Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

2 participanți

In jos

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) Empty Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

Mesaj Scris de diana m Vin Noi 11, 2011 11:03 am

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) S7005118


am primit aceasta planta de la o colega de servici care spune ca se numeste merisorul lui adam,era de 10 cm cand am primito si am tinut-o in paharul cu apa vreo 3 luni Embarassed .de cand am plantat-o nu se mai opreste din crescut si infloreste mereu dar are in permanenta niste miscatori minusculi albi care tot topaie prin pamant si orice am incercat nu m-am scapat de ei...cred k ii place cu ei k nu este afectata de loc dar eu sunt terorizata.nu vreau sa am si in alte ghivece.colega mea are un pom nu prea mare intr-un ghiveci si face mere portocaliu-galbui care zice ea k nu trebuie mancate...acum astept sa vad ai mei cand or ajunge asa.... Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) 2474380249
daca mai are cineva asa ceva v-as ruga sa imi dati cateva informatii despre aceasta planta....multumesc
diana m
diana m
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 45
Reputatie : 4
Puncte : 46739
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 36
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) Empty Re: Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

Mesaj Scris de Diane Vin Noi 11, 2011 11:31 am

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“. Nu este o planta pretentioasa, nu rezista la inghet dar nu ii plac nici temperaturile foarte ridicate, lumina buna, fructele nu sunt comestibile, se formeaza o tufa de cca.30 cm. Se inmulteste prin seminte sau butasi destul de usor. "Topaitorii" sunt de la umiditatea crescuta, nu trebuie sa mentii solul in pemanenta umed. Sa-ti traiasca!
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) Empty Re: Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

Mesaj Scris de diana m Joi Noi 17, 2011 11:46 am

multumesc,este singurul care are si la care nu i se usuca pamantul niciodata.l-am lasat neudat pana la 2 sapt si e tot umed...o sa las solul sa se usuce sa vad daca dispar... Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) 923577 Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) 853267 Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) 2931871781
diana m
diana m
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 45
Reputatie : 4
Puncte : 46739
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 36
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) Empty Re: Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

Mesaj Scris de Diane Joi Noi 17, 2011 12:50 pm

Cu placere.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045710
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam) Empty Re: Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“(merisorul lui adam)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum