Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

probleme phalaenopsis codruta

+3
luminita
Diane
codruta
7 participanți

In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de codruta Sam Ian 09, 2010 11:22 am

am si eu o intrebare,am o orhidee ca si cea din imaginea de la avatar,nu ii stiu exact denumirea si atunci cand am cumparat-o era inflorita si i-au mai tinut florile la mine 1 luna de zile dar acum i-au cazut,ce sa fac cu tija care a ramas? sa o tai? si cam in cat timp pot sa am iar flori?
codruta
codruta
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 3
Reputatie : 1
Puncte : 51934
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 39
Localizare : Arad

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de Diane Sam Ian 09, 2010 11:51 am

orhideea ta codruta se numeste phalaenopsis, tija ramasa in urma caderii florilor daca nu da semne de uscare o poti lasa asa si dupa o vreme poti avea din nou pe ea flori ceva mai rare, poate si ceva mai mici sau poate chiar un keiki ( pui de phalaenopsis), daca da semne de uscare opoti taia fie de deasupra celui de al doilea nod in speranta ca va aparea de acolo o ramificatie de tija cu flori noi fie de jos de tot cat mai aproape de planta cu mare grija sa nu ranesti planta, o noua inflorire poate avea loc in cateva luni (2-3- poate si mai mult in functie de cat de bine se simte planta).
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de luminita Dum Ian 17, 2010 4:52 pm

am si eu acelasi tip de floare ca Codruta,la fel am cumparato cu flori a tinut 1 luna si ceva si acum au cazut toate florile unele din virf care chiar nu inflorise,tija aia se usuca si ea ,apar pete galbene pe frunze si cad si mai nou frunza e total verde dar de la baza ei de unde a crescut sa inegrit si a cazut....de udat nu e ud des,temperatura cam 21...nustiu carei cauza deloc....
Sad Sad

luminita
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 51851
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de Diane Dum Ian 17, 2010 7:12 pm

Buna Luminita! Bun venit! Phalaenopsisul tau este bolnav, fie un fung fie o viroza, in ambele cazuri nu dau sanse de scapare plantei tale dar incercarea merita facuta.Cumpara de la farmacia fitosanitara un fungicid cat mai urgent pe care ai sa-l pregatesti asa cum scrie pe plic, in lichidul respectiv fa o baie buna plantei tale asta insemnand scufundarea plantei in intregime in lichidul respectiv dupa care lasa planta bine la scurs si daca radacinile sunt bune incearca replantarea ei daca nu baga-o intr-o punga in speranta ca poate in timp isi va reveni, oricum recuperarea este de durata, uneori trece si jumatate de an pana vei vedea un semn de crestere la ea.Mult succes! Te asteptam sa revii cu o poza a plantei aflata in suferinta si cu date despre evolutia sa ulterioara.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de ela Vin Ian 22, 2010 2:35 pm

Buna, am primit o floare Phalaenopsis, de ceva timp am observat ca au aparut niste cruste galbui-maroni pe frunze.....ajutor....

ela
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 51801
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de Diane Vin Ian 22, 2010 2:40 pm

Buna ela! Pana ne vei arata planta si ne vei spune mai multe despre modul in care o ingrijesti ca sa descoperim cauzele care au produs crustele iti recomand sa cumperi un fungicid pe care sa-l prepari ca pe pliculet si sa faci plantei tale o baie in solutia de fungicid sau sa o stropesti cu solutia respectiva cum iti vine tie mai bine.Te asteptam cu poza a frunzelor cu pricina si a plantei si cu mai multe detalii.Iti mai fac inca o recomandare, daca pata nu se intinde pe o suprafata prea mare taie frunza afectata si locul taierii presara-l cu scortisoara cu grija ca scortisoara sa nu ajunga pe radacinile plantei.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de LENA Vin Ian 22, 2010 2:43 pm

Bine ai venit , Ela probleme phalaenopsis codruta 877508
Cu cit mai repede cu poza cu atit mai bine ... iti tinem pumni .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150612
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de Admin(Lili) Vin Ian 22, 2010 3:40 pm

Bun venit, Ela! probleme phalaenopsis codruta 877508 probleme phalaenopsis codruta 877508 probleme phalaenopsis codruta 877508
Admin(Lili)
Admin(Lili)
Community Manager
Community Manager

feminin Mesaje : 406
Reputatie : 127
Puncte : 1047861
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Galati

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de monik Vin Ian 22, 2010 7:44 pm

Bun venit Ela si Luminita. Ascultati-o pe Diane pentru ca asa m-a sfatuit si pe mine dar din pacate eu nu am mai avut timp sa-i urmez sfatul si acum plang dupa Phala mea care in 3 zile de la 6 frunze sanatoase tun, radacini super ok si 2!!!! muguri de tije florale (asta dupa 2 ani de asteptare) a ramas fara nici o frunza si a murit sub ochii mei. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Spor si va tin pumnii sa va salvati plantutele probleme phalaenopsis codruta 877508
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53203
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

probleme phalaenopsis codruta Empty Re: probleme phalaenopsis codruta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum