Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

+2
vincent75
monik
6 participanți

In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de monik Dum Apr 11, 2010 8:23 am

Buna dimineata dragilor. Am luat saptamana trecuta din Curtea de Arges o planta care era etichetata ca fiind Floarea Pastelui. Pe eticheta scrie Ornithogalum Dubium, scrie ca poate fi pusa atat la lumina cat si la intuneric de fapt umbra, udata o data pe saptamana si dupa ce trec florile plantata in gradina. A si e bulboasa. Am si 2 poze, e cam amarata saracuta dar m-a topit cu floricelele ei portocalii si asemanarea mica ce-i drept cu Orhi. Oricum din cele 5 care mai erau era in cea mai buna stare restul aveau toate frunzele galbene si florile ciufulite si musteau de apa. Iata pozele Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Dsc04886i.th si Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Dsc04892e.th. O sa mai caut si eu informatii dar daca stie cineva mai multe despre ea si modul de ingrijire, as fi recunoascatoare pentru orice informatie.
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53203
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de monik Dum Apr 11, 2010 8:29 am

Am gasit deja cate ceva:

Denumire stiintifica – Ornithogalum dubium Houtt.

Sinonime – Ornithogalum florescens Jacq., Ornithogalum triniatum

Denumire populara – star of Bethlehem. (poate de aici denumirea de Floarea Pastelui)

Originara din sudul Africii.

Specie bulboasa perena, 10-50 cm inaltime; bulb cu tunici maronii-negricioase. 3-8 frunze bazale, erecte sau prostrate, lanceolate, margini fin paroase. Inflorescenta racem conic, flori portocalii, sau galbene, 2,5 cm diametru; 6 stamine, 1 pistil, ovar maroniu.

Cerinte – expozitii insorite cu sol bine drenat si moderat fertil. Numarul florilor din inflorescenta depinde de temperatura, cresc bine la temperaturi de 22-27 ˚C.

Are nevoie de o perioada de repaus uscata, vara tarziu. Dupa ingalbenire, foliajului se taie.

Inmultire prin bulbi, bulbii se planteaza la 10 cm adancime.

Cresc bine in ghivece; se poate cultiva ca planta de borduri sau rocarii; se pot creste si pentru flori taiate.







--------------------------------------------------------------------------------
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53203
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de vincent75 Dum Apr 11, 2010 9:32 am

Foarte frumoasa Monik, acum referitor la plantatul in gradina, sa te interesezi daca rezista peste iarna in pamant, si daca nu cumva ar trebui scoasa afara si pusa in repaos in pivnita. Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor 877508 lol!
vincent75
vincent75
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 93
Reputatie : 23
Puncte : 52004
Data de inscriere : 15/01/2010
Varsta : 48
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de monik Dum Apr 11, 2010 9:43 am

Multumesc Vince. Cat despre iarna nici eu nu stiu ce sa cred. Pe un site romanesc scrie ca rezista la inghet si se ingrijeste ca si zambilele si lalele ori eu la acestea nu le scot peste iarna bulbii, pe un site american scrie ca nu rezista la inghet si trebuiesc aduse in casa. Mai caut si mai astept poate cineva de pe aici are si stie ca am mare incredere in sfaturile voastre Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor 216110
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53203
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de Camik Dum Apr 11, 2010 12:53 pm

Ce frumoasa eeeeeee! Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor 864960
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52138
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Dum Apr 11, 2010 12:54 pm

Interesanta planta, aduce mult cu clivia la floare,sa-ti traiasca cat mai mult si sa infloreasca cat mai bogat!!! Normal ca unii care locuiesc intr-o tara sa dea anumite indicatii de crestere a unei plante fata de persoane din alta tara din moment ce si clima si temperaturile difera mult.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de Tilush Dum Apr 11, 2010 9:07 pm

E foarte frumoasa!
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55888
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de aadry Mier Apr 14, 2010 10:13 am

Am primit si eu o planta de gradina la care ii spune tot floarea pastelui.Sau cel putin asa mi s-a spus.Dar de 4 ani de cand o am in gradina nu a inflorit niciodata.Creste,se dezvolta normal dar nu infloreste.Are cineva idee de ce?Cat sa o mai astept sa infloreasca?
aadry
aadry
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 59
Reputatie : 7
Puncte : 51055
Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 45
Localizare : prahova

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Mier Apr 14, 2010 11:43 am

Sa faci o poza daca ai cum sa vedem planta, pe la noi mai este si un alt fel de floarea Pastelui...
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor Empty Re: Ornithogalum - Floarea Pastelui? forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum