Forumul Florilor

picaturi lipcioase

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

picaturi lipcioase

Mesaj Scris de cryny la data de Joi Ian 23, 2014 11:42 pm

Buna, sunt noua pe acest forum dar sper sa ma puteti ajuta. Cresc orhidee de vreo 6 ani, le iubesc mult si in timp am tot achizitionat cate una. Acum problema este urmatoarea: Abia ce mi-au inflorit toate si am observat pe frunzele uneia niste picaturi mici lipicioase, de fapt e doar forma de picatura ca nu e umed efectiv. dupa ce am inspectat-o mai atent am observat ca pe flori are niste puncte foarte mici (si foarte multe) care cred eu sint ceva insecte. pe tijele plantei am mai descoperit niste chestii, nici nu stiu um sa le descriu, arata cam ca paduchele testos din ce am vazut pe net ala de e lipit de planta inainte sa faca puf si se sparg la atingere, este clar ceva in ele ca ramane umed pe deget dar nu stiu ce este. Va rog foarte mult daca stiti sa ma indrumati ce as putea face, nu as vrea sa le pierd, anut trecut amtras foarte mult cu ele ca au avut paduchi lanosi si le-a mers tare rau dupa ce le-am tratat, insa acum nici macar nu stiu pentru ce sa le tratez. Scuze pentru postul asa de lung, sper ca m-am facut inteleasa. Va multumesc!

cryny
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 5
Reputatie : 0
Puncte : 13711
Data de inscriere : 23/01/2014
Varsta : 33
Localizare : sibiu

Sus In jos

Re: picaturi lipcioase

Mesaj Scris de Diane la data de Vin Ian 24, 2014 9:21 am

Buna si bun venit pe forum Cryny!    
Din pacate cred ca se repeta povestea avuta anul anterior atat ca acum au un alt soi de paduche. Verifica bine fiecare planta, sterge cu alcool partile lipicioase si elimina paduchii. Orhideele tale nu vor avea de suferit. Sa fie sanatoase si sa te bucure cu florile lor!
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1021950
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Vin Ian 24, 2014 9:56 am

Cred ca te confrunti cu o aceeasi problema... paduchele lanos. Cu o scobitoare cauta sa elimini toti adultii, apoi cu o solutie de spirt, apa si detergent lichid de vase, incerca sa cureti tot: frunze si tije. Schimba scoarta, deoarece paduchii adulti se ascund si in scoarta.
Succes!
Bine ai venit in mijlocul nostru!  
Intre timp vad ca ti-a raspuns si Diane, dar doua pareri nu strica niciodata.  Smile
Daca nu e paduchele testos, pulverizeaza cu tinctura de scortisoara.

Ultima editare efectuata de catre Tilush in Vin Ian 24, 2014 10:09 am, editata de 1 ori

clik pe carte!
Tilush
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 32408
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 52
Localizare : Bacau

Sus In jos

Mesaj Scris de Victor la data de Sam Ian 25, 2014 10:32 am

Buna Cryny si bine ai venit pe forumul nostru!   
Daca nu vezi pe partile afectate ale plantei acea vata specifica paduchilor lanosi,
cu siguranta ai de-a face cu paduchele testos.Picaturile lipicioase nu sunt altceva decat materiile fecale eliminate de paduchi.
Paduchele testos are culoarea brun-roscata si are o carapace de ceara foarte greu penetrabila.La inceput scutul este subtire si poate fi penetrat usor.
In apartamente, generatiile lor sunt succesive, deoarece nu sunt afectati de venirea iernii.Paduchii testosi se hranesc cu seva plantei si in acelasi timp isi injecteaza in planta saliva lor, care este toxica.
Se recomanda un tratament de urgenta, cu un insecticid sistemic si un adjuvant care sa inmoaie carapacea paduchelui.
Insecticide eficiente in combaterea paduchelui testos:
-Actara, confidor, mospilan, callypso.
Unul din aceste produse se combina cu adjuvantul Silvet L.
Tratamentul se poate face atat foliar cit si prin udare.
Adjuvantul este aplicabil numai pentru tramentele foliare(pulverizarea masei foliare)
Sunt necesare trei tratamente succesive la interval de 7-10 zile.
Trebuie sa respectam dozajul de pe prospectul produsului.
Subdozajul creeaza rezistenta atacatorului la aceste insecticide.
Supradozajul duce la intoxicatia plantei.(fitointoxicatie)
Succes!  
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3915
Reputatie : 179
Puncte : 30874
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 61
Localizare : Arges

Sus In jos

Mesaj Scris de cryny la data de Lun Ian 27, 2014 12:18 pm

Multumesc pentru raspunsuri, clar am de a face cu paduchele testos, lanos nu e ca am avut anul trecut si stiu cum arata, asta nu e asa, nu am cum sa indepartez paduchii de pe plante, chiar daca as curata tijele de adulti pe flori au aparut puii cred, care sunt foarte mici si multi, enorm de multi, adica inchipuiti-va o petala care din alba a ajuns aproape maro de la multimea de pui. O sa incerc cu tratamentul recomandat de Victor si sper sa reusesc sa le salvez, ma apuca plansul la gandul ca o sa le pierd.
As mai avea o intrebare, ieri am mai primit in o orhidee, inflorita evident dar cum cine se arde odata cu ciorba sufla si in iaurt, bineinteles ca am luat-o sa studiat si la puricat sa nu cumva sa mai aduca si asta te miri ce, bineinteles ca deocamdata e izolata de celelalte, si am observat pe spatele a doua dintre frunze niste pete (adica destul de multe) maro, micute insa nu stiu ce sunt ca nu seamana cu pozele ce le-am gasit pe net, frunzele arata foarte sanatoase, tari ridicate si au verdele ala sanatos, numai pe spate e problema. Ar fi cazul sa ma panichez si pentru ea sau e doar din cauza conditiilor nefavorabile in care a fost tinuta si o sa isi revina?

cryny
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Lun Ian 27, 2014 2:37 pm

Florile pline de paduchi este simplu sa le elimini chiar daca asta nu-ti face placere. Daca planta va fi sanatoasa va face alte flori. Noutatea sa-ti traiasca si ea sanatoasa! In privinta petelor de pe spatele frunzelor sale greu sa ne dam cu parerea fara sa vedem o poza clara ca sa ne putem da seama ce ar putea sa fie.
Diane
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Victor la data de Lun Ian 27, 2014 5:27 pm

Daca nu sunt daunatori vizibili, petele s-ar putea sa fie de la picaturile de apa care s-au format in urma condensului.
Cum in vara au fost temperaturi foarte ridicate, pe locul unde au fost acele picaturi s-au format acele pete.
Nu ai de ce sa fii ingrijorata.
Cit despre planta atacata de testosi, daca aplici acel tratament vei salva planta.
Daca mai ai alte plante in aceeasi incapere cu cea afectate, este obligatoriu sa aplici tratamentul la toate plantele.
Dupa ce termini cele 3 tratamente se impune inca un tratament cu Champion.
Este un produs cupric(cupru metalic), care are proprietatea de a cicatriza ranile deschise provocate de muscatura toxica a paduchelui.
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3915
Reputatie : 179
Puncte : 30874
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 61
Localizare : Arges

Sus In jos

Mesaj Scris de cryny la data de Lun Ian 27, 2014 11:36 pm

http://imageshack.us/photo/my-images/835/476z.jpg/, asta e poza cu petele maro, nu am reusit sa fac una mai buna, nu sunt daunatori vizibili si petele albe care se vad pe frunze sunt de la apa, doar alea maro nu stiu

cryny
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de cryny la data de Lun Ian 27, 2014 11:40 pm

http://imageshack.us/photo/my-images/18/9yd1.jpg/, si astia sunt puii de pe frunze, nu am reusit sa ii prind mai bine, oricum am taiat deja florile ca astia micii incepusera deja sa creasca si mi-a fost frica, dar stiti ce mi se pare ciudat ca eu i-am descoperit de vineri seara, astazi am inspectat toate florile foarte amanuntit insa nu s-au mutat pe celelalte desi sunt pe acelasi pervaz

cryny
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de cryny la data de Lun Ian 27, 2014 11:44 pm

si asta e o poza cu minuatiile mele inainte de taiere, asta din prim plan a fost cea sacrificata Sad http://imageshack.us/photo/my-images/89/bvno.jpg/

cryny
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Mar Ian 28, 2014 8:08 pm

Superbe! Uneori facem si asemenea sacrificii. Pe flori cred ca a fost o invazie de lanosi minusculi, cam asa arata, mergeau si curatati de pe petale dar ulterior apareau din nou. Petele de sub frunze seamana foarte bine cu urme lasate de melci in urma ospatului.
Diane
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat