Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stimulator radicular indigen din SALCIE

3 participanți

In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de maimai Vin Oct 14, 2011 8:46 pm

Iar am gasit ceva, cica este Hormon pentru inradacinat, este separat pentru garoafe, brazi, cactusi, gerbera, uscate, crizanteme, etc.
Oare pentru formare de keiki la noduri nu e bun?
Am citit undeva de o substanta Keiki pro, care la noi nu se gaseste, si este tot pe baza de hormoni Stimulator radicular indigen din SALCIE 851612
http://www.tuja.hu/catalog/index.php?cPath=304
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68561
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de Diane Sam Oct 15, 2011 9:34 am

Da Marta, exista asa ceva. Am folosit ceva indigen Radistim care nu se mai gaseste sau nu se mai fabrica, oricum a disparut de pe piata. Keiki pro as achizitiona si eu daca s-ar gasi si la noi.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de mishu Dum Oct 16, 2011 8:01 am

O reteta naturala cunoscuta sub denumirea de apa de salcie are acelasi rol. Mod de preparare: Adună o mână de crenguțe proaspete de salcie. Salcia conține o substanță chimică naturală: IBA (acid indolebutyric) care este un bun hormon de înrădăcinare. Taie crenguțele de salcie în bucăți de 10 cm. Ca să faci 2 litri de hormon de înrădăcinare ai nevoie cam de o cană plină de bucați de crenguțe de salcie. Pune bucățile de crenguțe de salcie într-un vas cu 2 litri de apă fierbinte (fiartă) si lasă-le peste noapte. Cu cât sunt lăsate mai mult în acest "ceai" cu atât eliberează mai mult IBA în apă. Depozitează apoi această apă cu hormon de înrădăcinare în frigider într-un vas sigilat. Lasă tulpina butașilor să se îmbibe peste noapte înainte de a-i pune în pământ. IBA se va infuza în scoarţă şi tulpină încurajand înrădăcinarea şi inhibând fungii, bacteriile şi bolile virale. Stimulator radicular indigen din SALCIE 80137
mishu
mishu
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 156
Reputatie : 10
Puncte : 48240
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 50
Localizare : Undeva in vestul Romaniei

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de Diane Dum Oct 16, 2011 10:29 am

Multumim Mishu pentru reteta. Desi cunosc de mult aceasta reteta sincer nu m-am invrednicit sa o fac niciodata. Poate o sa incerc sa experimentez personal sa vad eficienta.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de maimai Lun Oct 17, 2011 6:00 pm

Super reteta, salcie am in gradina, nu e greu de procurat, numai la noduri cum se pune solutia?
Ma refer la Phale, eu vreau sa incerc sa iasa keiki la vreun nod, ai incercat?
Scrii de butasi, oare la bucati de tija te referi? Stimulator radicular indigen din SALCIE 851612
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68561
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de mishu Lun Oct 17, 2011 7:23 pm

Martha, solutia este pentru inradacinatul ”clasic”. Cine mi-a sugerat reteta nu a incercat pe tije florale, probabil incearca cu o bucata de vata infasurata in jurul locului de interes.
mishu
mishu
Incepator
Incepator

masculin Mesaje : 156
Reputatie : 10
Puncte : 48240
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 50
Localizare : Undeva in vestul Romaniei

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de Diane Lun Oct 17, 2011 7:33 pm

Solutia este o "aspirina" naturala, nu stiu daca ar face bine pe noduri....
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de maimai Lun Oct 17, 2011 8:24 pm

Hm, nu vreau sa risc, numai daca e sigura metoda.
Si mai precis la care a mers cu inradacinatul, care plante, frunze de viorele, sau la ce sa ma gandesc?
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68561
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de Diane Lun Oct 17, 2011 8:45 pm

Marta eu personal nu am incercat. Urmeaza sa experimentam.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Stimulator radicular indigen din SALCIE Empty Re: Stimulator radicular indigen din SALCIE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum