Forumul Florilor


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Forumul Florilor
Forumul Florilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cymbidium - notiuni generale

+2
sarselia
Diane
6 participanți

In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Mar Dec 15, 2009 10:51 am

Cymbidiumul este cea mai frecventa specie de orhidee, epifita si terestra cultivata, cu origini in India, China, Japonia, Australia.Prezinta frunze verzi,pieloase, persistente lungi de 30cm pana la un metru ce invelesc la baza pseudobulbii ovoizi, usor zbarciti.Inflorescentele spiciforme pot avea in functie de marimea florilor( 3-10 cm in diametru) pana la 30 de flori.Sepalele si petalele fie ovale fie asutite sunt identice, sepala dorsala fiind indoita deasupra labelului incovoiat si carnos.
- temperatura: 7 - 20 grade C
- lumina puternica
- substrat: turba fibroasa concasata, mranita de frunze, scoarta de pin, vermiculit
- ingrasamant: un ingrasamant lichid pentru orhidee o data la doua udari din aprilie pana in octombrie
- umiditate: 40 % si o atmosfera bine aerisita
- udarea: o data la saptamana la temperaturi de 15 grade C iar iarna la temperaturi sub 15 grade C la 8 - 12 zile
- transplantare:dupa perioada de inflorire la 3-4 ani, dupa transplantare planta nu se uda 2-3 saptamani
- inmultirea: prin separarea de grupuri de 2 - 3 pseudobulbi cu radacinile si frunzele afrente avandu-se mare grija sa nu se raneasca foarte tare radacinile
- daunatori: acarienii, cosenilele
Pentru a forma tulpini florale are nevoie de o perioada cu temperaturi nocturne intre 10 - 14 grade C
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de sarselia Joi Dec 17, 2009 9:40 pm

Dupa ce m-am chinuit 2 ani cu un Cymbi ca sa il fac sa infloreasca in sfarist anul acesta i-am dat de capat adica l-am tinut vara afara pana cand temperaturile au inceput sa scada foarte mult- cred ca l-am adus in casa prin octombrie daca tin bine minte- si asa a avut parte de diferentele de teperatura dintre zi si noapte pentru a inflori.
nu mai stiu ce culoare este pentru ca nu l-am mai vazut de 2 ani inflorit dar abia il astept!

acestea sunt tijele lui in faza destul de incipienta.
nu am mai facut poze tijelor care acum au inceput sa scoata la lumina bobocii pentru ca am zis ca le voi poza cand vor inflori.

http://picasaweb.google.com/sarselia/CYMBIMEI#5400917907046809810
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52673
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Joi Dec 17, 2009 9:48 pm

Frumosi si bogati cymbi tai, dupa culoarea bulbilor as putea spune ca au flori deschise la culoare.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de sarselia Joi Dec 17, 2009 9:50 pm

Culmea Diane!
esti prima care mi-a zis treaba asta legata de culoarea florilor.
ai dreptate vor fi deschise la culoare dar nu mai tin minte cum.
am mai intrebat in stanga si in dreapta si toata lumea mi-a zis invers ca dupa culoarea bulbilor ar fi inchise la culoare florile.

eii dar cine se pricepe, se pricepe! Wink
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52673
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Joi Dec 17, 2009 9:54 pm

Acum nu ne ramane decat sa-i asteptam sa vedem daca vor confirma spusele mele, sper sa nu ma insel. I love you
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de sarselia Joi Dec 17, 2009 9:59 pm

Nuuu ai mare dreptate atat mai tin si eu minte ca sunt deschise la culoare florile dar nu mai stiu daca sunt albe?sau galbene?sau crem?
o sa revin cu poze la momentul potrivit.
multumesc mult!
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52673
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Joi Dec 17, 2009 10:02 pm

Cu placere.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de sarselia Vin Dec 18, 2009 12:47 pm

Azi l-am mai studiat pe Cymbi si cum si-a scos bobocii din teaca intr-adevar vor fi deschise la culoare florile.
Abia astept!
va avea 4 tije florale si ce ma bucura cel mai mult e ca sunt de diferite dimensiuni deci numai bine pe cand va trece una se va deschide in toata frumusetea cealalta.
Sunt asa de incantata incat as sta non-stop langa el sa vad ce si cum atata doar ca el sta intr-o camera neincalzita si brrr nu e prea cald acolo!
sarselia
sarselia
Avansat
Avansat

feminin Mesaje : 266
Reputatie : 2
Puncte : 52673
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 43
Localizare : Arad

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty buna

Mesaj Scris de cornelia-anca Mar Feb 23, 2010 9:46 am

Am primit si eu o frumusete alba de cymbidium ieri si nu stiu ce conditii de temperatura ii trebuie, cum trebuie udata, cand trebuie sa-i schimb ghiveciul,ce pamant ii trebuie,cand trebuie sa-i pun ingrasamant,dupa ce se termina florile tija trebuie taiata? Are 3 bulbi, o tija cu flori care acum infloresc, o tija care face bobocei si acum langa tija cu florile inflorite mai rasare ceva, cred ca este un nou bulb.Va multumesc!O zi buna!

cornelia-anca
Membru nou
Membru  nou

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Puncte : 51691
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Mar Feb 23, 2010 9:54 am

Bun venit pe forum Cornelia! Sa-ti traiasca cymbi, sa se faca mare si plin de flori! La primul mesaj de la acest topic gasesti modul de ingrijire.Suporta temperaturi scazute bine, pe cele ridicate le suporta mai greu, deci are nevoie de racoare, udare moderata cu usoara zvantare a substratului intre udari, ghiveciul il schimbi numai cand planta da pe dinafara, substrat usor scoarta, perlit, radacini de feriga, substrat din comert pentru orhidee terestre, ingrasamant numai pe substratul umed in concentratie slaba de doua ori pe luna, da, tija se taie dupa trecerea florilor cat de jos poti. Succes in ingrijirea lui, sper ca ii vei face poze si vei posta sa vedem si noi ce frumusete ai tu acolo.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de LENA Mar Feb 23, 2010 3:35 pm

Bine ai venit , Cornelia ! ... si vrem sa ne bucuram si noi de frumusetea ta de cimby ... pooozeeee
LENA
LENA
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 3091
Reputatie : 148
Puncte : 150822
Data de inscriere : 20/12/2009
Varsta : 69
Localizare : Neamt

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de deyutza Dum Feb 28, 2010 6:01 pm

Buna! Eu sunt noua aici si voiam sa va spun ca am si eu un cymbi pe care i l-am luat mamei de 8 martie, anul asta face un anisor, insa nu mi-a mai inflorit de cand l-am cumparat, insa i-a mai crescut un bulb. El este superb. Anul asta in iarna l-am tinut in balcon direct pe gresie insa balconul a stat tot timpul inchis insa cu usa de la camera deschisa sa intre caldura si cand au fost gerurile alea mari am pus si un calorifer acolo. In primavara asta am vazut ca ii mai dau inca doi bulbi si asta ma incanta, insa nici o floricica. Tata zicea ca ar trebui mutat si ciar cumparasem un ghiveci si niste substrat pt orhidee dar cred ca nu o sa-l mai mut. Voi ce ziceti? Ingrasamant nu i-am pus niciodata pt ca mi-a fost frica sa nu dau gres dar acum am citit aici ce si cum trebuie facut si am sa cumpar. Am vazut intr-un magazin un ingrasamant pt orhidee nu era foarte scump oare o fi bun? Am pus si 2 poze cu cymbi meu cand era inflorit si cu cei 2 bulbi care ii dau acum. Nu stiu daca am pus bine pozele, dar sper sa ma fi descurcat. Sa va traiasca cymbi foarte frumosi.

https://2img.net/r/ihimizer/img24/294/imag093.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img31/1576/hpim0967.jpg
deyutza
deyutza
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 152
Reputatie : 11
Puncte : 51837
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 28, 2010 6:39 pm

Bun venit pe forum deyutza! Sa-ti traiasca frumusetea de cymbi si sa o vezi din nou inflorita! Parerea mea ca nu este cazul ca anul acesta sa il muti, cel mai probabil la anu in primavara, pune si ingrasamant dar in concentratie mica fara probleme.Ai mei au stat la minus cateva grade si nu au patit nimic si toata iarna au stat la rece, nici macar bobocii de pe tija nu si i-au pierdut, pe unul il astept foarte curand sa se deschida si toti au pseudobulbi noi in crestere, nici macar aceia nu au degerat.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de deyutza Dum Feb 28, 2010 7:47 pm

Multumesc foarte mult diane pt sfaturi. Cymbidium - notiuni generale 159470
deyutza
deyutza
Incepator
Incepator

feminin Mesaje : 152
Reputatie : 11
Puncte : 51837
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Dum Feb 28, 2010 7:53 pm

Cymbidium - notiuni generale 923577 cu placere
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Intrebari legate Cymbidium

Mesaj Scris de Luciana84 Sam Apr 24, 2010 9:06 pm

Buna la toata lumea! Sunt si eu o mandra posesoare a unui cymbidium si am cateva intrebari. In primul rand, voi cu ce fel de apa va udati floarea? Stiu ca este necesara apa cat mai pura, dar, concret, de care? Se poate folosi si apa plata sau doar apa distilata?
Apoi, este normal ca un pseudobulb de cymbidium sa se "increteasca"? Planta mea nu pare sa aiba probleme cu radacinile, adica par sanatoase, si nici nu o ud foarte des (o data pe saptamana), astfel incat sa-i putrezeasca radacinile. Mentionez ca nu am mutat-o din ghiveciul initial si frunzele sunt verzi, nu par a fi bolnave.
Va multumesc anticipat si la cat mai multe flori de la cymbi ale voastre. Sa nu uitati de poze Wink
Luciana84
Luciana84
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 28
Reputatie : 0
Puncte : 51121
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Sam Apr 24, 2010 9:38 pm

Seara buna Luciana, te voi dezamagi, cymbi mei au fost udati o perioada cu apa de fantana deoarece credeam ca aceea e mai curata, in timp am vazut ca aceea continea mai mult calcar decat cea de robinet asa ca acum sunt serviti cu apa de la robinet lasata de cel putin o zi pe alta, imbunatatita sau nu cu ingrasamant 21-21-21.Bulbii se pot increti fie datorita maturitatii fie datorita lipsei de apa.Poze gasesti fie la topicul https://forumul-florilor.forumgratuit.ro/orhideea-cymbidium-f20/boboci-cymbidium-surpriza-t55.htm fie in albumele de la semnaturile noastre pe forum. Inflorescente multe si bogate dorim si plantelor tale.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Luciana84 Lun Apr 26, 2010 8:52 pm

Multumesc pentru raspunsuri, Diane, aveai dreptate cand ai scris ca este deshidratata cymbi a mea. Ieri am udat-o si azi pamantul era deja uscat. I-am schimbat astazi si ghiveciul si am mutat-o astfel incat dimineata sa aiba cateva ore cu soare direct. Este bine? Si mai am o intrebare, avand in vedere ca nu i-am gasit radacini putrezite si nu am umblat la centrul ei, o sa astept 10 zile pana o ud sau pot sa o ud si mai devreme?
Luciana84
Luciana84
Membru nou
Membru  nou

feminin Mesaje : 28
Reputatie : 0
Puncte : 51121
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Diane Lun Apr 26, 2010 9:06 pm

Cu placere Luciana, daca acum ai facut schimbarea e bine sa o lasi doua saptamani ne udata daca substratul a fost umed in prealabil, daca nu, poti la o saptamana sa pulverizezi substratul la suprafata ca sa eviti accentuarea deshidratarii.Daca ai posibilitatea sa tii planta afara pana la toamna cand cad brumele si vine gerul este foarte bine si cu sanse sigure de inflorire.
Diane
Diane
Administrator
Administrator

feminin Mesaje : 15619
Reputatie : 239
Puncte : 1045640
Data de inscriere : 13/12/2009
Localizare : Prahova

Sus In jos

Cymbidium - notiuni generale Empty Re: Cymbidium - notiuni generale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum