Forumul Florilor

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium

In jos

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium Empty as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Mier Aug 15, 2012 5:13 pm

Bună ziua tuturor iubitorilor de orhidee! Smile
Am reușit sa fac rost de o zi la oraș (mâine mă întorc la țară unde mai stau câteva săptămâni cu plăntuțele mele).
Toate o duc foarte bine și am avut parte pe căldura asta numai de flori şi keiki bounce
Să trec acum la subiect fiindcă nu prea am timp: am primit de la o mătușă 2 Oncidiumuri pe care le luase din Pitești de 2 luni. Plantele sunt destul de bine, le-am mutat în alt compost, una are 3-4 pseudobulbi noi ,iar cealaltă a avut 1 dar s-a rupt în maşină Sad
Mătuşa mea le-a luat de la reduceri şi nu prea mai aveau flori dar a spus că erau cu siguranţă mov la ambele plante deşi pseudobulbi lor nu seamănă (nici frunzele nu prea seamănă). Aş dori să îmi oferiţi câteva secrete sau sfaturi în ceea ce priveşte creşterea lor. Vă mulţumesc Wink
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 164
Reputatie : 11
Puncte : 28914
Data de inscriere : 05/07/2012
Varsta : 33
Localizare : Craiova

Sus In jos

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium Empty Re: as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Mier Aug 15, 2012 5:18 pm

Îmi pare rău că nu am poze căci plantele sunt la ţară şi venirea în Craiova nu era în plan aşa că nu le-am fotografiat.
PS: Le-am mutat fiindcă mă temeam să nu aibă dăunători în compost as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 674151 , rădăcinile şi frunzele se prezintă excelent.
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

Sus In jos

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium Empty Re: as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium

Mesaj Scris de Diane la data de Mier Aug 15, 2012 5:26 pm

S-a scris in topicul dedicat lui cam tot ce era de scris referitor la el. Incearca sa citesti cu rabdare postarile si daca mai ai nelamuriri te asteptam cu intrebari. Sa-ti traiasca sanatosi ! Nu conteaza ca sunt de la reducere. Important este sa se acomodeze la tine.

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1030930
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Mier Aug 15, 2012 6:47 pm

mersi de sfat Diane, o zi placută să ai as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 517524
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Mier Aug 15, 2012 9:15 pm

Cu placere. Multumesc la fel Shine.

as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1030930
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Mier Mar 06, 2013 4:52 pm

Oncidiumul meu are o problema grava cu incretirea frunzelor si fiindca s-au incalcit de tot nu au mai crescut cativa pseudobulbi iar acum dau pui de pe pseudobulbi Suspect
https://redcdn.net/ihimg/photo/my-images/834/dscn3346y.jpg/
https://redcdn.net/ihimg/photo/my-images/7/dscn3348y.jpg/
https://redcdn.net/ihimg/photo/my-images/203/dscn3350f.jpg/
Ce parere aveti ^^ ?
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de mutzy la data de Mier Mar 06, 2013 5:18 pm

Incretirea frunzelor apare cand planta nu este udata suficient sau cand are probleme cu radacinile. Cred ca ar fi bine sa verifici radacinile. Cateodata este muschi la baza pseudobulbilor in mijlocul radacinilor ceea ce face ca sa putrezeasca acestea.

Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 6095
Reputatie : 121
Puncte : 47489
Data de inscriere : 29/01/2011
Varsta : 64
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de Victor la data de Mier Mar 06, 2013 6:10 pm

Nu trebuie sa te ingrijorezi.
Din poze se observa ca planta vegeteaza din plin.
Planta duce lipsa de lumina si nutrienti.
Cind vor ajunge la maturitate, frunzele crete vor avea o evolutie normala, mai ales ca va fi mai multa lumina.
Eu am desfacut un onci, in toamna, l-am divizat si acum a intrat in vegetare, face noi pseudobulbi.
Onci nu este pretentios, are nevoie de lumina, eu l-am obisnuit la lumina directa.
Vara are nevoie de udari mai dese, cam o data pe saptamina.
Acum ti-as recomanda un nutrient pe baza de NPK, in care P (fosfor) sa fie mai mare decit N si K.
Acum poti aplica nutrientul o data pe saptamina.
Succes!

Moderator
Moderator

masculin Mesaje : 3916
Reputatie : 180
Puncte : 39857
Data de inscriere : 21/07/2011
Varsta : 63
Localizare : Arges

Sus In jos

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Mier Mar 06, 2013 6:18 pm

mutzy a scris: Incretirea frunzelor apare cand planta nu este udata suficient sau cand are probleme cu radacinile. Cred ca ar fi bine sa verifici radacinile. Cateodata este muschi la baza pseudobulbilor in mijlocul radacinilor ceea ce face ca sa putrezeasca acestea.
Mutzy, burete nu are fiindca a fost transplantata in toamna de mine si am indepartet bucata aceea dintre radacini as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 866953
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de mutzy la data de Mier Mar 06, 2013 6:25 pm

Ai transplantat-o numai in scoarta?

Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de OrchidShine la data de Joi Mar 07, 2013 5:43 pm

Hmmmm, am transpantat-o intr-un compost special pentru orhidee semi-terestre, cu scoarta marunta si destul perlit. De aceea o ud la 2 saptamani. as dori sa cunosc mai multe despre Oncidium 674151
OrchidShine
OrchidShine
Incepator
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de mutzy la data de Joi Mar 07, 2013 6:20 pm

Daca e plantata intr-un ghiveci transparent poti sa vezi radacinile si este O.K.
Daca nu, poti folosi metoda betigasului. Infigi un bat de frigaruie pana la baza ghiveciului, in dreptul unui orificiu. Ca sa verifici umiditatea, impingi batul cativa centimetri si functie de cat de umed este acesta, uzi sau nu planta.

Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum