Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ingrijire muscata curgatoare

2 participanți

In jos

Ingrijire muscata curgatoare Empty Ingrijire muscata curgatoare

Mesaj Scris de p3tryna Sam Iul 12, 2014 1:25 pm

Buna tuturor!

Incep prin a-mi cere scuze daca nu trebuia sa deschid un nou subiect.
Am cautat acest subiect, dar nu am gasit nimic... Am o muscata curgatoare, rosu inchis cu flori batute; Ingrijire muscata curgatoare Wk1dth
prin mai a dat primii boboci, care au si inflorit. De atunci da boboci, dar se usuca cand sunt inca foarte mici. nu am schimbat nimic, nu stiu de la ce se manifesta asa...

Poate aveti sa imi dati ceva sfaturi. Si la celelalte muscati am observat ca o parte din boboci se usuca. Le ud cam de 2 ori pe saptamana, verific solul cu mana daca e umed nu mai pun apa..

p3tryna
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 35473
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 34
Localizare : Cluj

Sus In jos

Ingrijire muscata curgatoare Empty Re: Ingrijire muscata curgatoare

Mesaj Scris de Victor Sam Iul 12, 2014 5:29 pm

Buna P3tryna! Ingrijire muscata curgatoare 877508 
Bine ai venit pe forumul florilor! Ingrijire muscata curgatoare 923577 
Muscatele trebuiesc tinute la lumina, udate moderat, solul trebuie sa aibe un drenaj bun.
Cauza uscarii bobocilor se datoreaza lipsei nutrientilor sau vegetatiei excesive.Muscatele trebuiesc ciupite, adica ruperea varfurilor plantei.
In felul acesta se stimuleaza inflorirea, practic i se permite plantei sa faca noi flori, fara a-si consuma inutil seva.
Se foloseste un ingrasamant special pentru muscate sau ingrasamant pentru plante cu flori, se administreaza la doua saptamani pe timpul verii.Nu trebuiesc udate cand este excesiv de cald, dimineata sau seara este cel mai indicat.
Sper ca informatiile acestea sa-ti fie de ajutor.
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54347
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum