Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

limax si melci cu cochilie

+3
Lory
Diane
razada
7 participanți

In jos

limax si melci cu cochilie Empty limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de razada Mar Dec 15, 2009 11:16 am

In zona in care stau, datorita precipitatiilor dese, toti avem problema melcilor. Am auzit tot felul de variante unele mai ciudate ca altele impotriva acestor invadatori flamanzi. De la granulele "mesurol" si "optimol" care isi fac f. bine treaba pana la urmatoarea ploaie (si care ofera un "spectacol" macabru si urat mirositor pentru ca folosesc deshidratarea ca metoda de eliminare a melcilor, unde mai pui ca te trezesti si cu un puhoi de muste gata sa devoreze lesurile) pana la taiat cu foarfeca (asta am auzit-o de la o florareasa locala), fiecare incearca toate metodele cu rezultate mai mult sau mai putin durabile. Busuiocul care tine puricii departe este o delicatesa pentru melci. Al meu a stat toata vara imprejmuit de o fortreata de rumegus. Melcii nu pot trece aceasta bariera. La fel cu nisipul, dar din pacate nu putem imprastia nisip sau rumegus intr-un strat suficient pentru a tine departe daunatorii in toata curtea. Foarte populare sunt "capcanele cu bere". Mari betivi! Problema este ca trebuie adunati cat sunt inca beti crita, caci altfel se trezesc din betie si li se face iar foame. Berea nu ii omoara. Sarea ii omoara (prin deshidratare) dar sarea este daunatoare si pentru plante.
Mi-as dori sa fie o planta care sa ii tina departe. Daca stie cineva vreo alta metoda, il rog sa ne-o impartaseasca pentru ca marea problrma cu acesti daunatori este nu doar aceea ca se mananca intre ei fara scrupule(nu stiu din ce motiv, daca de foame sau pentru alte motive) dar sunt hermafroditi (adica nu au nevoie de partener pentru imper echere. Si se imperecheaza des, ca doar e "la-indemana" daca pot spune asa. So help please! Singurul inamic care nu pune in pericol gradina, ba chiar e folositor este Ariciul (ar fi si ratele dar eu vreau sa am o gradina nu o curte de pasari ca la tara). Dar nu poti sa il adopti ca pe un catel. Aricii trebuie sa isi gaseasca culcus (ca ei ziua dorm si noaptea vaneaza), trebuie sa fie maricei la venirea iernii (altfel mor) si sa fie capabili sa se hraneasca singuri (nu putem sa il hranim cu lapte de vaca pt. ca ii provoaca diaree si apoi moare). Dar daca nu le place la noi pleaca. Si alt inconvenient ar fi acela ca pe timpul noptii (cand sunt treji), scot anumite sunete similare sforaitului dar mai tare. Deci cei care vor sa doarma cu geamul deschis vara si au somnul usor se vor prefera probabil compania silentioasa a melcilor. Eu incerc. Deci cumpar arici! Sau mai are cineva vreo sugestie?
razada
razada
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 56
Reputatie : 4
Puncte : 52168
Data de inscriere : 14/12/2009
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Mar Dec 15, 2009 11:35 am

Poti incerca cu felii de cartofi sau morcov lasate in ghiveci pe substrat de seara pana dimineata, ei se vor strange pe acele felii putand fi astfel indepartati cu usurinta.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de razada Mar Dec 15, 2009 12:07 pm

wow, buna idee! Multumesc Diane! O sa incerc la primavara!
razada
razada
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 56
Reputatie : 4
Puncte : 52168
Data de inscriere : 14/12/2009
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Mar Dec 15, 2009 12:15 pm

Cu placere.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Lory Vin Ian 22, 2010 3:00 pm

In ultimii doi ani mi-a vizitat un arici gradina dar a facut-o doar o data sau de doua ori pe an. Pe unde intra si iese din gradina nu am habar. Am testoase mici asa ca am acoperit tot ce era gaura sau posibil loc pe unde ar putea evada doamnele testoase. Si totusi ariciul a gasit un loc...doar eu nu il descopar. Mi-ar face placere sa am chiar si o familie numeroasa de arici dar nu am aflat inca cum sa-i fac sa ramana la mine.
Cat despre limacsi eu am scapat de ei cu granule albastre. Nu ma intrebati numele lor ca nu-l mai stiu. Nu pot sa spun ca a mirosit neplacut in gradina (si stau destul de bine cu simtul olfactiv mai ales cand e vorba de mirosuri neplacute) iar de muste am avut parte din plin chiar si atunci cand din meniu lipseau cadavrele de melci Smile Acum doi ani, cand am aflat despre granule,le-am imprastit de mai multe ori in perioada verii. Anul trecut am facut-o doar de doua ori: primavara si prin iulie. Foarte rar am mai gasit cate un limax ratacit asa ca eu consider ca si-au facut granulele datoria. Sunt sau nu ecologice nu stiu. Pe unul din ambalaje scria ca ar fi.
Am incercat si cu bere dar se pare ca melcii de pe aici nu sunt prea alcolisti limax si melci cu cochilie 566597 ...am gasit in pahare diverse insecte dar nici un melc sau limax.
O alta metoda ar mai fi inele si/sau sarma din cupru. Am citit despre aceasta in diverse reviste. Am imprastiat prin gradina sarme de cupru iar la plantele care atrag melcii ca un magnet am pus sarme de cupru roata pe langa tulpina.
Lory
Lory
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 41
Reputatie : 1
Puncte : 51743
Data de inscriere : 22/01/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Vin Ian 22, 2010 3:16 pm

Daca ai avut un arici in vizita vei avea la un moment dat si familia de arici stai fara grija, atat sa stii ca au prostul obicei de a da iama in pasarile din ograda, melcii nu sunt nici pe departe atat de periculosi.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de monik Vin Ian 22, 2010 3:27 pm

Fetelor dar in Bucuresti intr-o curticica in care e si un catel mare vanator de sobolani deocamdata credeti ca ar rezista un arici lol! ? Sau i-ar placea? Ca mie mi-s tare dragi. Oricum, logica mea spune ca nu am nici o sansa dar poate cine stie? Voi ce ziceti?
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53103
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Vin Ian 22, 2010 3:41 pm

Logica ta este buna. Dar in timp cainele nu va mai fi asa ca atunci ar putea sa apara un arici desi nu prea vad de unde ar aparea un arici in Bucuresti.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Lory Vin Ian 22, 2010 4:31 pm

Pasarile din ograda sunt doar cele care vin din natura. Mananca, fac baie si apoi dispar. Noaptea ele dorm asa ca aricii ar avea gradina la dispozitie cu unele mici exceptii, atunci cand iese cateaua mea in gradina. Poate prezenta ei ocazionala il face pe domnul sau doamna arici sa vina doar in vizita si fara familie Smile
Monik, cateaua mea iese in gradina doar cand o las eu si daca se intampla sa fie ariciul pe aici chem cateaua in casa. Nu cred ca i-ar putea face ceva ariciului dar il sperie (banuiesc) si streseaza vecinii cu latratul. Cateaua pe care am avut-o inainte nu avea treaba cu aricii. Dupa 2-3 incercari de a-i atinge renunta si nu-i mai baga in seama. Asa ca relatia dintre un caine si arici depinde de cat de mult e atras cainele de alte vietati. Daca accepta ca un ghem de ace nu e interesant e bine iar daca e un capos care crede ca le poate rezolva pe toate atunci ariciul nu va avea sanse la liniste.
Lory
Lory
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 41
Reputatie : 1
Puncte : 51743
Data de inscriere : 22/01/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de monik Vin Ian 22, 2010 7:36 pm

Da nu stiu ce sa zic decat ca Pufita noastra sta mereu in curte. Acum ca e destul de batraioara (10 ani) si bolnavioara de inima, cand e frig o bagam in casa peste noapte dar nu prea-i place. Noi suntem plecati de dimineata pana seara si nu ar sta in casa nici moarta mai ales ca are aceesul limitat doar la un hol. Asa ca, presupunand printr-o minune ca ar aparea vreun arici prin Bucuresti, nu cred ca ar avea sanse prea mari cu beleaua noastra cu coada ca asa o alintam.
monik
monik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 873
Reputatie : 32
Puncte : 53103
Data de inscriere : 15/12/2009
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

https://s1015.photobucket.com/albums/af273/bmonicab/

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Camik Joi Mar 17, 2011 5:36 pm

Astazi am gasit in ghiveciul unei orhidee phalaenopsis 13 melcisori cu cochilie .De la cel mai mic la cel mai mare am inceput adunatul si nici acum nu am reusit sa-i prind pe toti.
Am pus felii de cartof pentru ca nu am avut castravete si asa am reusit sa-i ademenesc.
Daca stiti o metoda de a scapa de ei ,va rog sa-mi spuneti si mie.Oricum phala mea este in asteptare pe masa pana ma hotarasc sa-i schimb sau nu substratul.
As prefera sa nu-l schimb deoarece as deranja planta ea avand tija in crestere si spalatul radacinilor nu cred ca ar fi indicat acum.
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52038
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 17, 2011 8:52 pm

Foloseate cenusa.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Joi Mar 17, 2011 8:58 pm

https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/t535-eco-protectia-plantelor#19580
aici gasesti mai multe lucruri interesante postate de George
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Lory Vin Mar 18, 2011 12:30 pm

Camik, daca nu ai granule albastre (se vand in comert impotriva melcilor) eu zic ca poti schimba substratul la orhidee. Eu am schimbat substratul la orhidee cu boboci si chiar inflorite si nu au fost deranjatate, ba chiar le-a mers mai bine.
Cum saracia au reusit melcii sa ajunga la orhidee? A fost peste vara afara?
Lory
Lory
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 41
Reputatie : 1
Puncte : 51743
Data de inscriere : 22/01/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Camik Vin Mar 18, 2011 2:34 pm

Multumesc Diana ,Lory!
Am schimbat substratul si planta am spalat-o foarte bine la radacini.
Phala respectiva am achizitionat-o cred cu acesti melcisori.Noroc ca am avut-o mai la distanta de celelalte .Aseara am tot schimbat feliile de cartofi si am strans 22 de melci iar pana de dimineata inca 2.Saraca avea radacinile mancate de ei .Bine ca am observat la timp.Uite ca stau toata ziua printre ele si nu am observat ca ea e in suferinta.
Batranetea...? limax si melci cu cochilie 703705
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52038
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de LENA Vin Mar 18, 2011 4:21 pm

Totul e bine cind se termina cu bine ... nu ar fi rau sa mai pui niste felii de cartofi poate mai vine vreunul ratacit .
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150512
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Camik Vin Mar 18, 2011 5:44 pm

Doamne fereste Lena!
Am pus deja ,planta este izolata de celelalte iar la cele fara le-am pus si lor felii de cartofi asa sa ma conving ca nu au... limax si melci cu cochilie 923577
Camik
Camik
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 943
Reputatie : 52
Puncte : 52038
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Valcea

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 28, 2011 12:18 pm

Am citit pe undeva ca o metoda naturala de cobatere, dar si benefica pt plante este coaja de ou. Faramitata, imprastiata peste zona afectata, ar tine melcii la distanta pt ca ei nu se pot tara cu corpul lor moale si firav peste cojile dure si colturoase de ou, plus ca este un bun fertilizant natural, dar acum va spun doar ce am citit.
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49267
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Diane Mar Iun 28, 2011 1:51 pm

Se tarasc pe ghivece, pe scoarta de pin si cam pe orice suprafata si au greturi de la coaja de ou, :<>?: eu una am dubii in aceasta privinta dar niciodata nu se stie.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045330
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Aicelynn Mar Iun 28, 2011 2:00 pm

Nu stiu ce sa zic, nu am avut niciodata si sper sa nu am vreodata, deci nu am avut cum sa incerc metoda, dar asa am citit undeva, ca ar fi o metoda buna de combatere, mai bine zis alungare. Am scris-o pt ca s-ar putea sa fie de folos celor care nu mai stiu ce sa faca. Poate nu e, dar pana nu incerci, nu ai de unde sti. S-ar putea sa aibe greata la propriu de coaja de ou limax si melci cu cochilie 566597
Aicelynn
Aicelynn
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''
Membru fidel comunităţii ,,Forumul Florilor''

feminin Mesaje : 1055
Reputatie : 38
Puncte : 49267
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 38
Localizare : Cluj

Sus In jos

limax si melci cu cochilie Empty Re: limax si melci cu cochilie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum