chele - cum il pot ajuta?

multumesc anticipat pentru sfaturi Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 923577
aura13
aura13
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 50422
Data de inscriere : 18/07/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Dum Iul 18, 2010 7:46 pm

Cu placere. In primul rand nu mai exagerati cu apa, apoi schimba ghiveciul cu unul ceva mai mare , fertilizant pentru flori cu flori, aseaza ghiveciul intr-un loc in care temperaturile sa fie cat de cat similare cu cele de la exterior, trandafirul se reface stai linistita.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Trandafiri thea hibrizi

Mesaj Scris de kbnelli Mier Noi 10, 2010 10:41 am

Buna. As dori sa stiu mai multe despre trandafiri thea hibrizi (pentru taiat). Ati putea sa-mi recomandati vreun furnizor de calitate? Multumesc.
kbnelli
kbnelli
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 7
Reputatie : 0
Puncte : 49697
Data de inscriere : 28/09/2010
Varsta : 43
Localizare : Arduzel

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Diane Mier Noi 10, 2010 11:03 am

http://sieberz.hu/index.php?content=36&kategoria=5
aici poti comanda trandafiri foarte frumosi si in stare buna
http://www.scritube.com/biologie/botanica/Arboricultura-Genul-ROSA-L24239.php
aici poti citi despre ei
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045810
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de kbnelli Joi Noi 11, 2010 12:00 pm

Multumesc mult Diane Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 216110 , am sa ma delectez imediat. Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) 523541
kbnelli
kbnelli
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 7
Reputatie : 0
Puncte : 49697
Data de inscriere : 28/09/2010
Varsta : 43
Localizare : Arduzel

Sus In jos

Despre  trandafirul pitic de ghiveci (ROSA) Empty Re: Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum