Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invazia de colembole

2 participanți

In jos

Invazia de colembole Empty Invazia de colembole

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 19, 2011 5:47 pm

Scriu aceste informatii pt cai care nu stiu ce sunt astea. Colembolele sunt acele vietati suparatoare, mici, albe, saltarete ce stau in substratul din ghivece. Ele se hranesc cu resturi organice si materii in stare de putrefactie, trag la umezeala. Deci atentie cat udati si cu ce, pt ca resturi de ceai sau zat de cafea sunt surse de hrana pt acestea, iar daca se inmultesc alarmant (ma refer la perioade mai lungi de un an) sursele de hrana se vor epuiza si vor trece la atacul radacinilor plantei. Probabil cu totii avem plante care nu suporta transplantari anuale, doar schimbarea pamantului de la suprafata. Aparent inofensive, aceste creaturi primitive sunt periculoase pe termen lung, nici macar nu ocupa un loc in topul daunatorilor, insa lupta cu ele Invazia de colembole 536493742 este o munca titanica ce solicita nervi de otel si o incapatanare mai feroce decat a lor Invazia de colembole 2174096810
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49367
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 19, 2011 5:56 pm

O mica completare: in habitatul natural sunt adevarati sanitari ai substratului, de aceea nu sunt considerate daunatori, dar in ghivece, habitatul lor este restrans, iar un mediu umed este prielnic pt ele, iar unele plante au nevoie de mai multa apa decat altele, nu poti lasa pamantul sa se usuce. Este si asta o metoda se scapi de ele, dar scapi si de planta. Sunt groaznic de rezistente si dezvolta o imunitate de speriat la unele insecticide, iar capacitatea lor de adaptare este mare. Dupa parerea mea, vietatile astea au fost evaluate slab, subestimate, nu gasesti multe informatii despre ele.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49367
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Diane Dum Iun 19, 2011 6:01 pm

Numai cei ce nu au plante nu stiu ce sunt acelea colembole, toti le-am gazduit la un moment dat. Multumim.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 19, 2011 6:13 pm

Din pacate sunt multi ce au plante si nu stiu ce sunt "gandaceii aia mici", ii ignora. Spun asta ca am intalnit persoane care daca vedeau ca planta nu sufera, nu se alarmau. Eu am fost ingrozita la intalnirea de gradul 1. Nu stiam ce e acolo, ce rau pot sa-mi faca la planta, cum se numesc... Am cautat mult dupa ele. Poate mai e cineva novice ca mine si decat s piarda zile intregi cautand informatii, mai bine scriu eu cateva randuri, nu ma dor degetele. Smile . Dar pur si simplu le urasc! Invazia de colembole 686450
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49367
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Diane Dum Iun 19, 2011 6:17 pm

Eu nu, din contra ar trebui sa le fim recunoscatori, ne atentioneaza asupra umiditatii crescute din substrat care poate afecta iremediabil radacinile plantei inainte de a le afecta colembolele. Este si asta o varianta nu????????
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Aicelynn Dum Iun 19, 2011 6:49 pm

La mine stau si la cactus, unde nu este umiditate crescuta, nu ar avea voie acolo pt ca la cactusi nu se pune multa apa, atunci ce fac ele acolo? Bine nu mi-au vizitat violetele, dar tot am in 4 ghivece, iar la cactus chiar nu inteleg ce cauta ele acolo, in pamantul acela nisipos si mai mult uscat decat umed. Am lasat, la unele care suporta, pamantul sa se usuce, a functionat pe moment, dar apoi iar si-au mutat domiciliul. Din cauza lor am ajuns sa ud atat de putin incat mi-e teama sa nu sufere plantele
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49367
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Invazia de colembole Empty Re: Invazia de colembole

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum