Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

+15
ana-maria
acidula
Victor
maimai
Aicelynn
Ani
anamarialarisa
mutzy
Andreea
georgianalazar
Firuta
cleo
LENA
Diane
Mikaela
19 participanți

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Dum Ian 27, 2013 4:14 pm

Multumim, Diane! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508
Simplu si atit de frumos! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 762
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Dum Ian 27, 2013 4:23 pm

Cea mai buna razbunare este FERICIREa, pentru ca
nimic nu-i face mai invidiosi, decit sa vada
ca ai o viata mai buna decit a lor!
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Dum Ian 27, 2013 9:38 pm

Cu placere.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Lun Ian 28, 2013 6:32 pm

Inteleapta poveste Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Diane! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 923577
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Mier Ian 30, 2013 9:07 pm

Un doctor intrase grăbit în spital, după ce fusese telefonat pentru o intervenţie chirurgicală urgentă. El a răspuns apelului cât mai curând
posibil, şi-a schimbat hainele şi a mers direct la blocul de operaţie. L-a găsit pe tatăl băiatului plimbându-se pe coridor, aşteptând medicul.
Văzându-l, tatăl a strigat:
"De ce v-a luat aşa mult timp să veniţi? Nu ştiţi că viaţa fiului meu este în pericol? Nu aveţi simţul responsabilităţii?"
Medicul a zâmbit şi a spus: "Îmi pare rău, nu eram în spital, şi am venit cât de repede am putut, după ce am primit apelul. Iar acum, mi-aş dori să vă calmaţi, pentru a-mi putea face treaba."
"Să mă calmez?! Dacă fiul dumneavoastră ar fi în camera asta acum, v-aţi calma? Dacă propriul fiu v-ar muri acum, ce aţi face??" a spus tatăl furios.
Doctorul a zâmbit iar şi a răspuns:
"Voi spune ceea ce Iov a zis în Cartea Sfântă- "Gol am ieşit din pântecele mamei mele, şi gol mă voi întoarce în sânul pământului, binecuvântat fie Numele Domnului."- Doctorii nu pot prelungi viaţa. Duceţi-vă şi mijlociţi pentru fiul dumneavoastră, noi vom face tot ce putem prin harul lui Dumnezeu."
"A da sfaturi când nu suntem îngrijoraţi e foarte uşor", a murmurat tatăl.
Operaţia a durat câteva ore, după care medicul a ieşit fericit.
"Slavă Domnului! Fiul dumneavoastră este salvat!" Şi fără să aştepte răspunsul tatălui, şi-a văzut de drum, fugind. "Dacă aveţii vreo întrebare,întrebaţi-o pe asistentă!"
"De ce este aşa arogant? Nici nu a aşteptat câteva minute pentru a-l întreba despre starea fiului meu", a comentat tatăl, când a întâlnit-o pe asistentă la câteva minute după ce medicul plecase.
Asistenta a răspuns, curgându-i lacrimi pe faţă: "Fiul său a murit ieri într-un accident de maşină, era la înmormântare atunci când l-am sunat pentru operaţia fiului tău. Iar acum, că a salvat viaţa fiului tău, a plecat fugind pentru a termina înmormântarea fiului său."
*
*
NICIODATĂ NU JUDECA PE NIMENI, deoarece niciodată nu ştii cum e viaţa unora, sau ce se întâmplă, sau prin ce trec.*
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Ian 31, 2013 6:28 am

Inteleapta observatie, pacat ca nimeni nu tine cont de asta.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Joi Ian 31, 2013 9:24 am

Emotionanta poveste! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 220206 Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 220206 Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 220206
Intr-o lume in care raul predomina, oamenii buni cu suflet se gasesc din ce in ce mai rar, iar cind gasim un astfel de om il asemuim cu cei rai, din pacate....
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Joi Feb 07, 2013 8:09 am

de pe internet

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 248101securedownload
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55888
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Joi Feb 07, 2013 8:38 am

Frumoase sfaturi! Demne de urmat.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Joi Feb 07, 2013 5:59 pm

Sfaturi intelepte Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Tilush! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Cosuletul cu flori...

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 09, 2013 4:25 pm

Intr-o zi,un om bogat darui un cosulet plin cu gunoi unui sarac,asa,ca sa-si bata joc de el.
Omul zambi si pleca tinand in mana cosuletul primit. Ajuns acasa,a inceput sa-l curete,sa-l spele si apoi l-a umplut cu cele mai frumoase flori.
S-a intors la omul bogat si-i inmana acestuia cosuletul.
Omul ramase surprins si-l intreba :
- De ce mi-ai dat atatea flori frumoase,cand eu ti-am dat numai gunoi ?
Omul sarac raspunse :
- Orice persoana daruieste ceea ce are in inima...!!!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Dum Feb 10, 2013 9:39 pm

SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE CARAGIALE

Stimate nene Iancule,

Ambetat de tristeţe şi turmentat de scumpiri bezmetice, îţi compun această misivă tristă şi de adio, că ce mă enervează când vine vorba despre opera matale, este gogoriţa că satira îşi păstrează actualitatea, că personajele seamănă leit cu cele din zilele noastre, poltroni, tembeli, pungaşi, mahalagii, hahalere, bagabonţi etc.
Să avem rezon, coane Iancule, tălică ai scris pentru copii, scenarii de desene animate.

Eşti mărunt, neicuşorule! Ia hai, să te cocoşez cu niscaiva exemple. Matale ştii cât ar costa acum o masă la “Iunion”? Şi câtă verzitură îi lipeşti pe frunte manelistului minune, care ţine acuma locul lui I.D. Ionesco? Şi să te văd eu dacă ai corajul să vii pe jos de la “Iunion” acasă, noaptea. Că te dezbracă lotrii cu ranga. Heavy metal! Dacă ai vedea cine-i acuşica în fruntea bucatelor, te-ai închide la “Gambrinus” şi nu te-ai trezi din beţie decât să te închini. Suntem o ţară penală, meştere. De la prezidenţie la govern, toate mangafalele cu foncţii sunt în libertate condiţionată. Nu ştii cum şi cât se fură. Răcnesc gazetele de vuiesc Carpaţii! Şi toate oalele sparte le plăteşte poporul acesta de coate-goale, care nu mai visează castele în Spania. Visează căpşuni. S-au înmulţit nesimţiţii şi proştii şi vorba matale: “Cu prostia te poţi lupta, dar ea întotdeauna învinge!”

Zicea Nae Ipingescu: ”Să nu mai mânânce nimeni din sudoarea, bunioară, unuia ca mine sau ca dumneata şi să şază numai poporul la masă, că el e stăpân”. Mai mult de jumătate din popor e în mare mizerie şi tot atâta ar vrea să-şi lase ţara. O să zici că le crapă obrazul aleşilor? Ei, aş! Unde este Rică Venturiano cu “Angel radios”? E timpul cocotelor. Ziţa, Veta, Joiţica, Didina sau Miţa Baston au fost sfintele-sfintelor. Paraşutele au acuşica golaveraj la televizor. Să vezi filme deochiate, nene Iancule! S-a uitat şi Bubico al meu la o emisiune şi de atunci nu mai latră. Guiţă! Domnul Goe e ticsit de droguri şi mamiţa vorbeşte la telefon, la linia fierbinte. Conul Leonida şi soaţa şi-au depus pensia la pubelă, de unde şi mănâncă, Tipătescu este Naşul mafiei judeţene, Dandanache face tocşouri de seară, jupân Dumitrache zis “Titircă Inimă-rea” e primar şi milostiveşte cu parcuri moca toate rubedeniile.

Se face Capitală până la matale la Ploieşti, numa’ borduri şi mijlocul rămâne aşa cu gropi, cu mahalale fără apă şi canal, fără buleftrică. Caţavencu combate la gazetă contra marilor corupţi, el fiind curat deoarece până şi banii lui au fost spălaţi. Ghiţă Pristanda e finanţist acu’, din negoţul cu maşini furate, alte fapte necurate ca şi şpăgi nenumărate. Până şi frizerul Nae Girimea se minunează câtă prostime s-a umplut de mătreaţă şi câţi politicieni de valută. O soţietate fără prinţipuri, morală şi cinste.

Prezidentul vorbeşte romanes, la televizor, cu fraţii şi surorile lui, la care s-a dat dezlegare să belească Europa. Fericiţi că au un preşedinte care îi înţelege, fiind apropiat de ei ca nărav şi poftă de viaţă. În ţară, băieţii deştepţi la matrapazlâcuri au strâns averi din care să se îndestuleze toate loazele lor, până la două mii paş’opt. Se fac mafioţi unii pe ăilalţi şi mă jur pe cursul valutar că au dreptate toţi. Dacă nici ei nu s-or şti între ei?... Altminteri e ”criză teribilă, monşer”. Dacă ai cunoaşte Parlamentul de acum i-ai dedica ”Năpasta”, promisiunilor guvernului, schiţa “1 aprilie”, Justiţiei “Lanţul slăbiciunilor”, vieţii noastre politice - “D-ale carnavalului”, scrisoarea către FMI şi Consiliul Europei este “Scrisoarea pierdută”, iar viitorul nostru poate fi asemuit cu “O noapte furtunoasă”. Bravos naţiune! Egzistă nişte unii care zic că suntem “Ţara lui Caragiale”. Ei, aş! Moravurile de pe vremea matale erau… parfum. Şi atunci, eu cu cine votez? Aceasta-i întrebarea!

Cică dă-i, Doamne, românului mintea de pe urmă şi pe urmă el votează la fel... Într-un singur loc ai avut dreptate, nene Iancule. Atunci când ai zis că românul s-a învăţat să aibă din toate câte nimic. În fruntea soţietăţii s-au aburcat mitocanii şi nu le poţi bate obrazul, întrucât (tot matale ne-ai învăţat) mitocanul se naşte jignit. Încolo, frică ne e că ne-am născut în România şi o că o să murim în Becalia sau Băsescia! Dar să fim optimişti, că dacă nu murim o să fie şi mai rău!

autor: Dan Mihaescu
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55888
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Dum Feb 10, 2013 10:27 pm

Ca mare dreptate are nenea Mihaescu...
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Feb 11, 2013 8:49 am

Scrie bine dar geaba scrie omul bine ca poporul din zilele noastre nu mai stie a ceti sau a asculta...
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Lun Feb 11, 2013 9:30 pm

Lupta interioara (cu sine)

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane.
Si ii spunea asa:
Exista in fiecare dintre noi doi lupi.
Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea si egocentrismul..
Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.
Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
''Bunicule si care lup castiga?''
La care batranul ii raspunde simplu:

'Cel pe care il hranesti'
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Mar Feb 26, 2013 5:53 pm

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Mainilealbrechtdurer


MÂINILE -CELEBRUL TABLOU AL LUI ALBRECHT DURER În secolul al XV-lea , într-un oraş micuţ locuia o familie care avea 18 copii. 18!
Pentru a-şi întreţine familia tatăl , bijutier de profesie era nevoit să lucreze chiar
şi 18 ore pe zi pentru a le oferi mâncare. În plus se mai ocupa
şi cu orice altceva găsea de lucru prin vecinătate.
În ciuda condiţiei lor nevoiaşe, doi dintre copiii familiei,
cei mai mari voiau să-şi urmeze visul lor, acela de a-şi valorifica talentul pentru desen.
Ei erau conştienţi de faptul că tatăl lor nu-şi permitea să-i trimită
să studieze la Academia de la Nürenberg.
După lungi discuţii noaptea în patul lor aglomerat cei doi au stabilit un pact.
Vor da cu banul iar cel care va pierde va munci la mină
şi va câştiga bani pentru a-l susţine pe celălalt să studieze la Academie.
Apoi după ce fratele care va câştiga va termina Academia,
după 4 ani îl va susţine pe celălalt să-şi completeze studiile,
fie prin vânzarea operelor sale, fie muncind de asemenea la mină.
Apoi, într-o duminică după slujba de la biserică au dat cu banul
iar Albrecht Dürer a câştigat şi a plecat la Nürenberg.
Albert a plecat în minele periculoase şi timp de patru ani şi-a susţinut fratele cu bani.
Lucrările fratelui sau au făcut imediat senzaţie.
Gravurile lui, sculpturile şi pânzele cu ulei erau mai bune decât ale multor profesori
iar atunci când a absolvit ajunsese să câştige sume importante.
Când s-a întors în satul sau familia a dat o cină pentru a-i sărbători triumfala întoarcere acasă. După o masă lungă şi memorabilă din care n-au lipsit muzică şi râsul,
Albrecht s-a ridicat din capul mesei pentru a ţine un toast pentru cel mai iubit dintre fraţii săi, pentru anii de sacrificiu pe care i-a îndurat pentru că el să-si îndeplinească visul.
Şi cuvintele de încheiere au fost: a si acum Albert, cel mai binecuvântat frate al meu, acum e rândul tău. Acum te poţi duce la Nürenberg să-ţi urmezi visul şi eu voi avea grijă de tine."
Toate capetele s-au întors cu nerăbdare spre celălalt capăt al mesei unde stătea albert.

Lacrimile îi curgeau pe faţă palidă iar capul plecat şi-l mişcă dintr-o parte în alta,
în timp ce repeta în continuu nu, nu, nu.
În final Albert s-a ridicat şi şi-a şters lacrimile de pe obraji şi a privit spre figurile
care îi erau dragi. Apoi , ţinându-şi mâinile aproape de obrazul drept a spus blând.
Nu , frate, nu pot să merg la Nürenberg. Este prea târziu pentru mine.
Uite, uite ce au făcut cei 4 ani de muncă în mină mâinilor mele.
Oasele de la fiecare deget au fost strivite cel puţin o data,
iar în ultimul timp sufăr de artrită care mi-a afectat atăt de rău mâna dreaptă
încât nu pot nici măcar să ţin paharul pt a toasta cu tine, cu atât mai mult
să fac linii delicate pe pânză, cu pensula sau creionul. Nu frate, pt mine e prea târziu.
Mai mult de 450 ani au trecut.Până acum sute de capodopereale lui Albrecht Dürer ) portrete, schiţe , desene an cărbune, gravuri etc. sunt expuse în orice muzeu mare din lume. Cel mai ciudat lucru este că ţie îţi e familiară doar una singură,
a cărei reproducere o poţi avea acasă sau la birou.
Într-o zi, pentru a-i aduce un omagiu lui Albert pentru tot sacrificiul sau, Albrecht Dürer i-a pictat fratelui sau mâinile muncite cu palmele şi degetele subţiri îndreptate spre cer.
Şi-a denumit opera simplu mâini, dar lumea întreagă şi-a deschis imediat inimile spre capodoperă sa şi a redenumit tributul iubirii mâini în rugăciune .
Data viitoare când vezi o copie a acestei creaţii emoţionante, mai priveşte-o odată.
Da-i voie să-ţi amintească, dacă mai aveai nevoie, că nimeni nu reuşeşte singur.




mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Mar Feb 26, 2013 6:19 pm

Impresionant! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 220206 Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 1553853163

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Mutzy! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Mar Feb 26, 2013 6:22 pm

Cu placere!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty O poveste amuzanta

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 07, 2013 8:21 am

Despre Cei Perfecti
A fost o data un barbat perfect si o femeie perfecta. Ei s-au intilnit si deoarece relatia lor a fost perfecta, s-au casatorit. Nunta a fost perfecta. Iar viata lor in doi a fost, de asemenea, perfecta.
Intr-o seara de Craciun, in care ningea puternic, aceasta pereche perfecta mergea cu masina pe o sosea plina de curbe, cind la un moment dat au vazut pe cineva la marginea strazii, care se pare ca avea o pana. Era Mos Craciun, cu o tolba plina de cadouri. Deoarece ei nu au vrut sa dezamageasca copiii cei multi care asteptau cadourile, perechea perfecta l-a invitat pe Mos Craciun sa se urce in masina lor pt. a ajunge la timp sa imparta cadourile. Si au pornit la drum. Din nefericire, s-au inrautatit conditiile meteorologice iar cei trei au avut un accident. Unul singur din cei trei a supravietuit. Care?
(Ganditi-va mai intai si abia apoi va uitati la raspuns!!!)

Bine-nteles ca femeia perfecta.
Ea este singura din cele 3 personaje care exista intr-adevar. Toata lumea stie ca Mos Craciun nu exista.... si ce sa mai zicem de barbatul perfect...

Pt. femei, povestea se termina aici. Barbatii vor citi in continuare.

Puncte bonus pt. barbati:
Daca Mos Craciun si barbatul perfect nu exista, inseamna ca femeia a condus. Ceea ce explica de ce s-a si intimplat accidentul.

Si inca ceva: daca esti femeie si ai citit si restul povestii, asta mai demonstreaza inca o chestie:
Femeile nu fac niciodata ce li se spune ! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 751774

Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Joi Mar 07, 2013 8:50 am

Interesanta poveste! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508
Eu am inteles de aici ca nimeni nu este perfect! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 851612
Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Diane! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Joi Mar 07, 2013 5:24 pm

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 751774
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Vin Mar 08, 2013 4:12 pm

O fata oarba avea si ea un iubit, ca orice fata.
Intr-o zi, baiatul i-a propus:
-Vrei sa te casatoresti cu mine?
-Nu, pina nu voi putea vedea, a spus fata!
Dupa citeva zile, s-a trezit la spital, cind in sfirsit putea sa vada.
-Acum, te casatoresti cu mine? A intrebat baiatul.
Fata s-a holbat bine la el si a observat ca e orb.
-Nu ma casatoresc cu un orb!
--Bine, dar inainte sa plec, vreau sa-ti spun ceva:
Sa ai grija de ochii pe care ti i-am dat!
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Vin Mar 08, 2013 5:36 pm

Sad
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Mar 08, 2013 8:41 pm

Trista povestea dar adevarata. Sunt multi orbi asemenea fetei.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty De luat aminte si de retinut!!!

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 14, 2013 2:11 pm

pune paharul jos!

Un psiholog ii invata pe cursantii lui despre ' managementul ' stressului. A luat un pahar de apa si s-a plimbat prin sala...in liniste. Toata lumea astepta o intrebare de genul - este pe jumatate plin sau pe jumatate gol. La un moment dat s-a oprit, a ridicat paharul si si-a intrebat auditorii : " Cat de greu este acest pahar cu apa ".

Mirati, cursantii au dat raspunsuri intre 250 si 500 ml.

Raspunsul psihologului a fost urmatorul : Greutatea absoluta nu conteaza. Conteaza cat timp il vei tine ridicat. Un minut - nici o problema. O ora - o durere de brat . O zi - iti paralizeaza bratul. In fiecare din aceste 3 cazuri greutatea paharului nu se schimba. Se schimba doar timpul ... si cu cat e mai lung, cu atat mai greu este. Stresul si grijile din viata sunt asemenea paharului cu apa. Daca te gandesti putin la ele ...nu se intampla mare lucru. Daca te gandesti mai mult la ele...incepe sa te doara sufletul. Daca te gandesti tot timpul la ele - iti paralizeaza mintea...nu mai poti sa faci nimic.

De aia este important sa te eliberezi de stres. Cand ajungi acasa pe seara...lasa-ti grijile deoparte. Nu le purta cu tine in noapte.

Pune paharul jos !

de la o buna prietena
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Joi Mar 14, 2013 6:56 pm

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 11740
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 18, 2013 2:12 pm

Pentru inceputul postului ...

Subject: Trufia - Nicolae Steinhardt



"...Cînd un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia. Cel ce slăbeşte, se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor cînd altul se bălăceşte, încă, în viciul său.
Dacă unul îşi reprimă cu sîrg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte! Ceea ce reuşim, ne poate spurca mai ceva decît păcatul însuşi. Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încît ne umple sufletul de venin.
Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgîrciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează cînd ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor. Blîndeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori. Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie daca nu avem smerenie, va urma a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat.
Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mîncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului şi a izbînzii trufaşe asupra poftelor. Dar, dincolo de orice, trufia rămîne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.
Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.
Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii, dar ea nu rămîne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngîmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor.
Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne , poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.
Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi, în viaţa noastră nu există profesori mai severi decît viciile şi incapacităţle noastre.
Acum stiu, stiu ca orice ura, orice aversiune, orice tinere de minte a raului, orice lipsa de mila, orice lipsa de intelegere, bunavointa, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul gratiei si gingasiei unui menuet de Mozart... este un pacat si o spurcaciune; nu numai omorul, ranirea, lovirea, jefuirea, injuratura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea,orice cautatura rea, orice dispret, orice rea dispozitie este de la diavol si strica totul. Acum stiu, am aflat si eu... "
Parintele Nicolae Steinhardt



Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Lun Mar 18, 2013 5:09 pm

Mult adevar in aceste randuri. Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Diane!
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Victor Lun Mar 18, 2013 5:32 pm

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 853267 Diane! Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 877508 Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 923577
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de mutzy Lun Mar 18, 2013 5:46 pm


Cele patru legi indiene ale spiritualitatii


Prima lege :

“Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite."

Cu alte cuvinte, nimeni nu intra in viata noastra din intamplare; toate persoanele cu care interactionam se afla alaturi de noi cu un motiv, acela de a ne ajuta sa invatam lectiile de viata care apar si sa continuam drumul personal.


A doua lege :

“Ceea ce ni se intampla este singurul lucru care ni se putea intampla."

Nimic, absolut nimic din ceea ce se produce in viata noastra nu ar fi putut sa se intample in alt mod (nici detaliul cel mai nesemnificativ..)… Nu exista: “daca as fi facut cutare lucru….s-ar fi produs alt cutare lucru….” NU! Toate si fiecare in parte dintre situatiile care se produc sunt cele care ne sunt necesare... cu toate ca mintea si egoul nostru nu le accepta.


A treia lege :

“Orice moment in care se incepe este momentul corect”.

Totul incepe in momentul potrivit, nici inainte, nici dupa; cand suntem pregatiti pentru un ceva nou (bun sau rau...) sa apara in viata noastra, exact atunci apare (incepe).


A patra lege :

“Cand ceva se termina, se termina."

Daca ceva a luat sfarsit in viata noastra, este pentru propria noastra evolutie, deci cel mai bine este sa inchizi capitolul si sa mergi inainte imbogatit cu acea experienta.

Nu este intamplator ca citesti aceste randuri .... acest text ajunge la tine azi pentru ca esti pregatit sa intelegi ca “niciun fulg de zapada nu cade, niciodata, in locul gresit ...”

mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor - Pagina 7 Empty Re: Povesti si povestiri de suflet forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum