Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

2 participanți

In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de sarselia Vin Dec 18, 2009 7:19 pm

Adasonia digitata sau mai bine zis Baobab-ul este un unul dintre cei mai vechi copaci de pe Terra. Unii spun ca ar avea 3000 iar altii ca ar avea 5000 de ani de existenta pe planeta noastra.
Este un copac tropical intalnit adeseori in Africa si de aceea ii place o atmosfera uscata si in plin soare.
Poate fi folosit si pentru a fi crescut ca si bonsai.
Anul acesta in vara mi-am cumparat cateva seminte dar nu am crezut ca pana la urma vor germina.
Ce-i drept din 10 seminte mi-au germinat 3 dar am fost multumita pentru ca a fost un experiment si pentru mine.
Asa arata in toamna imediat dupa ce l-am adus in casa unul dintre ei:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Baobab#5395520473548075234

Momentan nu are frumusetea rasei din care face parte pentru ca este un puiut.
Citeam si pe Internet ca in stadiul de crestere este chiar lipsit de frumusete si asa si este.Frunzele sunt ca si ale unui copac oarecare de pe marginea drumului iar trunchiul subtire nu aduce nimic fata de cel care ii au cei mai batrani.
Au suferit un pic in momentul in care i-am adus in casa pentru ca lor le place caldura si cum la un moment dat in toamna s-a facut brusc frig s-au suparat si le-au cazut toate frunzele.
Acum stau pe pervazul unui geam orientat spre sud iar dedesubt de ei este caloriferul.
Am observat ca de cand i-am mutat acolo au inceput incet-incet sa le apara si frunzele.
Un altul care sta numai in fata geamului si sursa de caldura fiind un pic mai departe de el nu a intrat inca in vegetatie lucru care ma face sa ma gandesc ca le place foarte mult caldura.
De udat nu ii prea ud atata doar ca ii pulverizez zilnic.
E si pentru mine ceva nou si un experiment care as spera sa fie cu succes.
As fi tare curioasa cand va fi momentul in care vor incepe sa-si ingroase trunchiul si sa semene cat de cat cu strabunii lor.
Va voi tine la curent cu evolutia lor.

:D
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52453
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Re: Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Dec 18, 2009 7:32 pm

http://www.plantzafrica.com/plantab/adansondigit.htm
Aici gasesti un material despre acest arbore si istoricul lui.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Re: Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de sarselia Vin Dec 18, 2009 7:35 pm

Multumesc mult Diane.
vroiam si eu sa postez acest link numai ca nu stiam daca se poate sau nu.
Sper sa nu ma scoata afara din casa experimentul meu...adica sa nu se faca atat de mare incat sa nu mai ai loc de el!
:D
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52453
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Re: Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de Diane Vin Dec 18, 2009 7:40 pm

Daca se poate cultiva ca si bonsai nu va fi o problema daca vei folosi pe el foarfeca de gradina, acum depinde de tine cat vrei sa il lasi sa creasca, desi nu vei avea atatea zile ca sa il vezi la fel de mare ca pe cel din poze. :D
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Re: Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de sarselia Vin Dec 18, 2009 9:09 pm

Poate doar urmasii urmasilor urmasilor mei....
nu o sa le las conturi in banca ci un baobab...
ce or sa ma mai iubeasca, nu? :D
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52453
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor Empty Re: Adansonia digitata- Baobab forumul-florilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum