Forumul Florilor

Guzmania

In jos

Guzmania Empty Guzmania

Mesaj Scris de Ciprian edelweiss la data de Sam Mar 05, 2011 12:09 pm

Acum cativa ani i-am daruit sotiei o frumusete de guzmanie cu o floare imensa.In timp floarea a inceput sa se usuce si a facut o puzderie de pui.Am separat puii de floarea mama iar acestia au crescut mari si frumosi.Problema este ca deja au o varsta de 3 ani si nu au de gand sa faca floare. Am auzit ca singurul stimulent pentru inflorire ar fi etilena gaz. HELP PLS!!!
Ciprian edelweiss
Ciprian edelweiss
Membru nou
Membru  nou

masculin Mesaje : 21
Reputatie : 1
Puncte : 33338
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 41
Localizare : Vulcan Hd

Sus In jos

Guzmania Empty Re: Guzmania

Mesaj Scris de maimai la data de Sam Mar 05, 2011 12:12 pm

Guzmania 851612 interesant tratament pentru o planta, cauti gaz?
Sau sfaturi? Guzmania 745339

maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 53831
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 40
Localizare : Arad

Sus In jos

Mesaj Scris de maimai la data de Sam Mar 05, 2011 12:14 pm

Revin, am si eu una de la soacra mea, cu frunze sidefii, am despartit-o, nu mai avea loc in ghiveci de puiuti.
II pui apa in mijloc?
Sau cum o uzi?
La mine inca nu a inflorit, dar la vecina mea da, ea ii pune apa in mijloc

maimai

Sus In jos

Mesaj Scris de Ciprian edelweiss la data de Sam Mar 05, 2011 12:16 pm

Sad tocmai asta e ca nu vreau sa imi "gazez" florile Guzmania 351532

Ultima editare efectuata de catre Ciprian edelweiss in Sam Mar 05, 2011 12:27 pm, editata de 1 ori
Ciprian edelweiss
Ciprian edelweiss
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Ciprian edelweiss la data de Sam Mar 05, 2011 12:18 pm

se pune apa in mijloc si se curata eventualele depuneri din ea
Ciprian edelweiss
Ciprian edelweiss
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de maimai la data de Sam Mar 05, 2011 12:20 pm

Mai caut si eu informatii, m-ai facut curioasa, am avut impresia ca nu-mi infloreste ca are prea mult spatiu in ghiveci si mai trebuie sa creasca pale

maimai

Sus In jos

Mesaj Scris de Ciprian edelweiss la data de Sam Mar 05, 2011 12:22 pm

Imi este ciuda pentru ca la prietenii mei care abia isi aduc aminte ca mai au si flori a inflorit. Iar la mine care le dadacesc nu vor sa infloreasca Guzmania 851612
Ciprian edelweiss
Ciprian edelweiss
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Ciprian edelweiss la data de Sam Mar 05, 2011 12:26 pm

Am citit undeva ca trebuie sa pun doua mere foarte coape langa ea si astfel se elimina etilena si....blablabla. Am facut si chestia asta si zero rezultate! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Ciprian edelweiss
Ciprian edelweiss
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de maimai la data de Sam Mar 05, 2011 4:42 pm

Interesant, iar cu dadacitul asa e, eu la orhideele altor persoane vad, indiferenta face 3-4 tije, nu 1 ca si la mine Laughing

maimai

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Sam Mar 05, 2011 8:22 pm

Nici a mea nu a inflorit anul asta... Dar eu inca mai sper! Smile

Guzmania 192002orhimic
     clik pe carte!
Tilush
Tilush

feminin Mesaje : 2698
Reputatie : 169
Puncte : 41368
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 54
Localizare : Bacau

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mier Aug 03, 2011 10:34 am

(Buna ziua tuturor!) Postez pentru prima oara pe acest forum, incepand din pacate cu stangul (vin cu o problema a guzmaniei mele). Daca ati citit paranteza, ati inteles de existenta unei probleme, dar adaug ca e grava si ca nu stiu cum o pot solutiona. Este prima si singura planta pe care nu am reusit sa o intretin (si am altele apreciate ca fiind mult mai pretentioase)...
O sa va spun, pe scurt, povestea ei. Guzmania primita era deja inflorita (floarea era rosie, sau, mai bine zis frunzele, caci am citit ca floarea este mica si nu este in general dorita, pentru ca aduce rapid ofilirea). Nu peste mult timp i-a dat si un puiut. In mod similar tuturor guzmaniilor, floarea-mama s-a ofilit, puiul ei a ajuns aproape jumatate din planta-mama si l-am desprins cred ca fara radacini. In apa insa am asteptat sa i se dezvolte radacinile, apoi l-am pus in pamant pentru suculente, cactusi, pe baza de turba si cu putin nisip, asa cum am citit ca se procedeaza. Toate bune si frumoase, planta era verde, dar parca stagna din crestere. De cand am scos-o din apa nu a crescut deloc. De fapt, tot cat era in apa a facut si un puiut. Eram incantat ca vor creste impreuna, asa ca le-am pus pe amandoua (noua mama si puiul) in substratul alcatuit din ingredientele mai sus mentionate. Dar, cum am mai spus, mama nu crestea, insa puiul DA. Singurul lucru la care nu m-am gandit (poate or mai fi fost si altele, dar greseala asta o vad acum) a fost ca nu avea lumina. Locul era umbrit de nucii din fata camerei mele (stau la bloc, nu la curte). Apoi, nu mi-am dat seama cu ce am gresit. Apa i-am pus in rozeta, care, repet, era foarte mica (practic mama era si ea un puiut in crestere). Nu puneam tone, ci asteptam, exact asa cum am vazut ca se procedeaza. Din cand in cand mai puneam si apa direct pe sol (nu stiu daca e corect, dar unii asa procedeaza)... Planta verde a ramas, dar mica. M-am gandit s-o mut intr-un loc in care sa-si revina si sa creasca. Am schimbat locul umbrit in unul luminos, apoi cu unul in soare direct, am lasat-o doar o ora-doua acolo, caci ulterior am aflat ca i se brunifica frunzele si se ofileste, apoi am mutat-o la umbra iarasi, langa alte plante care tocmai infloreau, crezand ca o sa-si intre in ritm intr-un microclimat in care sa se adapteze, iar alaturi de alte plante inflorite, sa fie si ea impulsionata sa creasca macar (who knows?!) - nimic nici aici, ba chiar chiar incepea sa se ofileasca. Alarma! Am transplantat-o, am scos-o din pamant sa prinda mai multe radacini in apa, caci avea putine, iar puiul niciuna... Apoi, dupa ce am vazut ca nu facea nicio radacina, am pus-o in amestecul ideal de pamant de pe internet: nisip, pamant pe baza de turba, si chiar mixate aceste doua ingrediente cu putin pamant de orhidee (pe ambalaj zicea ca e si pentru epifite - ca guzmania). Asta s-a intamplat ieri, 2 august 2011. Un singur lucru mai am de spus: pentru mine pare paradoxal: se ofileste si frunzele prind o nuanta brun-maronie, deci pare ca are prea putina apa (plus ca e uscata), pe de alta parte, am citit ca daca la baza rozetei apar pete negre, sa suspendam udatul (la mine la baza rozetei sunt pete maro, atat la mama cat si la pui). Sper ca o sa deosebiti mama de pui, ambii sunt mici, nedezvoltati, si, din cate vad, pe moarte. Aaa, de asemenea, mai vreau sa stiu daca invelirea mamei si puiului intr-o punga de plastic inchisa, cu un mar copt inauntru (care scria undeva ca elibereaza etilena si planta isi revine) functioneaza...?! Atasez si cateva poze din doua etape diferite ale vietii guzmaniei pentru a vedea diferentele si a judeca corect. In ultimul rand, sper ca scrisul cu litera mare nu v-a ofensat, asa cum am citit in paginile voastre, asa sunt eu obisnuit. Oricum, mesajul vi l-am trimis cu inima deschisa si sper sa fie primit la fel. Multumiri sincere!

Asaaa, acestea-s pozele:
Guzmania Img5893resize.th Guzmania Img5894resize.th Guzmania Img5895resize.th Guzmania Img5896resize.th

In aceste patru fotografii, planta este verde, puiul creste, dar frunzele raman cu un strat alb pe ele (sunt uscate, cred...).
Guzmania Img6175resize.th Guzmania Img6176resize.th Guzmania Img6179resize.th Guzmania Img6181resize.th Guzmania Img6182resize.th Guzmania Img6183resize.th
In ultimele sase fotografii, planta este aproape ofilita, si spre deosebire de primele patru poze, unde stagna din crestere, aici suporta un regres groaznic: frunzele se ofilesc, petele maro de la baza rozetei le-ati vazut clar in ultimele doua poze...
Sper sa primesc un raspuns cat mai repede posibil.
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

masculin Mesaje : 18
Reputatie : 0
Puncte : 31736
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mier Aug 03, 2011 10:35 am

Din cate observ, pozele nu pot fi vizualizate. Ce pot face?!
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Mier Aug 03, 2011 1:41 pm

Bun venit pe forumul florilor Popa Adrian! Guzmania 923577 Guzmania 216110
Imi pare rau pentru problemele cu guzmania. Cu punga si marul n-am incercat , etilena degajata de mar favorizeaza inflorirea dar nu stiu daca si refacerea plantei. Pozele nu se vad de loc.
http://forumul-florilor.forumgratuit.ro/t532-cum-punem-fotografii-in-mesajele-noastre-nr2
aici gasesti instructiuni pentru postarea pozelor in mesaj.

Guzmania 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1030910
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mier Aug 03, 2011 3:23 pm

Catre administratorul si moderatorul forumului, Diane:
Solicit mai multe informatii legate de mesajul primit cand am incercat sa trimit fotografiile care mi-ati spus ca nu se vad: "New members are not allowed to post external links or emails for 7 days. Please contact the forum administrator for more information."
Astazi este ziua inregistrarii mele pe site si este rezultatul incercarilor de a-mi "resuscita" guzmania. Primul meu mesaj este pe aceeasi pagina pe care-l voi posta si pe acesta. Presupun ca din povestea mea lunga ati inteles esentialul, dar, asa cum ati spus, fotografiile nu se vedeau deloc si numai cu ajutorul lor imi puteati sugera ceva legat de masurile pe care ar trebui sa le iau. Iata ca am consultat link-ul pe care mi l-ati trimis, pentru a putea posta si poze pe forum, dar urgenta postarii lor este oprita de acest mesaj; sapte zile pot fi astfel decisive guzmaniei mele.
Nu va ofensez si nu va trag la raspundere pentru el (mesaj), dar v-as intreba daca nu se poate face vreo concesie sau sa-mi explicati mai detaliat rostul acestui mesaj, caci fara poze inteleg ca nu-mi puteti da sfaturi referitoare la situatia guzmaniei.

Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Joi Aug 04, 2011 7:43 pm

Adrian cu scuzele de rigoare am rezolvat problema. Fain avatar! Acum asteapta sfaturile, sper sa soseasca. Inca ceva daca mai aveti probleme la postarea pozelor ele pot fi incarcate de ex. in Photobucket si postati pe forum lincul catre albumul vostru de poze.

Guzmania 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi_borza la data de Joi Aug 04, 2011 11:17 pm

Adrian, ai o infectie acolo. Fungica sau bacteriana, nu stiu exact, dar e foarte grav. Sunt reticent in ceea ce priveste sansele ei. Cat despre acel material alb de pe frunze, nu se vad prea bine pozele, dar nu cumva sunt minerale depuse din cauza apei dure?

Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 33667
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Vin Aug 05, 2011 10:00 am

Gabi, nu stiu in ce masura ar putea fi asta. Din cate imi aduc aminte, in ghiveciul violetei de parma am observat doua insecte mici, cu pui (probabil) si mai mici. Puii erau de un alb spalacit, iar insectele-mama gri cu dungi negre (cel putin asa imi amintesc). Dar acolo stiu ca e pentru ca pamantul a fost imbibat cu apa si nelasat sa se usuce intre udari. Acest fenomen a fost la violeta de parma (africana), dar nu stiu daca si la guzmanie. Altceva insa nu are ce sa fie tinand cont de culoarea speciala a partii uscate de la baza, petele maro, textura uscata.
In concluzie, tu imi spui sa actionez repede cu un fungicid sau insecticid ca sa nu o pierd, iar Diane imi recomanda sa o las sa se acomodeze in noul substrat, sa mai "uit" de ea, ca poate atentia mea exagerata a cauzat si excesele care au adus-o in starea asta... Guzmania 308838. Conflict de idei sau o nepotrivire intamplatoare? Evident ca cea de-a doua, caci ambii ati avut cele mai bune ganduri in a ma sprijini, drept pentru care va multumesc, dar nu ma lasati asa...
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Vin Aug 05, 2011 10:01 am

Daca pozele nu se vad prea bine, e doar pentru ca nu le-ati vizualizat la intreaga lor rezolutie. Dati click pe fiecare!

:::ADMIN::: Atentie la dublu post!
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi_borza la data de Vin Aug 05, 2011 11:55 am

Adrian, eu ti-am spus parerea mea, din ce vad in poze. Nu am guzmania, si de aceea am zis ca o sa-mi spun doar parerea. Oricum zonele acelea maronii nu sunt de bun augur, orice planta ar fi! Si de obicei apar in bolile care ti le-am spus mai sus.
Pozele sunt neclare, oricat le-ai mari. Folosesti functia "macro" cand faci poze de aproape? Nu pot sa imi dau seama ce sunt acele depuneri albe.

Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 33667
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Vin Aug 05, 2011 12:02 pm

Cred ca ar trebui sa stropesti cu Aliette, un antifungic... si sa nu o mai uzi asa mult. Apa i-o administrezi prin umplerea periodica a rozetei centrale. Aceasta trebuie completata mereu, astfel incat, sa nu ramana niciodata goala. Excesul de umiditate in sol poate fi foarte periculos, de aceea trebuie udata in cantitati foarte mici. Eu pamantul il ud foarte rar.
Si lipsa fierului duce la uscarea frunzelor, de aceea este foarte important ca la cateva luni sa pui ingrasamant.
Ai nevoie de mult noroc, in recuperarea ei... Bafta!

Guzmania 192002orhimic
     clik pe carte!
Tilush
Tilush

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Joi Aug 11, 2011 9:49 am

Revin cu o intrebare dupa o perioada de cateva zile in care nu am mai postat (caci, din fericire pentru mine si pentru plantele mele, nu a mai fost cazul). Dar acum, dupa cum va reiesi din intrebare, este cazul Smile : Am invelit intr-o punga de plastic transparent (ca sa poata asimila lumina si sa se realizeze fotosinteza) guzmania, apoi clasicul mar copt; sper sa dea rezultate in eliberarea etilenei, care, cu toate ca nu stiu daca ajuta la revenirea plantei din starea ei muribunda (pozele le puteti vedea ceva mai sus fata de mesajul pe care-l trimit acum) ci doar la inflorire..., astept sa vad rezultatul actiunii mele. Si intrebarea este: Cat timp va sta acolo planta pentru a incerca sa-si revina (nu am nici cea mai vaga idee)?
Iar pentru Tilush, daca-mi poate spune, unde pot gasi Aliette, acel antifungic pe care mi l-a recomandat? Si ce ingrasamant (mai exact: numele) sa folosesc? Si mai exact la ce interval sa i-l administrez?
Multumesc, iar subiectul este deschis, asa ca va puteti pronunta cu totii in cazul guzmaniei mele.
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Joi Aug 11, 2011 10:09 am

Parerea mea sincera sa lasi planta in pace fara punga si mar, s-ar putea sa ai surpriza sa mucegaiasca sau sa putrezeasca, lasa sa-si urmeze cursul firesc fara sa o fortezi. Aliette gasesti la farmaciile fito sanitare.

Guzmania 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Joi Aug 11, 2011 10:12 am

Am decis sa postez aici mesajul legat nu de guzmanie, dar tot de o bromelie: Aechmea Fasciata (m-astept sa existe cativa care sa creasca acest tip de bromelie, caci se spune ca e mai comun si mai des cultivat decat guzmania). Cand am transplantat-o (stiu ca nu se procedeaza asa; in cazul ei se evita transplantarea), am decis s-o reimprospatez (era de fapt planta mamei mele si m-am amestecat putin in gospodaria ei) - si vad ca bine am facut. Caci am mixat pamant de gradina cu substrat de orhidee (asa cum se si cerea, cel putin din cate am citit) fara nisip, si m-am speriat groaznic (nu pentru mine sau emotiile mele din acel moment, ci pentru planta - putea suferi) cand, la transplantare, scotand-o usor din substratul ei in care prinsese radacini multe si dese, mi-a trecut prin fata un fel de gandac portocaliu (imaginea a fost de o secunda, asa ca sa nu va asteptati la marea acuratete a descrierii mele) foarte rapid, dar si inzestrat cu aripi, care tot misuna pe sub pamant; pe planta insa semnele de suferinta datorate actiunii parazitului nu apareau, era perfect normala, cu exceptia - caci mereu exista un "dar" - unor pete circulare foarte mici si rosii doar la varful unei singure frunze - din zecile pe care le are, planta fiind mare si dezvoltata, dar neinflorita.
Statea la un loc nu partial, ar fi putin spus, ci total umbrit; cum am spus am transplantat-o si am pus-o intr-un loc unde-mi tin si orhideele si guzmania (acum ea fiind intr-o punga de plastic, dupa cum v-am spus si in mesajul de mai sus), adica la lumina indirecta, partiala, filtrata.
Dar am omis ceva de importanta majora: planta avea un pui (totul e direct proportional, fata de guzmania mea mica si nedezvoltata, aechmea e de zece ori mai mare, la fel si puiul). Era inalt cat planta-mama, asa ca am decis sa-l desprind, cu greutate, caci nu avea radacini (l-am desprins cu cutterul), si jos, tulpina lui din partea bazala, de sub pamant, se prelungise in cea a mamei, formand litera U (sper ca va puteti imagina). Acum mama e bine, la lumina, iar puiul in apa, la prins radacini. Dar o frunza de la baza care era in apa s-a ofilit, si am desprins-o cu tot cu un strat subtire, si el de asemenea vestejit.
Intrebari: nu am.
Sfaturi: astept.
Sincere multumiri!
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Joi Aug 11, 2011 11:06 am

Il poti cumpara din magazinele fito-sanitare sau pe net, de exemplu: http://www.blondyromania.ro/pharm.php?type=funghicide&
Ca ingrasamant, eu am folosit pe cel de orhidee, dar sunt convinsa ca merge orice alt inrasamant. Guzmania nu este deloc pretentioasa, doar ai avut tu ghinion.

Guzmania 192002orhimic
     clik pe carte!
Tilush
Tilush

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mar Aug 16, 2011 11:41 am

Revin pe forum cu intrebari (am atatea ca nu cred ca am sa-l mai parasesc vreodata):
Am lasat guzmania cateva zile intr-o punga de plastic cu un mar inauntru (exact cum mi-a zis Diane sa NU fac, fiind posibila putrezirea plantei), si situatia nu s-a schimbat nici in bine, nici in rau. Planta e la fel... in starea ei muribunda. Astazi am scos-o, marul era moale (semn ca a eliberat etilena?!).
Tilush, mi-ai recomandat sa folosesc ingrasamant (de orhidee mai exact) (sau, cel putin m-ai informat ca tu il folosesti)... As vrea sa-mi spui si de cantitatea in care trebuie sa-l folosesc (presupun ca o solutie apoasa de ingrasamant este ideea). Il am de la marca AGRO.
Legat de apa, am transplantat-o pe 2 august si nu am udat-o de atunci. Mi-e teama de putrezire. Diane spune ca petele maro de la baza sunt de la umiditatea excesiva. Si cred ca asa si e, fiindca de cand n-am mai udat-o, nu se mai ofileste, in schimb cand o inecam in apa se supara si regresa.
Legat de ceea ce am spus despre Aechmea Fasciata in randurile din mesajul de mai sus, sa inteleg ca nu creste nimeni? Sau faptul ca l-am postat la rubrica "Guzmania" nu e-n regula?
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Diane la data de Mar Aug 16, 2011 11:49 am

Buna Adrian! Cu punga ai avut noroc in sensul ca a evitat deshidratarea avand in vedere ca nu ai udat-o de atata vreme, uda cate putin de cate ori vezi ca pamantul este bine uscat. Fertilizantul iti indica pe eticheta modul de folosire si concentratia, respecta ce scrie acolo. Ai facut bine postand aici despre aechmea, am avut, nu mai am, ingrijirea ca si la guzmania.

Guzmania 16ldw7k
Diane
Diane
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Mar Aug 16, 2011 12:18 pm

Tot pe cel de la Agro il folosesc si eu, pentru ca altul nu mai stau sa pregatesc, doar pt o singura guzmania. Alta data pun un ingrasamant 20-20-20... depinde ce folosesc la momentul respectiv. In ceea ce priveste guzmania ta, eu zic sa nu te grabesti cu ingrasamantul, pana nu o vezi recuperata. Asa cum ti-a spus Diane... cat mai putina apa!
Si planta mea are pete ruginii, de cand am separat-o de mama. Cica as fi facut operatia asta mult prea devreme... Acum totul e ok.

Guzmania 192002orhimic
     clik pe carte!
Tilush
Tilush

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mar Aug 16, 2011 12:30 pm

Si in ce masura sa-l folosesc? Sa stropesc planta cu o solutie apoasa de ingrasamant? Daca da, in ce raport sa-l diluez? Sa pun in farfurioara cate putin si sa-si ia ea cat are nevoie? Sau la fiecare udare (care, am inteles, sa fie rara si sa folosesc putina apa) sa adaug si o picatura de ingrasamant in apa de udare? Folosesc apa necalcaroasa, plata, uneori si de ploaie.
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos

Mesaj Scris de Tilush la data de Mar Aug 16, 2011 12:45 pm

Un capac la 2 l apa, direct pe sol si doar o data / luna. In rest, pui apa doar in rozeta centrala.

Guzmania 192002orhimic
     clik pe carte!
Tilush
Tilush

Sus In jos

Mesaj Scris de Popa Adrian la data de Mar Aug 16, 2011 12:51 pm

Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Promptitudinea conteaza.
Popa Adrian
Popa Adrian
Membru nou
Membru  nou

Sus In jos