Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

5 participanți

In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 29, 2010 8:28 am

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Dsc02655resize

Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii)
Planta erbacee perena originara din Europa apartinand familiei ranunculaceae cu crestere rapida, dezvolta tufe bogate de frunze cu tenta albastrie, trilobate, cu margini dantelate si rotunjite, cu aspect asemanator ferigilor. Din mijlocul frunzelor se inalta tije subtiri, de 30-40 cm, ce sustin buchete de flori, in culori variate si avand forma specifica, evidentiata prin mici pinteni.
Caldarusele sunt flori de gradina, ce tolereaza bine zonele umbrite dar sip e cele cu lumina intensa. Insuficienta luminii face ca planta sa dezvolte frunzis masiv in detrimentul infloririi.
- iubesc temperaturile moderate.
- substratul trebuie sa fiebine drenat indiferent de tipul acestuia
- in perioada infloririi au nevoie de udari abundente In rest foarte putina apa, excesul de umiditate din substrat ducand la putrezirea radacinilor.
- fertilizarea - toamna cu un ingrasamant natural.
Inflorire tine din mai pana in iulie, in primaverile calduroase, putem vedea Caldaruse inflorite chiar de la jumatea lunii aprilie.
- inmultirea se realizeaza cel mai adesea din seminte in rasadnite in februarie-martie sau direct in gradina la inceputul lunii aprilie. Aquilegia se mai poate inmulti si prin despartirea tufelor procedeu ne recomandat intrucat planta suporta greu transplantarile.
- sfaturi : rupeti florile ofilite si udati regulat in perioada calduroasa pentru a facilita formarea bobocilor si a prelungi viata plantelor,plantati varietati cat mai diferite ca forma si culoare pentru a oferi un aspect cat mai frumos gradinii dumneavoastra, sunt varietati pitice de rocarie intr-o singura nuanta (de obicei albastru inchis) care se pot combina cu varietati cuflori in doua culori cu flori simple sau chiar duble.
Specii si varietati: A.alpina (cu flori intr-o singura nuanta de albastru inchis), A.atrata (cu flori vinetii aproape negre), A.aurea, A.barbaricina, Abertolonii, A.brevistylla (cu flori mici), A.caerulea (petalele exterioare de culoare bleu deschis si corola interioara alba; este si emblema florala oficiala a statului Colorado), A.canadensis (caldarusa canadiana florile au culoare rosie),A.chrysantha (cu flori galbene cu pinteni lungi), A.desertorum, A.dinarica, A.elegantula, A.flabellata, A.formosa (cu flori rosu cu galben), A.grata, A.japonica, A.lactiflora, A.longissima, A.micrantha, A.nuragica, A.pubescens, A.pubiflora, A.saximontana (caldarusa de rocarie sau de munte), A.viridiflora.


Ultima editare efectuata de catre diane in Sam Apr 17, 2010 8:41 am, editata de 1 ori
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de monik Lun Mar 29, 2010 8:43 pm

Oooo ce frumoasa e si ce nume dragut are. Le-am vazut de multe ori dar habar nu aveam ca le spune asa. Multumesc Diane pentru toate informatiile pe care ni le dai si nu numai tie ci tuturor care aveti timpul si placerea sa depuneti acest efort. Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor 216110
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53413
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 29, 2010 9:48 pm

Cu placere oricand Monik Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor 923577 Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor 68216
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de elipopa Vin Apr 29, 2011 8:29 am

am si eu o pasiune pentru aceasta floare, a inceput deja sa infloreasca in gradina, din pacate aparatul foto s-a stricat , sper sa reusesc sa achizitionez unul nou pana nu trec aceste minunate flori!
voi nu aveti prin gradini?
mie imi plac mult cele cu floare dubla sau cele bicolore!!!
elipopa
elipopa
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 31
Reputatie : 0
Puncte : 47468
Data de inscriere : 28/04/2011
Varsta : 50
Localizare : TARGU-JIU

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Apr 29, 2011 8:15 pm

Am eu dar nu-s inflorite, mai dureaza pana vor inflori pe aici.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de dana1 Mar Iun 21, 2011 5:04 pm

eu am roz.si mov .si-i spun candeluta..anul acesta nu a crescut asa de inalta ca anul trecut..iar una mov nu a inflorit deloc..astept sa vad la anul ce se va intampla cu ele..
dana1
dana1
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 401
Reputatie : 6
Puncte : 47890
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 45
Localizare : moldova-bt

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de dana1 Mar Iul 12, 2011 7:09 pm

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Dscf1186ib desi a ramas mica ..a avut curajul sa infloreasca a 2-a oara in acest an

dana1
dana1
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 401
Reputatie : 6
Puncte : 47890
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 45
Localizare : moldova-bt

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de mutzy Mar Iul 12, 2011 7:58 pm

Sant foarte frumoase Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor 220206
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 62199
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de dana1 Mier Iul 13, 2011 7:08 am

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor 853267 la anul sper sa-si revina la inaltimea obisnuita[a deranjat-o schimbarile..]
dana1
dana1
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 401
Reputatie : 6
Puncte : 47890
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 45
Localizare : moldova-bt

Sus In jos

Aquilegia vulgaris -  Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor Empty Re: Aquilegia vulgaris - Caldarusa( Boneta bunicii) forumul florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum