Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

3 participanți

In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de Deniss Vin Iul 15, 2011 10:29 pm

Salutare!

Am si eu o problema care deja tinde sa devina grava! Am 4 Orhidee asezate pe acelasi pervaz, care sunt invadate de chestii mici, albe si pufoase, cu multe picioruse. Am incercat sa scap de ele facandu-le plantelor dushuri repetate si apoi stergandu-le frunzele. Le-am sters cu discuri demachiante, betzisoare de urechi....si nici un efect! Pe moment am impresia ca au scapat si la 2-3 zile sunt iarasi "ninse" cu parazitzi! Se poate face ceva? Am citit pe undeva ca ar trebui sterse cu spirt...dar nu vor avea plantele de suferit?? Trebuie sa va spun ca frunzele sunt sanatoase (verde deschis) si ele saracele sunt pline de flori, pe care le cuprind indata "pradatorii". Credeti ca se poate face ceva? O fi existand vre-o solutzie?

O seara buna!

Deniss
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 46405
Data de inscriere : 15/07/2011
Varsta : 38
Localizare : Targoviste, DB

Sus In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Re: Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de mutzy Vin Iul 15, 2011 10:40 pm

Probabil sunt paduchi lanosi. Cu un betisor de urechi inmuiat in alcool sanitar stergi locurile unde sunt invadatorii. Poti sa citesti si topicul Boli si daunatori la orhidee. Succes!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61979
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Re: Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de Diane Sam Iul 16, 2011 12:50 pm

Buna Denis! Bun venit pe forumul florilor! Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe 923577 Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe 216110
Bun sfatul lui Mutzy dar a omis sa-ti spuna ca va trebui sa le asiguri si o buna circulatie a aerului pentru ca invadatorii sa nu mai apara altfel orice vei incerca ei vor continua sa-ti populeze florile.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Re: Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de Deniss Sam Iul 16, 2011 3:45 pm

Multumesc frumos pt sfaturi! Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe 877508

Deniss
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 46405
Data de inscriere : 15/07/2011
Varsta : 38
Localizare : Targoviste, DB

Sus In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Re: Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de mutzy Sam Iul 16, 2011 4:16 pm

Cu placere!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61979
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe Empty Re: Phalaenopsis invadat de chestii pufuoase cu multe piciorushe

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum