Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

5 participanți

In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Dum Sept 11, 2011 10:35 pm

Rozik, vad ca substratul este verde pe marginea ghiveciului.
Asta inseamna ca nu are un drenaj bun. Nu ar strica sa mai dai niste gauri pe lateralele ghiveciului. Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 211189
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de LENA Lun Sept 12, 2011 4:37 pm

Asta inseamna , Victor , si la mine unele ghivece dezvolta alge ... multumesc si mie imi prinde bine postarea ta .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150822
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Sept 12, 2011 6:03 pm

Lena si unele din ghivecele mele prezinta alge pe pereti desi le-am gaurit la refuz, nu acesta este motivul.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de rozik Lun Sept 12, 2011 6:49 pm

daca la cea mica va referiti, ea e in muschi fixata nu sunt alge pe marginile ghiveciului

rozik
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 8
Reputatie : 0
Puncte : 46256
Data de inscriere : 22/08/2011
Varsta : 29
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Mar Sept 13, 2011 7:49 am

Algele se formeaza pe marginea ghiveciului din 2 motive:drenaj insuficient --
-substratul este prea compact si nu se face aerarea radacinilor suficient de bine.
Daca se elimina aceste inconveniente, in mod sigur veti scapa de acele alge.
La phale eu nu adaug in substrat muschi sau alte combinatii in afara de scoarta de pin. Cocopeat folosesc numai la puieti, chiar daca formeaza acele alge. cheers
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 13, 2011 8:08 am

Victor eu phalaenopsisi ii am cu cateva exceptii in scoarta de pin buna, care nu absoarbe excesiv apa, in ghivece gaurite de mine la refuz, apa nu stagneaza de loc, ventilatie buna si au alga. Am si ghveci fara gauri suplimentare care retin umiditatea, fara alga, deci????? Stau in aceiasi incapere, au aceiasi dispunere la lumina si aerisire. Uite si cateva poze la doua ghivece cu alge si unul fara:
Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04284resize Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04285resize Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04286resize Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04287resize
Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04288resize Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04289resize Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04290resize
Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Dsc04291resize
O sa mut ultimele postari de aici la un topic nou pe tema algei din ghivece ca sa nu facem varza in forum.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Mar Sept 13, 2011 1:11 pm

Nu te supara pe mine Diane, dar substratul tau este foarte compact si de aceia se formeaza acele alge. La mine nu o sa fie niciodata asa ceva. Eu folosesc scoarta de pin taiata mai maricel, in functie de marimea plantei. Daca are radacini mari, groase si destul de dese, folosesc scoarta taiata mai mare,daca radacinile sunt mai putine iar planta este tinara(keiki, pui desprins de la o planta matura), folosesc scoarta maruntita mic, sau cocopeat.
Este bine sa invatam unii de la altii, din experienta, nu din auzite. Eu am multe de spus, dar nu vreau sa para ca eu am venit pe acest forum ca sa dau sfaturi.
Si eu mai am de invatat, unele le stiu, altele le invat, din experienta altora sau a mea personala. Rutina este principala sursa de experienta a fiecaruia.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 13, 2011 1:21 pm

Nu ma supar Victor. Nu este compacta, de aceea am si postat imaginile, una este sa povestesti alta sa vada omul. Nu v-am spus din auzite, nu v-am prezentat plantele altcuiva ci din experienta personala plantele mele. Inteleg perfect ce spui. Pana anul acesta nici eu n-am avut alga in ghivece, motivul este cu siguranta altul. Toti avem permanent de invatat, tocmai de accea suntem aici sa facem schimb de experiente si impresii.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Mar Sept 13, 2011 1:33 pm

Ok Diane! Eu nu vreau decit ce este bine pt plantutele noastre. Sper sa fiu inteles de toti iubitorii de flori. O sa mai aprofundez aceasta problema si sa vedem ce rezolvare gasim. Cert este ca eu nu am patit asa ceva si am orhidute de ceva timp, asa ceva am gasit la substraturi de la orhideele cumparate. Eu imi prepar singur substratul, iau scoarta de pin direct de la sursa, o tratez si apoi o tai in functie de necesitate. Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 877508 Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 1553853163
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mar Sept 13, 2011 2:34 pm

Da, si eu la fel. Si eu am cautat scoarta si mi-l prepar singura dar cel de sus este ales din pungile din comert. Ultima postata fara alga este in substratul original din magazin, cu ghiveciul fara gauri suplimentare, in acelasi loc ca si celelalte, se mentine umiditatea in ghiveci si iata diferenta, de accea spuneam ca mai apare si altceva in aceasta ecuatie si nu gasesc explicatia. Anul trecut n-am avut la nici un ghiveci alga dar nici nu aveau ca acum soare si lumina foarte buna incepand cu aparitia primei raze de soare si pana tarziu la asfintit. Fata de le care eu am invatat foarte multe despre cresterea si ingrijirea orhideelor spunea mereu ca la unele din ghivecele sale apar alge si tot la fel banuia ca de la umiditate mare dar la mine acum, in acest caz nu este umiditatea. O fi avand si lumina o influenta?
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Mier Sept 14, 2011 6:11 pm

Iata ce fenomen apare in situatia in care soarele este puternic si caldura mare.
Apa din vas se transforma in vapori, neavind unde se duce din cauza densitatii substratului, se depune pe lateralele vasului si in consecinta apar algele.
La mine in vasele cu scoarta de pin, nu am alge, dar in cele cu cocopeat, da.
Am sa postez in viitor poze cu plantele mele, atit in scoarta cit si in cocopeat, atunci o sa se vada diferenta. Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Sept 14, 2011 6:21 pm

Multumesc pentru explicatie, posibil, atunci de ce in ghiveciul fara gauri suplimentare in care scoarta este mai compacta si marunta, in care stagneaza umezeala (sunt vapori de apa vizibili pe peretii ghiveciului) care sta in aceleasi conditii de lumina si temperatura nu este alga? Anii trecuti n-am avut alge in nici un ghiveci indiferent de natura amestecului de scoarta sau de perforatiile ghiveciului.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Victor Mier Sept 14, 2011 6:30 pm

Scoarta de pin s-a deteriorat, retine apa prea mult.
Eu as schimba substratul cu unul numai din scoarta taiata mai mare.
Nici eu nu perforez vasele care au scoarta mare.
Eu iau scoarta direct de la pini si o tai acasa cu o foarfeca de tuns pomi.
Acum ca vine sezonul rece, in lipsa caldurii, risti sa putrezeasca radacinile din cuza umezelii excesive.
Succes Diane! Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54567
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Sept 14, 2011 6:45 pm

Tocmai asta-i problema, scoarta este buna , simpla fara alt adaos, nu retine apa, substratul este schimbat de mine dar din cel la punga din comert. La ghiveciul fara alga n-am umblat de fel, urmeaza sa o schimb in scoarta pregatita de mine. Iarna am foarte cald, numai cymbi ii tin la rece.Descarca pozele postate de mine, da zoom pe ele si ai sa vezi bine ca scoarta in ghiveci este perfect uscata. O sa-ti trimit pe MP adresa mea de mail ca atunci cand vei avea vreme sa intri sa discutam direct pe aceasta tema care pentru mine este deocamdata o enigma.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Sept 14, 2011 8:41 pm

Ne plangem ca apar alge pe peretii vaselor, sa va arat ce cultura de ciuperci am eu Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 566597 Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Img1267p.th,Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Img1265aw.th Astea de unde mai apar? Compostul este din scoarta de pin, pregatita de mine si turba de cocos. Ghiveciul este cu continutul asta din primavara. Ce parere aveti? Pozele sunt facute azi. Ce omleta cu ciuperci o sa fac Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 566597
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Sept 14, 2011 10:13 pm

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor 264704 Cu ajutorul lui Victor am elucidat misterul, pulverizarile zilnice pe substrat in perioada calda. Mii de multumiri Victor ca ai raspuns apelului. Mutzy scoarta ai oparit-o inainte de plantare? Substratul mai are si alt ingredient in afara de scoarta in compozitie?
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Sept 14, 2011 10:19 pm

Scoarta este fiarta, mai are turba de cocos.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Sept 14, 2011 10:21 pm

Fiarta numai scoarta sau impreuna cu turba de cocos?
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Sept 14, 2011 10:28 pm

Numai scoarta e fiarta. Compostul e facut in primavara si pana azi nu a facut asa ceva.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Sept 14, 2011 10:33 pm

Daca era tot substratul fiert aparea un semn de intrebare dar asa este posibil sa fi existat in turba un spor ratacit, nu face rau orhideei.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Sept 14, 2011 10:40 pm

Este posibil. Caldura si umiditate a avut toata vara, de ce a germinat dupa atata timp? O sa urmaresc daca mai apar si altele.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Sept 15, 2011 6:54 am

Nu cred ca vor mai aparea iar cele existente se usuca si dispar dupa un timp.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor Empty Re: Alge pe peretii ghivecelor??? Forumul florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum