Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

probleme oncidium

4 participanți

In jos

probleme oncidium Empty probleme oncidium

Mesaj Scris de andrada Lun Ian 28, 2013 2:46 pm

buna , sunt noua pe forum si ma bucur ca v-am gasit .

sunt un fan inrait al orhideelor si detin 5 phale, 1 mini phale, 1 cymbidium, 1 oncidium.

tututor le merge bine parca inafara de oncidium..............cand l-am luat avea o tija plina de flori, 3 bulbi fara tije si uscati in varf................dupa ce au cazut florile bulbii au inceput sa se increteasca iar frunzele de la al-4 lea bulb de unde era si tija cu florile au inceput sa se ingalbenesca la varfuri..

temperatura in camera este de 17-20 grade, este asezata in fata ferestrei cu orientare vest. udarea o fac cam la 1 saptamana prin scufundarea ghiveciului in apa cam 1 ora.
nu i-am schimbat substratul de cand am luat-o (cam cu 6 luni in urma), pare intradevar inegrit ,la fel si radacinile din ghiveci, doar radacinile ce ies la suprafata sunt verde deschis.oare as putea schimba substratul acum sau sa mai astept pana in primavara?

andrada
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 40785
Data de inscriere : 28/01/2013
Varsta : 40
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de Victor Lun Ian 28, 2013 3:17 pm

Bine ai venit pe forumul florilor, Andrada. probleme oncidium 877508
Sa-ti traiasca orhidutele si sa le vezi inflorite cit mai des! cheers
In legatura cu udarea orhideelor, cred ca ai exagerat cu durata si cu metoda prin cufundare a plantei.
Acum, pe timpul iernii, udarea se face superficial, se uda cit sa umezeasca substratul, mai ales la oncidium.
Pseudobulbii sunt creti pt ca sunt probleme cu masa radiculara, cred ca radacinile sunt afectate si nu are cum sa hraneasca planta.
Ar trebui verificate radacinile, eliminat substratul maruntit si buretii, daca are.
Hidratarea plantei cu deficit de radacini, se poate face prin pulverizari zilnice pe dosul frunzelor cu solutie de Atonik.
O poza cu planta ne-ar ajuta mai mult, am putea face o evaluare mai ampla.
Succes!
Victor
Victor
Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 54357
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 67
Localizare : Arges

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de Diane Lun Ian 28, 2013 5:50 pm

Bun venit pe forumul florilor Andrada! probleme oncidium 923577 probleme oncidium 216110
Era mai indicat ca la achizitionarea plantei sa intri pe forum si sa te interesezi de modul de ingrijire. Udarea....dar acum faptul este consumat. Sa-ti traiasca plantele sanatoase si infloritoare! Mult succes in reabilitarea oncidiumului!


Ultima editare efectuata de catre Diane in Lun Ian 28, 2013 7:17 pm, editata de 1 ori
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de mutzy Lun Ian 28, 2013 6:28 pm

Bine ai venit pe Forumul Florilor, Andrada! probleme oncidium 736473 probleme oncidium 334168
Sa-ti traiasca sanatoase printesele! Asteptam sa ni le prezinti. probleme oncidium 537500
mutzy
mutzy
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 61989
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 68
Localizare : Pitesti

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de andrada Mar Ian 29, 2013 9:45 am

multumesc frumos de intampinare.........

poze cu planta o sa incerc sa pun cat mai repede, sper maine.

diane, stiu ca trebuia sa ma interesez de ingrijirea plantei inainte, insa am primit-o cadou si am ingrijit-o dupa cum am fost sfatuita de la un magazin de flori(am avut incredere in ce mi-au spus fetele de acolo).
o sa va prezint cat de curand printesele mele de care sunt foarte mandra.

victor, o sa ma uit la radacinile oncidiumului si sa indepartez bureti si ce mai are rau pe acolo, dar recunosc ca imi era frica sa umblu la ea, imi pare atat de fragila.

multumesc de ajutor .
o sa revin cu poze.

andrada
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 2
Reputatie : 0
Puncte : 40785
Data de inscriere : 28/01/2013
Varsta : 40
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de Diane Mar Ian 29, 2013 10:51 am

Poze nu vei putea posta decat dupa o saptamana de la inregistrarea ta pe forum dar daca le ai pe net intr-un album foto gen sunphoto sau altceva poti pune lincul pozelor de acolo. Vei fi uimita sa vezi cum cei ce se ocupa de flori in magazinele de specialitate nu au nici cele mai mici cunostinte despre ingrijirea plantelor pe care le comercializeaza.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045430
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

probleme oncidium Empty Re: probleme oncidium

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum