Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

4 participanți

In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de floridelux Mier Aug 10, 2011 8:58 am

Buna, tuturor. Voi cum preferati sa va decorati casa sau biroul? Cu plante vii sau cu aranjamente florale in vaze / cosuri? Preferati culorile puternice sau mergeti pe monocolor, mai modern? Astept cu interes parerile voastre.

floridelux
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 46211
Data de inscriere : 04/08/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de mutzy Mier Aug 10, 2011 10:42 am

Plante vii multicolore.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61979
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de Diane Mier Aug 10, 2011 10:42 am

Buna! Prefer plantele vii in ghiveci care se pot asorta la interioare dupa caz in functie de marime, luminozitate, ventilatie ... a biroului respectiv, pentru sobrietate merg pe monocolor, culori deschise de preferat dar altfel prefer culorile vii in combinatii inspirate.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de floridelux Mier Aug 10, 2011 11:33 am

Interesant punct de vedere, Diane. Se pare ca stii notiunile de baza ale designului si pentru asta te felicit. Spune-mi (intrebare valabila si pentru mutzy, careia ii multumesc pentru raspuns), de obicei alegi plantele usor de intretinut sau nu conteaza acest aspect?

floridelux
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 4
Reputatie : 0
Puncte : 46211
Data de inscriere : 04/08/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de mutzy Mier Aug 10, 2011 12:17 pm

Aleg in functie de conditiile pe care le pot oferii plantelor -temperatura, umiditate, lumina, spatiu, etc.
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61979
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de Diane Mier Aug 10, 2011 12:19 pm

Multumesc. Nu conteaza acest aspect, imi plac provocarile.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de Aicelynn Joi Aug 11, 2011 9:22 am

Intotdeauna prefer plantele vii in locul celor "moarte" (taiate), pt ca o floare taiata, destinata amplasarii in vaza in scopul decorarii unui spatiu, este deja moarta, sau cel putin sortita mortii, iar pt mine o floare taiata este o imagine trista, nicidecum vesela sau placuta. Pt birouri ar arata bine (pt mine) ghivece mici cu plante care infloresc abundent, fara pretentii prea mari, de preferat monocolor, iar acasa... Cat de multe si din toate natiile (cu conditia sa le pot oferi ce au ele nevoie)
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49357
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate? Empty Re: Plantele vii sau aranjamentele de flori taiate?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum