Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ajutor phale

+9
LENA
Tilush
Camik
mutzy
olga
maimai
Mikaela
Diane
alina
13 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Ajutor phale - Pagina 3 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de gabi_borza Joi Iun 23, 2011 8:24 pm

Nu stiu ce sa zic, pentru ca nu stiu ce simptome au avut. Le-au putrezit radacinile?
gabi_borza
gabi_borza
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 48177
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 3 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de maimai Joi Iun 23, 2011 11:46 pm

Pai au inceput sa se ofileasca florile rand pe rand, nu mi s-a parut suspect, apoi au inceput sa se ingalbeneasca frunzele, 1-2 hai sa zic ca a fost ok, apoi toate, au ramas fara frunze, deja cand erau fara flori m-am uitat la radacini, mi s-au parut ok, atat ca am vazut ganganiile alea mici si albe care misunau cu viteza, am crezut ca ele au facut ravagii, am spalat cu apa calda, am curata de radacinile uscate si distruse, i-am pus substrat nou si am asteptat, peste 1luna 2 am vazut ca tot mai multe musculite apar in jurul ghivecelor, deci era prea multa umezeala, si eu nu le udam, pentru ca nu aveau frunze ce sa foloseasca apa, numai radacinile, le-am stropit cu Atonik si am asteptat, dar cand m-am uitat in ghiveci din nou, toate radacinile erau putrezite, au ramas doar niste cioturi si le-am aruncat.
Era pelorica verde, cea visinie si cea alba cu pete visinii, toate de la Obi, toate duse Ajutor phale - Pagina 3 351532
Ce mi-am luat din alte locui sunt bine merci, chiar si cele reanimate de la reduceri, astea erau la pret intreg, cu 2 tije fiercare la momentul achizitiei, eu nu-mi explic Ajutor phale - Pagina 3 851612 dar asta e, mai si pierdem din ele.
maimai
maimai
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1707
Reputatie : 24
Puncte : 68341
Data de inscriere : 11/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Arad

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 3 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de gabi_borza Vin Iun 24, 2011 12:04 am

Inseamna ca le-au udat "bine", daca au cazut frunzele si radacinile erau inca bune. Eu am fost intr-o zi la Baumax, si intamplator am nimerit cand personalul de acolo uda orhideele. Niciuna nu a ramas fara apa in colet!!! I-am spus doamnei care le uda ca nu e bine sa stea apa in colet, ca putrezesc. Raspunsul ei a fost "Stiu!" si si-a continuat treaba! Depinde foarte mult personalul din magazin, daca e macar putin interesat de soarta plantelor.
gabi_borza
gabi_borza
Avansat
Avansat

masculin Mesaje : 210
Reputatie : 11
Puncte : 48177
Data de inscriere : 07/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Orastie/ Cluj-Napoca

Sus In jos

Ajutor phale - Pagina 3 Empty Re: Ajutor phale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum