Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

+3
sarselia
monik
Admin(Lili)
7 participanți

In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Admin(Lili) Dum Noi 29, 2009 1:08 pm

Trandafirul-de-China este un arbust stufos permanent verde,cu frunze ovale verzi-inchis,cu margini zimtate.Specia are flori mari rosii,foarte frumoase;cultivarurile au nuante de rosu,oranj,galben si roz.Toate au flori in forma de palnie,unele mari de 10-15 cm,cu staminele lipite in forma unui tub.Plantele nine dezvoltate infloresc continuu din primavare pana la sfarsitul toamnei.Exista varietati cu flori simple sau duble,iar unele exemplare sunt obtinute cu dimensiuni mai mici,dar acestea sunt mai scumpe.
In conditiile prielnice,trandafirii-de-China traiesc mult timp si trebuie sa li se scurteze ramurile pentru a ramane la dimensiuni convenabile.Plantele mai mari sunt foarte decorative intr-o veranda.

FISA PLANTEI

ORIGINE:Asia tropicala.
INALTIME:Pana la 1,8 m sau mai mult.
SUBSTRAT:Pe baza de pamant,cu adaos de turba sau un inlocuitor al acesteia.
TRANSPLANTARE:Primavara,se muta intr-un ghiveci de marime imediat superioara.Cand ghiveciul ajunge la dimensiunea maxima convenabila,se inlocuieste numai substratul.
INMULTIRE:La sfarsitul primaverii si inceputul verii,prelevati butasi de 8-10 cm de la varfurile tulpinilor.
PASTRARE:Scurtati tulpinile cu o jumatate pana la doua treimi,la inceputul primaverii,pentru a mentine planta compacta.

CONDITII DE INTRETINERE

Lumina multa,cu cateva raze directe ale soarelui.*Temperatura normala a camerei,in perioada de crestere;lasati-i o perioada de repaus iarna,la 16 grade.*Primavara si vara,mentineti pamantul bine umezit tot timpul;iarna,lasati-l sa se usuce intre doua udari.*Pulverizati frecvent frunzele cu apa si tineti ghiveciul intr-o tava cu pietris umed pentru cresterea umiditatii.*Fertilizati vara,la interval de 2 saptamani,cu ingrasamant lichid bogat in potasiu.*Nu mutati plante de la locul ei in perioada de inflorire,pentru ca îi cad bobocii.

Florile mari,in forma de palnie se ofilesc dupa o zi sau doua,dar apar mereu altele,inflorirea plantei fiind de lunga durata.

Daca planta este mutata intr-un loc cu temperatura diferite,bobocii vor cadea,la fel ca si in cazul lipsei de umiditate sau al pamant prea uscat.

Frunzele tinere sunt uneori atacate de afide.Tratati-le cu un insecticid de contact.


DE ASEMENEA RECOMANDATE:

Hibiscus schizopetalus este o planta mai gratioasa,cu ramuri suple,frumos arcuite.Florile roz,pe petioluri luni,au o pozitie plecata,petalele intoarse,franjurate si staminele adunate intr-un tub lung;pot atinge dimensiunea de 5 cm.

Imagini Hibiscus:

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Untitl10

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Untitl11

Aici gasiti un site despre aceasta planta:
http://atlasbotanic.florisicadouri.ro/detalii_planta.php?id_prod=94


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Dec 24, 2009 4:21 pm, editata de 1 ori
Admin(Lili)
Admin(Lili)
Community Manager
Community Manager

feminin Mesaje : 406
Reputatie : 127
Puncte : 1047761
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Galati

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de monik Vin Dec 18, 2009 8:55 pm

Ei da sunt minunati si mie imi plac foarte mult. Atat de mult incat am fost in stare sa vin cu un lastarel din Tunisia si care spre marea mea bucurie s-a prins si mi-a inflorit anul acesta. E ca cel din prima poza doar ca este rosu sange, o minunatie. Si mai am cativa, toti batuti, galben-portocaliu, galben, roz si rosu-grena. Si nu cred ca ma opresc aici desi o sa ma impuste al meu ca el saracu ii muta din casa afara si invers primavara si toamna geek
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53103
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de sarselia Vin Dec 18, 2009 9:19 pm

Si mie imi plac mult Hibiscusii!
am unul cu florile rosii si duble dar la care din pacate nu ii stiu denumirea si un altul cu florile roz.
din pacate poze nu am pentru ca in vara am fost atat de uituca si nu am facut...
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52363
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Diane Vin Dec 18, 2009 10:09 pm

Monik , nu te va impusca daca vei practica taieri pentru formarea coroanei si pentru intinerire, asa vei mentine plantele la dimensiunile dorite de tine si le vei avea si inflorite in permanenta, asta in privinta hibiscusilor.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de monik Sam Dec 19, 2009 2:43 pm

Razz sigur nu ma va impusca pentru ca si el este mare iubitor de flori doar ca la meomentele respective, cand are de mutat cca 160 de ghivece, mai bombane si el saracu lol!
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53103
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de diaden Dum Mar 07, 2010 10:28 pm

cum as putea taia un hibiscu sa ramana ca o tufa mai pitica? pana acum ai mei au fost pomisori, dar la bloc nu prea mai avem loc de ei , mai ales de cand a aparut si Andrei in familie Smile

diaden
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 51266
Data de inscriere : 07/03/2010
Varsta : 44
Localizare : oradea

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 08, 2010 7:32 am

Sa traiasca Andrei si sa traiti si voi sa va bucurati impreuna de o viata lunga si linistita plina de florile pe care vi le doriti! Tai exact de unde doresti, poti lasa chiar si numai tulpina principala pentru ca el va lastari din nou si isi va forma o noua coroana.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de gty Mar Mar 09, 2010 2:20 pm

care ma poate ajuta ptr identificarea acestora va rog :
Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) 2271789850105720002fOTMZR_th Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) 2186165860105720002gLEKWX_th
gty
gty
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 6
Reputatie : 0
Puncte : 51256
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Diane Mar Mar 09, 2010 4:34 pm

http://hibiscus-sinensis.com/hibiscus.html
aici gasesti ceva mai amplu despre hibiscusi
rosu batut - hibiscus rosa sinensis vr.rubra plena; portocaliu - desert wind
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de krissstin Mar Mai 11, 2010 11:19 am

Eu am un hibi rosu batut (acela comun) de doi ani. Ieri am observat ca are un boboc de floare. Sunt tare fericita. bounce
krissstin
krissstin
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 129
Reputatie : 5
Puncte : 50780
Data de inscriere : 11/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Mures

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Diane Mar Mai 11, 2010 11:22 am

Daca este unul vor mai fi si altii, la cat mai multi! Cand vei avea timp te asteptam si cu poze ale plantelor tale.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cateva  cuvinte  despre  Hibiscus(Trandafir-de-China) Empty Re: Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum