Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

+2
Victor
Diane
6 participanți

In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Apr 06, 2012 11:32 pm

Am achizitionat in timp doi phalaenopsis fara varf de colet si o vanda alba. Spre surprinderea mea unul dintre phalaenopsisi are varf nou de colet, aproape nici nu-ti dai seama de asta, la fel si vanda, le urmeaza timid si celalalt phalaenopsis.
Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P2164054resize Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P215403421052011 Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P1018267140911 Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Dsc05114resize
vanda:
Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor VandathanantessOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P3095692130611kxujOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P3246616280611Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P4067279110711Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P1038208160911resizeOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Dsc04999resize
phalaenopsis:
Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P1018256resizeOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Dsc04230resizeOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P4120276resizeOrhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor P6081673140312

Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Sam Apr 07, 2012 8:39 am

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 793795 Felicitari, atit tie, cit si plantelor. Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 220206 Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 220206 Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 220206
Este uimitoare capacitatea plantelor de a supravietui si lupta lor pt perpetuarea speciei. Sa le vedem cu flori cit mai curind si mai des! Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Sam Apr 07, 2012 9:11 am

Multumesc mult Victor!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Sam Apr 07, 2012 9:23 am

Felicitari, Diane! Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 220206 Sunt niste luptatoare! Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 923577 Le-ai aplicat un tratament special?
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Sam Apr 07, 2012 12:03 pm

Multumesc Mutzy! Lumina buna, udare la timp, un tratament cu atonik ( 1ml/litru, trei udari la interval de o saptamana intre ele, nu foliar ci in apa de udare, fertilizant cand si cand in perioada primavara-toamna.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Dum Apr 08, 2012 4:29 pm

Felicitari pentru rabdarea si dragostea cu care le-ai ingrijit!!!
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 56098
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Dum Apr 08, 2012 4:36 pm

Multumesc mult Tilush. Rabdare n-as spune, acestea nu mi-au pus rabdarea la incercare, au evoluat repejor. Ne miscam in alta directie dar ne miscam, este tot ce conteaza. Cred ca toti membrii forumului isi ingrijesc plantele cu tot atata drogoste.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de carmenn_cta Mar Apr 10, 2012 3:47 pm

Multumesc Diane pentru poze !
Acestea chiar mi-au dat sperante , pentru ca , desi spusesei ca ai avut fara colet , nu-mi imaginam ca aratau la fel ca nefericitele mele !
Si , studiind atent problema , o "chestioara " verde in interiorul acela putred/ sau nu -se vede si la una dintre phalele mele! Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 143877
Le-am aplicat si eu deja o stropire cu atonik , perseverez si ... sa vedem ce se mai intampla ! Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 546568
carmenn_cta
carmenn_cta
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 263
Reputatie : 9
Puncte : 49468
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 50
Localizare : constanta

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Apr 10, 2012 4:15 pm

Cu placere Carmen. Eu nu le-am stropit pe frunze sau colet cu nimic, numai in apa de udare am pus atonik cele trei udari, nimic mai mult. Plantele nu stiu sa-ti spun cum au ajuns fara varful coletului pentru ca asa le-am achizitionat, la prima mi-a placut mult floarea si am riscat si am luat-o asa, la vanda mi-a placut planta si pretul fiind la reducere si nici n-am bagat de seama ca este defecta decat acasa foarte tarziu dupa achizitie iar ultima phala era la reducere la 9 lei tot pelorica asa ca am luat-o si pe ea.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de maimai Sam Apr 14, 2012 8:57 am

Pelorica m-a lasat fara cuvinte, era pacat sa o pierzi, sa creasca mari si sanatoase, sa le vedem cu flori cat mai curand!
Eu am pierdut una asa, desi ii daduse frunza noua in mijloc, nu stiu cauza Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor 851612
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68561
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Sam Apr 14, 2012 2:59 pm

Multumesc Marta. Orice este posibil. Am avut si plante care mergeau bine sau foarte bine si le-am pierdut pe clipa fara sa pot afla cauza.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor Empty Re: Orhideele si uimitoarea lor capacitate de regenerare Forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum