Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tipuri de fertilizatori

3 participanți

In jos

Tipuri  de  fertilizatori Empty Tipuri de fertilizatori

Mesaj Scris de Admin(Lili) Lun Ian 25, 2010 9:56 am

Plantele isi absorb intotdeauna elementele necesare din solutii, dar nu trebuie neaparat ca adaosurile sa fie in forma lichida. Fertilizatorii solizi, de exemplu, se dizolva in umiditatea din substrat si pot fi astfel absorbiti de plante. Fertilizatorii pentru plante de interior sunt disponibili intr-o varietate larga de forme.
Lichide
Acesti fertilizatori sunt de cele mai multe ori concentrati si trebuie sa fie diluati inainte de aplicarea pe substrat.
Fertilizatorii lichizi sunt probabil cel mai mult folositi pentru plantele de interior.
Pulberi
Fertlizatorii de acest tip trebuie dizolvati in apa inainte de folosire. Uneori este recomandabila aplicarea unei mici cantitati direct pe suprafata pamantului, dar exista riscul de a se arde radacinile din cauza unei concentratii prea mari.
Granule
Acestea se amesteca de obicei in substrat cand planta este pusa in ghiveci sau, in celelalte cazuri, se imprastie pe suprafata. Pentru ca substantele din granulele compacte sunt descompuse lent, riscul vatamarii radacinilor este mai mic decat in cazul pulberilor.
Unii fertilizatori in forma de granule sunt conceputi pentru a elibera cantitati mici de substanta pe o durata indelungat, astfel incat este suficienta o singura aplicare. Viteza de descompunere a acestora este mai mare in conditii de caldura si umiditate crescuta, deci planta va primi mai mult ingrasamant in perioada de dezvoltare maxima.
Pastile si batoane
Aceasta este o modalitate de aplicare unica a ingrasamintelor pentru o perioada mai lunga de timp. Fertilizatorii pudra sunt comprimati in forma de pastila sau baton si se aplica prin introducerea in substratul plantei. Tipurile acestea de ingrasaminte sunt convenabile pentru cei mai ocupati, care uita sau carora le este greu sa acorde periodic plantelor cantitatea necesara de fertilizator.
Ingrasamant foliar
Desi radacinile sunt in principal respunsabile pentru absorbtia de substante nutritive, rolul acesta il pot acea si frunzele, iar calea respectiva de introducere a elementelor nutritive in planta este deosebit de rapida. Majoritatea tipurilor de fertilizatori ar arde frunzele la o aplicare directa, dar exista unele formule speciale pentru acest scop. Cei mai multi fertilizatori foliari contin oligoelemente.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Mai 16, 2010 9:26 pm, editata de 2 ori
Admin(Lili)
Admin(Lili)
Community Manager
Community Manager

feminin Mesaje : 406
Reputatie : 127
Puncte : 1048141
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Galati

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Tipuri  de  fertilizatori Empty Re: Tipuri de fertilizatori

Mesaj Scris de sisilica Lun Mar 01, 2010 4:57 pm

am cumparat un fertilizator universal ptr plante de apartament (vitaflora) dar nu prea stiu cum sa-l folosesc......adica imi zice dilutia insa imi spune sa STROPESC plantele. A sta inseamna sa folosesc un pulverizator ???? Dar ce fac cu plantele ale caror frunze nu suporta apa ?? ziceti-mi cum sa procedez....
eu ma gandesc sa pun in pamant la fel ca udarea cu apa ...
ajutati-ma sa u cumva din bine sa le fac rau .
sisilica
sisilica
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 39
Reputatie : 0
Puncte : 51821
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 41
Localizare : timisoara

Sus In jos

Tipuri  de  fertilizatori Empty Re: Tipuri de fertilizatori

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 01, 2010 6:51 pm

La plantele care merg stropite pe frunze stropestele, la cele care nu merg stropite pui fertilizant in doza indicata in apa de udare desi cea mai buna fertilizare este cea foliara.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Tipuri  de  fertilizatori Empty Re: Tipuri de fertilizatori

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum