Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STRELITZIA REGINAE

+2
Lorrie
Andreea
6 participanți

In jos

STRELITZIA REGINAE Empty STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Lun Iul 26, 2010 10:43 pm

Strelitzia reginae sau Pasarea Paradisului a fost introdusa in Europa in 1773, odata cu un transport de specimene florale pentru Royal Botanical Garden a regelui George al III-lea. Floarea a fost denumita dupa numele sotiei regelui, regina Charlotte de Mecklenburg-Strelitz (Strelitzia).
Aceasta planta, de o frumusete tulburatoare, este originara din Africa de Sud unde traieste pe langa rauri dar a fost aclimatizata pe peste tot pe glob unde conditiile de mediu sunt propice - a devenit o emblema neoficiala a orasului Los Angeles - si poate fi crescuta cu succes chiar si intr-un apartament daca ii asigurati conditiile de care are nevoie.
Strelitzia este recunoscuta prin forma unica a florilor ,care este asemanatoare cu capul unei pasari, si nu oricare, ci cu pasarea paradisului, datorita culorilor vii, portocaliu si albastru. In afara florior, strelitzia are si un foliaj atragator - frunzele ovale sunt lungi de aproximativ 20 cm si late de 15 cm.La noi planta rezista doar in interior.

Cultivare si ingrijire:
Este o planta care se ingrijeste usor.Va spun asta din propria experienta. Planta se comporta bine la semi-umbra, iubeste pamantul cu mare cantitate de lut si udarile din abundenta,dar se poate dezvolta in orice tip de pamant si poate supravietui si daca e udata mai rar.In lunile noiembrie - februarie,planta are nevoie de putina pauza si se va uda putin mai rar.Daca observati semne de putrezire la baza plantei aplicati un fungicid si nu mai udati planta o perioada. Ca regula, e mai bine sa o udati putin si des decat mult si rar.Ingrasamantul bogat in azot trebuie aplicat o data la doua saptamani primavara si toamna si o data pe saptamana vara. Nu exagerati, fertilizarea excesiva o face sa infrunzeasca abundent dar nu va da flori.Singura problema - este sensibila la frig si nu rezista la inghet, deci pe perioada iernii trebuie aduse in casa. Temperaturile din timpul zilei pot varia intre 28-32 de grade Celsius, iar noaptea intre 10-12 grade. In general, suporta si temperaturi de 6 grade Celsius.Inflorirea este mai rapida si sigura daca radacinile sunt putin mai inghesuite in ghiveci si dau sa iasa pe afara.Pregatiti-va ca planta matura sa aiba peste 1m inaltime si aproape tot atat in latime.O planta matura poate produce pana la 25 de flori o data (infloreste iarna, cand zilele sunt scurte) si fiecare floare poate tine pana la o luna. Florile taiate au si ele o durata lunga de viata si astfel sunt foarte populare pentru buchete si aranjamente florale sofisticate.Culoarea cea mai intalnita este portocaliu insa exista varietati care produc flori rosii sau galben-intens.
Ghiveciul
Pentru o singura planta, potrivit este un ghiveci de 30 cm diametru. Cu timpul, cand alaturi de planta mama apar ale mici plante, formandu-se o tufa, ori schimbam vasul, ori divizam planta.
Inmultire:
1. Divizarea tuberilor; pentru ca infloreste numai cand e plantata in grupuri, va dura cativa ani pana va inflori.
2. Seminte; nu folositi seminte mai vechi de 6 luni - se lasa intr-un vas cu apa 24 de ore inainte de plantare. Semintele germineaza in 6 luni, dar pana cand planta va inflori pot trece si 7-10 ani.
Boli si daunatori
Putrezirea datorata excesului de apa in anotimpul rece; paduchi si cosenile.

Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Lorrie Mar Iul 27, 2010 2:05 am

http://www.sayers-strelitzia.com.au/reginae.html

Australienilor le place aceasta planta la nebunie. Nu exista casa sa nu vezi macar o planta in fata ei. O plantezi si uiti de ea. Te trezesti ca infloreste... Creste foarte mare si bogata. In timp trebuie separata si atunci...chin si jale.
Lorrie
Lorrie
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 930
Reputatie : 46
Puncte : 52827
Data de inscriere : 23/01/2010
Varsta : 50
Localizare : La capatul lumii

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de marirogo Mar Iul 27, 2010 9:18 am

Am avut si eu una, si am pierdut-o anul trecut! Sad
marirogo
marirogo
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 292
Reputatie : 18
Puncte : 50550
Data de inscriere : 05/07/2010
Varsta : 54
Localizare : baia-mare

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Mar Iul 27, 2010 1:34 pm

Sotul meu iubeste floarea asta.In iarna m-am trezit cu el la usa si cu floarea in brate.Dar el e foarte dezamagit cand trec florile. STRELITZIA REGINAE 264704
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de georgianalazar Mier Iul 28, 2010 7:13 am

Draga Andreea,....ai putea sa o duci si la o sedinta foto? nu de alta dar mai sunt persoane asemeni mie(poate), carora le ar face placere sa te mai ,,viziteze'' prin intermediul pozelor....
Eu spre exemplu mi am cumparat un pliculet cu seminte si din cele 8 bucati mi a iesit una singura,....deci pana voi ajunge sa o vad mare pe a mea ,,imi voi clatii ochii" cu minunatiile voastre....
Apropo de seminte fetelor!!!!!stiti cum arata???????sunt ca niste bobite de piper cu... un pufulet galben -portocaliu (precum un puf de puisor de gaina)pe mijloc. STRELITZIA REGINAE 665117 sigur florile sunt superbe......(cand vor venii).
georgianalazar
georgianalazar
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 698
Reputatie : 15
Puncte : 50954
Data de inscriere : 16/07/2010
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de georgianalazar Mier Iul 28, 2010 7:18 am

,,Semintele germineaza in 6 luni, dar pana cand planta va inflori pot trece si 7-10 ani.''
Sa inteleg ca eu am avut noroc????pt ca le am luat acum 3 luni si deja a iesit una??....si sa sper si la restul semintelorrr????
In cazul asta........ar fii super ok,pt ca deja ma obisnuisem cu ideea ca atat am....1plantuta.....
Andreea imi poti spune daca stii......cum ca ar trebuii scos pufuletul inainte de a se planta semintele?????
georgianalazar
georgianalazar
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 698
Reputatie : 15
Puncte : 50954
Data de inscriere : 16/07/2010
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Mier Iul 28, 2010 1:54 pm

Am pus si poza cu strelitzia mea. http://andreeaeu.sunphoto.ro/Strelitzia Acum nu mai are floarea,a trecut,dar eu sper ca iarna asta sa ma bucure.In schimb cred ca ii merge bine ca vad o alta frunza care iese.Din seminte,intr-adevar trec ani buni pana o vezi inflorita,dar daca ai rabdare,de ce nu?Este superba oricum si floarea tine destul de mult.Cu alte cuvinte se cam merita asteptarea. STRELITZIA REGINAE 923577
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 28, 2010 2:33 pm

Este frumoasa Andreea, sa-ti traiasca si sa faca dupa voia ta ! Imi place si designul ghiveciului ei, foarte interesant.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Mier Iul 28, 2010 2:47 pm

diane a scris:Este frumoasa Andreea, sa-ti traiasca si sa faca dupa voia ta ! Imi place si designul ghiveciului ei, foarte interesant.

STRELITZIA REGINAE 853267 sunt atat de mandra cand primesc un compliment despre floricelele mele.Ca cineva pe sunphoto m-a facut criminala de flori Sad
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 28, 2010 2:53 pm

:waa: De unde si pana unde? Unii chiar au imaginatie....
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Mier Iul 28, 2010 6:15 pm

diane a scris: :waa: De unde si pana unde? Unii chiar au imaginatie....

Nu stiu ,dar criminala de flori nu sunt ca le iubesc prea mult ! Sad
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Diane Mier Iul 28, 2010 7:35 pm

Nu ma indoiesc ca le iubesti foarte mult, partea cu criminalitatea nu o cred.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045420
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de LENA Mier Iul 28, 2010 8:12 pm

O floare deosebita , Andreea ... sa-ti traiasca si sa te bucure si pe noi cu pozele ei .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150602
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Andreea Joi Iul 29, 2010 12:40 am

Multumesc frumos Lena,abia astept sa pun poze cu ea cand o inflori STRELITZIA REGINAE 665117 Si Diane cat despre criminalitate,sunt sigura ca toate am pierdut cate o floare la viata noastra.Ori din prea multa dragoste le-am omorat,ori pur si simplu ne parasesc ele.
Andreea
Andreea
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 305
Reputatie : 67
Puncte : 110699
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 37
Localizare : Botosani

http://www.tactical.ro/

Sus In jos

STRELITZIA REGINAE Empty Re: STRELITZIA REGINAE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum