Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gasirea Dieffenbachiei

4 participanți

In jos

Gasirea Dieffenbachiei Empty Gasirea Dieffenbachiei

Mesaj Scris de deyutza Vin Ian 28, 2011 10:45 pm

Ei fetelor sa va spun o povestioara care am trait-o eu cu acesta plantuta. Intr-o seara plecam pana afara si cand sa ies din scara blocului undeva intr-un colt era pusa o floricica din asta, fara ghiveci, inalta cam 1,5 m si cum am vazut-o mi-am zis gata o i-au. Am dus-o acasa, m-am dus si am cumparat un ghiveci si niste pamant ca sa pun pe langa si am plantat-o. Ea evolueaza frumos i-au dat vreo 2 frunze de cand o am eu insa o jumatate din ea, poate si mai bine nu are frunze si am vazut ca ale voastre au. Ce ma sfatuiti sa fac? Eu ma gandeam sa tai varful si sa-l pun in apa. M-am gandit bine?
deyutza
deyutza
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 152
Reputatie : 11
Puncte : 51617
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Gasirea Dieffenbachiei Empty Re: Gasirea Dieffenbachiei

Mesaj Scris de Diane Sam Ian 29, 2011 8:25 am

Da Deya, te-ai gandit foarte bine, altfel asa golasa ramane, restul plantei il lasi in pace ca poate ramifica sau macar or sa ii creasca pui de jos, am zarit-o intr-o poza de-a ta, mie imi place si asa de ea. Inca ceva, cu cat este mai groasa tulpina cu atat este mai frumoasa si mai rezistenta planta, in partea de sus ii vor da alte frunze si va fi foarte frumoasa.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Gasirea Dieffenbachiei Empty Re: Gasirea Dieffenbachiei

Mesaj Scris de Camik Sam Ian 29, 2011 3:49 pm

Deya ,varful pe care l-ai taiat ,il pui in apa dar sa ii tai si lui varful .Asa o sa-ti creasca ramificat inca de jos si o sa ai o tufa f. bogata.
Gasirea Dieffenbachiei P2901111530.th
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52128
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

Gasirea Dieffenbachiei Empty Re: Gasirea Dieffenbachiei

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 28, 2011 4:17 pm

Fetele, m-ati convins! Este superba planta asta. Are mami si a vrut sa mi-o dea din lipsa de spatiu, inca e mica (vreo 3-4 frunze), dar am refuzat tot din lipsa de spatiu, acum insa, e alta poveste. Cu siguranta i-o iau, dar ii las in schimb un varf de dracaena deremensis. Asa facem noi, schimb de flori. Va pup cu drag si va multumesc pt toate informatiile care le-ati postat aici pt ca m-ati ajutat sa inteleg ca ii pot gasi repede un loc la mine in casa si as putea sa o ingrijesc bine. Gasirea Dieffenbachiei 68216
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49357
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

Gasirea Dieffenbachiei Empty Re: Gasirea Dieffenbachiei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum