Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

+3
Tilush
Diane
monik
7 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de monik Dum Feb 07, 2010 9:51 am

Am mare nevoie sa-mi tineti pumnii pentru ca m-am hotarat sa experimentez hydrocultura. Am o phala care de mai bine de jumatate de an se chinuie ingrozitor dar nu se preda. Ramasa fara radacini, dupa ce am testat tot felul de metode (punga unde facea mereu mucegai cu toata aerisirea mea zilnica de dimineata si seara, bile de argila unde s-a deshidratat puternic si unde conform teoriilor merg puse doar plante sanatoase si cu radacini noi in crestere iar a mea nu mai avea nici una) acum a reusit cu chiu cu vai sa faca in acelasi timp (si fiin in bile de argial) o radacinuta de cca 1 cm si o noua frunza de cca 1 cm jumatate asta dupa ca mai facuse o frunza noua si a pierdut una din cele vechi. Ei bine, dupa ce am citit link-urile puse de Diane m-am hotarat sa incerc borcanul cu apa pentru ca oricum sansele ei sunt minime, (chiar si noua frunzulita crestea gata creata si sifonata din cauza deshidratarii). Pun poze facute ieri (am pus-o in borcanel vineri seara) si va tin la curent cu evolutia.
https://2img.net/r/ihimizer/i/hydro2b.jpg/ https://2img.net/r/ihimizer/i/hydro1.jpg/ https://2img.net/r/ihimizer/i/hydro3.jpg/. Deja am impresia ca frunzele cel putin cele noi incep sa arate mai bine. VOi ce ziceti? Astazi insa am vazut pe ciotuletul de radacina un fel de mucus chiar pe varful de crestere, din pacate nu pot sa-i fac poza ca nu am un aparat atat de performant. Oare s-o spal si s-o pun inapoi sau s-o las in pace?
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53193
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 07, 2010 12:15 pm

Mult succes Monik! De ce nu scurtezi frunza deshidratata? Taie ce e deja mort din frunza.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de monik Dum Feb 07, 2010 12:50 pm

Pai deja am scurtat una din ele se vede in poza am zis ca cealalata s-o mai las mai ales dupa ce am vazut ca cele noi au inceput sa arate super bine s-au intarit si au devenit lucioase incet incet. Si in plus m-am gandit ca daca tot nu are radacini macar vreo 3 frunze sa aiba :D . multumesc de urari Diane si sper ca va fi bine.
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53193
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Sam Feb 13, 2010 4:26 pm

Buna fetelor,
Haideti sa va arat ce am obtinut eu prin cultura in apa, a orhideelor.
Am o phaleanopsis care sta din luna septembrie 2009 fara radacini. Am incercat toate metodele, pe care le cunoasteti si voi si n-am reusit sa obtin nici o urma de radacina...
Experimentul meu a inceput in 12 ianuarie 2010. In apa am pus fiola de vitamina B1 (1 fiola la patru litri de apa) si foatre putin ingrasamant. Spun foarte putin, pentru ca sunt persoane care nu pun decat apa simpla. Cam 1/4 din concentratia obisnuita la orhidee. Din cand in cand, barbotez apa cu un pai de baut, pentru oxigenarea apei. Tot atunci am pus si un pui de cattleya, ce ramasese fara radacini. Iata si poze de atunci:

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-143527ngiei ... si Cattleya:Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-143727a234u

Aceste fotografii sunt de pe 2 februarie 2010, cand deja se vede un punctulet verde la phale si o radacinuta mica la catt:

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-144140vawhm ... si Cattleya: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-144048fqdrx

Iar aceste poze sunt de astazi, 13 februarie 2010. Deja se vede mult mai bine viitoarea radacina la phaleanopsis, iar cea de la cattleya a crescut binisor.

phaleanopsis Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-150729htv5y Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-150828qgz79

cattleya Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-151013wgg50 Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-151118bee79

Intre timp, am mai pus si alte orhidee la apa, si daca vor inregistra progrese, vi le voi face cunoscute. Sper sa prindeti curaj si sa incercati si aceasta cultura, atunci cand celelate par sa nu mearga...
Mult succes Monik ! Abia astept sa vad radacinute noi si la orhideea ta.

Week-end placut tuturor!
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Sam Feb 13, 2010 5:11 pm

Multumim mult Tilush, mult succes in continuare, arata fain noile radacinute, se pare ca le prieste apa.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Sam Feb 13, 2010 5:38 pm

Multumesc Diane... si eu sper sa fie incantate si sa nu mai pierd nici una.
Am uitat sa spun ca in apa am pus si cateva bucati de carbune. Monik si la mine au la radacini mucus, dar le-am lasat asa, fara sa le spal, in speranta ca vor face alge. Algele oxigeneaza apa din jurul radacinilor.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 14, 2010 1:04 pm

Sa va prezint si eu p bolnava care pare o luptatoare dar careia eu totusi nu-i vad nici un viitor, anul trecut prin mai posibil a ramas fara radacini, pusa pe muschi pe bile de argila a inradacinat, dupa cresterea radacinilor i-a crescut si o frunza la 4 cm cariata toata care in timp s-a uscat, dupa cresterea radacinilor am replantat-o in scoarta un gest tare neinspirat care a dus din nou la pierderea radacinilor si la trecerea plantei pe muschi si bile unde au dat alte radacini, alta frunza la fel de cariata care s-a uscat, de cand am citit despre orhideele in apa sta intr-un paharel cu putina apa, radacinile bune tot bune sunt apa nu le-a afectat si o voi lasa asa in continuare ca sa vad ce mai are de gand sa faca.
Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Dsc08429resize Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Dsc08428resize
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de monik Dum Feb 14, 2010 1:16 pm

Bafta Diane, tin pumnii stransi. Mai ales ca m-am convins ca in momentul in care unei plante ii merge bine in mediul in care este e bine sa n-o muti. Eu v-am ascultat cu miniphala si nu am mutat-o din muschi si acum cea inflorita face o frunzita noua iar cealalata are bobocei, deocamdata cat gamalia de ac dar spr sa cresaca si sa infloreasca. Am avut 2 phale in bile unde au inradacinat, pe una am mutat-o in scoarta dupa sfaturi mai putin bune primite in alta parte si merge foarte greu mai mult sta decat se dezvolta, cealalata e cea din apa pentru ca in 6 luni nu a facut decat 1 radacinuta de 1 cm si stagna, singurul lucru care-l facea era sa se deshidrateze puternic. Acum vedem cum evolueaza. Asa ca va tin pumnii stransi si voua si mie si sper sa fie bine. Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 877508
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53193
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 14, 2010 1:29 pm

Multumim asemenea Monik, tot patitul e invatat, sa speram ca vom reusi sa le salvam si sa le vedem din nou sanatoase si cu flori.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Dum Feb 14, 2010 5:49 pm

Odata crescute alte radacini, ele nu mai trebuiesc mutate. Noile radacini sunt adaptate doar pentru acel mediu.
Cand sunt mutate, asa cum ai facut tu Monik, radacinile adaptate la cultura pe bile au murit fiind mutate in scoarta. Mutatul acesta frecvent este stresant pentru ele si de cele mai multe ori nu fac fata.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de LENA Dum Feb 14, 2010 9:55 pm

Adevarat cu mutatul plantelor cu radacini noi in alt mediu ... eu am patit-o si spre norocul meu nu am perdut planta dar radacinile s-au topit toate .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150602
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de monik Lun Feb 15, 2010 2:19 pm

Pai da fetelor acum stiu si eu dr asa e cand nu ai experienta si crezi in celor care se dau priceputi. Si gata nu mai spun nimic altcev ca stiti voi bine ce si cum Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 877508
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53193
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Lorrie Mar Feb 16, 2010 4:46 am

Monik, nu cred ca e nevoie sa arunci cu pietre. Pina la urma, planta a fost in miinile tale. Era decizia ta ce sa faci cu ea. Daca ai facut-o ferfelita, nu e vina nimanui. Fiecare are propria metoda de a salva plantele si fiecare isi spune punctul de vedere. Daca la mine functioneaza o metoda, asta nu inseamna ca va functiona si la tine. Tu alegi ce crezi tu ca e mai bine pentru planta ta. Si inca ceva. Daca zece persoane, scriu zece metode si tu alegi din fiecare metoda cite ceva si le pui impreuna si aplici plantei tale, crede-ma, in vecii vecilor nu vei salva acea planta.

Sper sa nu fie cu suparare, dar am vazut ca tot amintesti de "trecut" si dai cu pietre....Nu cred ca este cazul.

Iti doresc succes cu experimentul.
Lorrie
Lorrie
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 930
Reputatie : 46
Puncte : 52827
Data de inscriere : 23/01/2010
Varsta : 50
Localizare : La capatul lumii

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Dum Feb 28, 2010 5:52 pm

Buna seara tuturor, Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 877508

Iata cateva poze facute astazi... Sa vedeti ce mult au crescut radacinutele acvatice:
Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-1625351qnsd

Phaleanopsis merge tare greu, dar totusi e bine.
Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-164206b50ib

Aici am o alta cattleya, pusa in apa in urma cu doua saptamani:
Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-1643490ytwy

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 80137
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 28, 2010 5:57 pm

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 262682 Superrrrrrrr!!!!!!!!! Asa parca cresti mai cu drag orhidee cand cezi ca mai si cresc. Succes in continuare cu ele!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Dum Feb 28, 2010 6:48 pm

Multumesc Diane! Ale tale cele de la apa ce mai fac?
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 28, 2010 6:56 pm

Nu ai pentru ce este numai meritul tau, ale mele stagneaza, pana acum nimic unele ca pe altele le-am aruncat de mult.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de LENA Lun Mar 01, 2010 4:52 pm

Ce parere aveti daca peste substratul de la phale pun muschi care se gaseste in padure .
Astept parerea voastra .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150602
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 01, 2010 7:05 pm

Daca nu iti este teama de posibila invazie a insectelor care vietuiesc in acel muschi este ok, va mentine umezeala de care au atata nevoie.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Mier Mar 03, 2010 8:40 pm

Lena, eu am pus cateva firicele de sphagnum peste radacinile aeriene, in ideea ca le-ar pastra umede si nu a fost bine. Radacinile aeriene cresc asa, tocmai pentru ca nu doresc umezeala.
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de LENA Joi Mar 04, 2010 10:01 am

Va multumesc , am vrut mai intii parerea voastra inainte sa fac o prostie ci orhile care mi-au ramas .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150602
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de alinafla Sam Mar 06, 2010 11:57 am

felicitari pentru experiment sa aveti radacinute cat mai mari, mai multe si mai sanataoase
alinafla
alinafla
Avansat
Avansat

Mesaje : 225
Reputatie : 11
Puncte : 52363
Data de inscriere : 22/12/2009
Localizare : Medias ,Sibiu

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Sam Mar 06, 2010 12:29 pm

La mine situatia este stationara, nici o schimbare cat de mica, bine am inceput sa ma invat, mai am un lastar de dendro care timp de aproape un an nu a miscat nimic si acum vad ca ii apar si lui doi puiuti.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Lun Mar 08, 2010 8:10 pm

Uitati cat de bine ii merge cattleyei in apa:

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Img-19093577xck

Sper sa nu fi facut o prostie, ca am bagat-o azi la bile...
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de LENA Lun Mar 08, 2010 8:42 pm

Cred ca trebuia sa o lasi in mediul in care era invatata pina ii mai cresteau radacinile ,
Eu am avut o experenta pe care am regretat-o ca am mutat o phala prea de timpuriu in aslt mediu .
Mai asteapta si alte pareri dar parerea mea e sa o muti inapoi pina nu-si perde radacinile .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150602
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Diane Lun Mar 08, 2010 9:11 pm

Arata fantastic noile radacini, sincer nici eu nu as fi mutat-o mai ales ca ii merge atat de bine. Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 793795 Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 770165
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Lorrie Mar Mar 09, 2010 12:58 am

Felicitari, Tilush. Sa ai parte de ea sa te poti bucura si de flori.
Lorrie
Lorrie
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 930
Reputatie : 46
Puncte : 52827
Data de inscriere : 23/01/2010
Varsta : 50
Localizare : La capatul lumii

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de alinafla Joi Mar 11, 2010 6:29 pm

da felicitari sper si eu sa fie bine sa nu fie prea repede cu mutatul Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 546568 Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 793795 Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 904387 o sa fie bine... o sa fie bine...
alinafla
alinafla
Avansat
Avansat

Mesaje : 225
Reputatie : 11
Puncte : 52363
Data de inscriere : 22/12/2009
Localizare : Medias ,Sibiu

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Tilush Joi Mar 11, 2010 7:42 pm

M-am gandit ca e mai bine mutat acum, cand radacinile sunt foarte mici si poate se vor adapta mai usor la noul mediu, fara sa le pierd. Vom vedea...
Tilush
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 55878
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 58
Localizare : Bacau

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de monik Joi Mar 11, 2010 10:52 pm

Iti tin pumnii Tilush, s-ar putea sa ai dreptate. Oricum, bravo tie pentru realizarile de pana acum. A mea a ramas fara ciotuletul de radacina pe care il avea si nu da nici un semn de ceva nou dar frunzele (2 jumate ca sa spun asa) arata bine asa ca mai astept. Nu pare sa moara dar nici nu pare sa evolueze spre bine. Dar asa e ea saraca de aproape un an asa ca nu-mi fac nici probleme dar nici iluzii Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee 546568
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53193
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee Empty Re: Experimet inradacinare phalaenopsis si alte orhidee

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum